Вибори минули. Що буде далі?

Вибори минули. Що буде далі?
Важливий не сам вибір, а його наслідки
(народна мудрість)

Голосування 31‑го жовтня у Новосанжарському районі пройшло без пригод і серйозних порушень. А його результати багато для кого виявилися до обидного прогнозованими. Ті, хто мали перемогти, перемогли. Ті, хто мали «пролетіти», пролетіли.
Втім зранку 31‑го жовтня кожен виборець іще вважав, що від його голосу дійсно щось залежить. Тому сумлінні та відповідальні новосанжарці у своїй більшості таки пішли на вибори. Зробив це і журналіст «ЕХО», якому довелося проголосувати за місцем прописки — тобто у селі Нехвороща.
О дев’ятій годині в приміщенні сільського клубу, де й проходило голосування, було досить таки людно. Кілька десятків людей утворювали живу чергу біля столів членів виборчої комісії. Ще кілька десятків нехворощан чекали своєї черги віддати голос на стільцях у залі клубу. Такі собі «пробки» на голосуванні пояснювалися просто — кількість бюлетенів на цих виборах, на відміну від президентських, суттєво зросла — їх було аж шість, а от рук у членів комісії не збільшилося. Адже члену комісії потрібно було знайти конкретного виборця у списку, вибрати для нього шість різних бюлетенів, порозписуватися на них, повідривати «корінці», дати розписатися голосуючому і тільки тоді передати на руки. Вся ця процедура займала хвилин п’ять-сім — не менше (час міг варіюватися, залежно від спритності члена комісії). Отримавши шість різнокольорових бюлетенів, виборець крокував до кабінки. Там деякі теж затримувались надовго. Адже не всі новосанжарці визначились із своїм вибором заздалегідь, деякі воліли все таки перечитати весь список і тільки після цього поставити «хрестик» (або «пташку») у відповідній графі. Оскільки бюлетенів було багато, то читали деякі хвилина по п’ять-десять — і тільки тоді виходили та направлялись до урн. Біля них теж не все було просто. Якщо на президентських виборах можна було недбало згорнути один листочок і спокійно запхнути його у щілину, то цього разу така тактика явно не підходила. Тому одні виборці терпляче вкидали до урни бюлетень за бюлетенем, а інші вперто намагалися запхнути у вузеньку шпаринку згорнутий вдвоє сувій завтовшки у дванадцять листків. Зрештою виходило як у одних, так і в інших, і голосування таки успішно завершувалося.
Віддавши свій законний голос за всіх сільських (районних, обласних) та багатомандатних (мажоритарних) журналіст здійснив переїзд маршрутом Нехвороща — Нові Санжари. І за кілька годин вже вивчав ситуацію на виборчих дільницях селища.
На дільниці у Новосанжарському НВК ні черг, ні великого ажіотажу не спостерігалося. Тут, здавалося, нікуди не поспішали ні самі виборці, ні члени комісії. Можливо просто тому, що після обіду потік голосуючих суттєво зменшився. Ближче до вечора на дільниці потягнулася молодь.
Оскільки вибори — справа відповідальна, то на них деякі новосанжарці приходили цілими родинами — із дітьми та онуками. Можливо, це один з елементів виховання у підростаючого покоління відповідальності та відчуття участі в житті країни. А, можливо, просто красивий жест та й більш нічого. Як би там не було, а на виборчій дільниці, що містилася у кінотеатрі «Нові Санжари», чимало бюлетенів вкидали до урн маленькі новосанжарці та новосанжарки. І доки дітлахи ретельно просовували важливі дорослі папірці до урн, ми цікавилися у голови комісії — Василя Івка — ходом голосування.
— Поки що активність дуже невисока, — прокоментував Василь Якович. — На даний момент (другу годину дня — авт.) проголосували близько 40 відсотків виборців. Ще хтось підійде ближче до вечора, але вже можна сказати що стовідсоткового показника точно не буде.
За кілька хвилин спостережень за голосуванням на дільниці вдалося побачити чимало цікавого. Так незвичайним був ритуал голосування однієї літньої бабусі. Вона вийшла з кабінки, пройшла, спираючись на ціпок, до урни, зіперла палицю на неї, перехрестилася, прошепотіла щось на кшталт: «Боже, поможи!» і лише потім вкинула досередини бюлетені. Ще за хвилину журналіст переконався, що громадсько-активними є такі, начебто антисоціальні елементи, як панки. До дільниці зайшов хлопчина із червоно-синьо-фіолетовою чуприною і курткою з написом «Сектор газа» на спині. Він терпляче відстояв невелику чергу до столу членів комісії, отримав бюлетені та, як сумлінний громадянин, проголосував. І враження останнє, але чи не найцікавіше. Чекаючи своєї черги на заходження до кабінки, деякі новосанжарці всідались на стільці, що стояли поруч, і зацікавлено починали вивчати списки кандидатів. Мало того, деякі з них напоготові мали ручки, якими, очевидно, сидячи просто біля кабінки проставляли позначки за обраних кандидатів. Тому, коли до них доходила черга, вони суто номінально заходили за шторку кабінки і виходили за кілька секунд вже із «проголосованими» бюлетенями. Таке-от виходило флеш-голосування.
До вечора неділі всі бажаючі проголосувати — проголосували — і дільниці закрилися для підрахунку голосів. А вже на ранок вівторка з’явилась інформація щодо результатів голосування. Не зовсім офіційна, але від того не менш точна. Після першого погляду на результати стало зрозумілим, що більшість сільських голів залишаться у своїх кріслах і на наступну каденцію. Змінилися керівники громад лише у восьми сільрадах. Так, Драбинівську очолила Зоя Короленко, Лівенську — Микола Завізьон, Малокобелячківську — Геннадій Скубій, Малоперещепинську — Віталій Мазан, Попівську — Ольга Волоська, Соколово‑Балківську — Анатолій Кравець, Старосанжарську — Віктор Плескач і Супротивно-Балківську — Людмила Лахно.
Не менш цікавими для новосанжарців були і результати голосування до районної ради. Всього участь у голосуванні взяли 17 тисяч 969 новосанжарців. І у підсумку за списками до ради пройшли «Партія регіонів» — 7057 голосів або 39,3 %, «Фронт змін» — 2128 голосів або 11,8 %, ВО «Батьківщина» — 2027 голосів або 11,3 % та «Народна партія» — 667 голосів або 3,7 %. Крім цього, за тією ж неофіційною інформацією, до районної ради пройшло 17 «мажоритарників» від «Партії регіонів», 4 від «Фронту змін», 4 від «Народної партії», 2 від «Єдиного центру» та по одному від «Соціалістичної партії» та «Сильної України». Щодо «мажоритарників» вищого рівня, то до обласної ради від своїх виборчих округів пройшли «регіонали» Юрій Лебедин та Григорій Перерва. Знову ж таки, цілком очікувано.
Що ж, вибори відбулися. Тепер лишається очікувати на їх наслідки. Вже зрозуміло, що нас очікує нова районна рада, у якій пануватимуть біло-сині кольори «регіоналів». Імовірніше усього, нас очікуватиме і голова районної ради — «регіонал». А це у підсумку означатиме об’єднання обох гілок влади під кольорами провладної партії. Наскільки це буде корисним або шкідливим для Новосанжарського району? На це питання ми отримаємо відповідь вже у найближчому майбутньому.
Вибори минули. Прийшов час одним виконувати обіцянки, а іншим очікувати на покращення життя. Почекаємо?





Автор: Володимир ПАРШЕВЛЮК, «ЕХО з регіону»
5 листопада 2010, 12:01 | Нові Cанжари | Політика

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.