Білорусь і Україна.

Блог: Творимо...

Автор: Професор

Дехто, як я бачу. пам*ятає, що живу я нині в Білорусі. Досить складна відповідь, чому я опинився саме в цій мальовничій країні. Можливо - буде тема окремо.

а поки що - для тих, кому цікаво, подам деякі схожості та відмінності. сподіваюсь, найцікавіше буде саме тим. хто живе в невеликих містах, адже живу я саме в такому місті. 10тис населення. Народжуваність останні роки - лише на кілька одиниць перевищує смертність. Криза. Значна частина громадян їздить до РФ на заробітки.

Буду писати переважно власні спостереження побуту, які не викликають в самого сумніву

1. Середня зарплатня. Дуже складно вивести цю формулу, зважаючи якраз на кризу і заробітчан. з роботою десь плюс-мінус. як і в українському містечку. найрозповсюдженіша зарплатня - від 300 до 400 рублів. Дуже просто рахувати, множачи на 14 - вийде гривнева сума. тобто  - від 4200 до 5600 грн. Робота кваліфікованих працівників зазвичай дещо вища. вчитель зазвичай отримують від 400 до 600 руб, лікарі - 600 - 1200 (велика розбіжка залежить від стажу, категорії та спеціальності). Пенсії: напевно мені невідомо. За виключенням одного - мінімальна пенсія складає 240 руб.

2. Ціни. на сьогодні - ціни досить близькі до українських за моїми особистими відчуттями. Дорожчі хліб (від 6 грн "цеглинка") цукерки (цукор - 17 грн /кг, оптом трохи дешевше). М*ясо - 110 грн кг/свинини. Молоко 3,6% - магазинне пастеризоване - 14 грн/літр. Картопля  -  5 грн/кг. 

Одяг - в середньому досить близький за цінами до українського (раніше на Україні було досить вигідно скуплятись одягом). Дешевше істотно і досить якісне білоруське шкіряне взуття. При цьому дорожче чим в Україні -  шкірзамінне.

3. Комунальні послуги, паливо: середній чек комуналки райцентру - близько 60 руб. Без інтернету. Дорога електроенергія бл 1,40 грн/квт. Дорогий інтернет  - 180 грн/міс. Газ - для опалення  - 1 грн/куб м, для інших потреб - щось до 5 грн  . Солярка  - 18 грн. Бензин 95 - 17 грн. 

4. Пільги. Тут список дууууже великий. Опозиція завжди говорить про те, що саме ці пільги і тягнуть країну донизу. Тут і повністю безкоштовні ліки дл дітей до 3 років. Безкоштовне харчування в школах (але лише в сільських та невеликих районів). 50% знижка на ліки для інвалідів 3 групи, та 90% - 1 та 2 груп. безкоштовні ліки для лікування більше 100 хвороб (ХРОНІЧНИХ). "Декретні" 250 руб/міс + материнський капітал. Безкоштовні коляски, глюкометри, підгузники для інвалідів 1 групи, працевлаштування по догляду за хворим родичем (так, держава за платить зарплату, але стаж не йде). Безкоштовні оздоровлення ВСІХ школярів у санаторіях не менше раз на рік (під час навчання з виїздом вчителів та продовженням навчання в санаторіях).Досить непогане харчування в школах та лікарнях (ось тут, хто жив у СССР  - не треба нічого пояснювати - 100% відповідність). Багатодітним сім*ям  - пільгові кредити. За кожну дитину - скидка з податку працюючим... це все перше, що прийшло в голову. Їх тут і справді безліч. і дрібних і великих.

5. Дивності. Досить жорстке ставлення до алкоголіків та іншого "подібного соціального елемента". досі діють ЛТП. У разі, якщо вчителі, лікарі чи хтось інший спостеріга погано доглянуту дитину - беруть під нагляд  в "СОП" (социально опасное положение). Якщо за час нагляду батьки продовжують вживати спиртне, не дбати про дитину - дитина відбирається, а на батьків накладається щомісячне стягенення за утримання дитини державою - десь від 200 до 300 руб на місяць за кожну дитину. не сплачуєш або не працюєш,   - потрапиш до тюрми, але після виходу будеш все одно борг перед державою повертати. Є елементи досить дивної "корупції". для українців вона й справді в лапках. Тобто - це досить дрібні діяння для знайомих, як полегшене проходження техогляду, непомічання дрібного порушення правопорядку "поважною" людиною. але - виключно-  дрібне. Тобто - якщо ця поважна людина приїде на ТО з вмятинами на кузові, це може й не помітять.А от непрацюючий ручник - не підпишуть. ТО - до речі  - досить дорогий з податком - десь 120-180 руб, в залежності від маси авта.

І основна болячка нинішніх місцин - персональна відповідальність керівництва "за все". Що б не сталось у якомусь відомстві, відповідальність спочатку несе керівник. а вже потім  - підлеглі. Не знаю, з яких причин в Україні навпаки. Також не можу сказати, що це дуже правильно. нерідко випадки, коли карають керівника. коли він "ні слухом ні духом" за провини підлеглих. 

6. Чистота. Про це хто не писав. Але від себе додам. Сидів на лавочці, спілкувались юнак і юнка, закохані. Він був невдоволений політикою, лаявся. казав, що країна йде в нікуди і переконував її їхати на Україну або в Польщу, і як знак неповаги до цієї всієї політики хотів жбурнути пусту пластикову пляшку не до урни. Ви б бачили обурення юнки!! Для неї це було таке саме, як наче він зібрався пройти голим по дрібному райцентру. І з-за цієї дрібниці юнак швидко ретирувався в частині політичних своїх поривань і досить тривало вибачався за цю обіцянку...В Мінську ж бачив людину, яка в нас кваліфікується як "скоро буде підзаборною", який також таскав недопалок метрів за 50 до урни (хоча в Мінську, та й тут - урни - чи не накожному кроці). Так що - все ж виховання має велике значення. 

Далі може ще що згадаю. Це так, основні враження. 

 

29 травня 2017, 17:55 | Блог: Творимо...

Інші записи автора
1. професор / 29 травня 2017, 18:05 Цитувати
Написав може й не головне, але цікаво - що Ви про це думаєте?..
2. Beri Mor / 29 травня 2017, 18:25 Цитувати
1.професор
« що Ви про це думаєте?..»

Що?Господи,пошли нам Лукашенка,а забери...самі знаєте кого,не хочу проти ночі згадувати.

Змінено 29.05.2017, 18:31
3. Професор / 29 травня 2017, 19:17 Цитувати
Здивуєтесь, але певний відсоток місцевих жителів виступав би за)
Уява про українські реалії досить дивна. Вважається, що українці живуть дещо краще, мають більше свобод та можливостей до заробітку. Це в деякій мірі обгрунотовано: дійсно, українцю вдома не потрібен щорічний мед огляд, щоб працювати. приміром на базарі. І за те, що двічі перевищиш швидкість більш чим на 20 км - права теж не відберуть. Та й тюрма за повторне керування в стані сп*яніння не світить. Особливою статтею тут треба розповідати про місцеву міліцію та штрафи. Вони досить значні. Вийшла, скажімо Ваша дитина до 18 років після 23-00 на вулицю без супроводу дорослих - штраф отримають і батько, і мати. навіть, якщо дитина живе окремо від одного з батьків.
Результатом цього є досить низький рівень злочинності. За минулі півтроа року два найгучніші злочини в районі - наїзд на юнку, яка йшла на пішоходному переході в навушниках, а водія засліпило сонце - кілька подряпин. Та ще один чоловік наніс десяток неглибоких порізів бабці консервним ножиком будучи п*яним.
Всі інші кримінальні справи (а значна частина з них проходять повз мене) - незначні. "Вкрав пляшку горілки з відчиненого вікна.." "Викрав мобільний телефон, забутий на підвіконні." "... забрав лопату, забуту на городі та використав у власних цілях..". Основні справи - дрібні крадіжки та хуліганства. переважно напідпитку і вдома. навулицю випивши тут дуже не ходять, шанси потрапити в міліцію значні. Випивають вдома або в кафе. Роз*їжджаються на таксі або знайомими, які не відмовляють. В селах = вольготніше, можна випити й на вулиці, головне - щоб не лишались при цьому неповнолітні діти вдома без нагляду тверезих.
4. земеля / 29 травня 2017, 21:20 Цитувати
3.Професор
«Уява про українські реалії досить дивна.»

Так устроен человек, думает что в другом месте лучше. Все мнения можно оценить только в сравнении. Прочитал сосед, который бывает часто в Белорусси, и сказал что все описанное сущая правда. Много чего дополнил, в частности ДАИ взятки не берет и действует безкомпромисно. О батьке слухов нет. Т.е. он и его окружение не коррумпировано.Это еще раз подтверждает о том , что все зависит от того кто рулит страной. Удачи этому народу, а могло быть как у нас. За статью спасибо.
5. Професор / 29 травня 2017, 23:18 Цитувати
Даний спосіб життя вимагає людей бути досить економними... Особливо мені подобається різниця вже на кордоні.
Наприклад, огорожа, дашок на КПП... з білоруського боку вони якщо не радянські, то багаторічні. Щорічно їх фарбують. В Україні за цей час їх встигли поміняти, і знов вони вже погнуті та іржаві. Мабуть, мінятимуть знов. З одного боку - це характеризує країну, як досить багату. З іншого - більшість українців матиме підозру, що хтось з начальства просто "миє бабло".
6. Адекватник / 30 травня 2017, 00:13 Цитувати
Респект Професоре! Прогрес позбавлення від свідомізму очевидний. Тільки трба було добавити, що усі продукти в Білорусі натуральні.

Змінено 30.05.2017, 00:14
7. Професор / 30 травня 2017, 03:37 Цитувати
Ні, не всі. Але дуже строго у відповідності до ГОСТУ: якщо за стандартом продукт натуральний - він натуральний.
Ще раз додам, що я ніколи не був ніяким адептом. Між оранжовими і синьоголубими я вибрав би Махновців. На жаль, в Україні щирої махновщини чи козаччини не спостерігається. А так - да, ненависть до оранжевих у мене ще з 2004.
8. Maksym / 30 травня 2017, 14:08 Цитувати
Дуже цінні і цікаві спостереження. Особливо сцена у парку повчальна. У нас також багато хто розпатякує про життя в Європі чи в Минулому, а сам елементарно пристойності не дотримується. А то й взагалі - краде на роботі.

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.