Закупівельні ціни на молоко продовжують знижуватися
А селяни, які продовжують утримувати корів, стверджують, що вже через рік молоко стане дефіцитним продуктом.
Перші молоковози, в які заготівельники заливають закуплене у населення молоко, починають курсувати із п’ятої години ранку. У невеличке село Лісне, що за 7 кілометрів від Кобеляк, заготівельники приїжджають близько шостої години.
Вівторок, 12 квітня, 5.30 ранку. На центральній вулиці Лісного в очікуванні заготівельників троє людей. Молоко вони принесли у традиційних трьохлітрових банках та оцинкованих відрах. Кожен здає від 10 до 20 літрів. Банки заповнені молоком «під горло». «Як менше наллєш, то заготівельники сердяться, — розповідають селяни. — Кажуть, що то ми недоливаємо». Люди повідомляють, що зараз у них купляють молоко по 5 гривень 40 копійок за банку. Тобто по 1,8 гривні за літр. Ціни, за словами селян, падають ще з осені. Вони очікують, що далі ситуація лише погіршиться. «Я помню по вісімдесят копійок молоко було. Ото воно знову до цього йде», — говорить Ніна Теличко.
«Хай вони сказяться із такими цінами, я те молоко свиням годуватиму», — додає, закурюючи цигарку, Микола Лила. Він розповідає, що вже зараз більшу частину молока віддає телятам, яких збирається вигодувати і здати на м’ясо. Корову утримує його мама. «Я б її зроду не держав. Та мені і жінці й ніколи, ми ж на роботі», — підсумовує Микола.
Люди розповідають, що з кожним роком кількість бажаючих утримувати корів різко зменшується. «Було їх більше сотні, у дворі по дві держали», — повідомляє інша жінка, яку звуть Наталія. — А зараз на все село як двадцять, то й добре». Жителі Лісного здають молоко як заготівельникам, так і мешканцям сусіднього райцентру. Майже в кожного є постійні клієнти, котрі платять 10 гривень за 3-літрову банку. Щоправда, молоко доводиться возити в Кобеляки.
За десять хвилин до шостої на дорозі з’являється молоковоз, під’їжджає до гурту. Близько двох хвилин з машини ніхто не виходить. «Це вони замешкались, бо чужого побачили, — пояснює Лила. — Думають, провєрка». Експедитор, жінка середнього віку, підтверджує його припущення. Підійшовши до селян, вона запитує: «А це що за новий перевіряючий з’явився?» Дізнавшись, що це журналіст, підходить до банок із молоком, оглядає їх і говорить: «Виливайте».
Селяни виливають молоко і підходять до експедитора за розрахунком. У цей час водій молоковоза розповідає: «Дуже мало молока почали здавати. У мене родич у Дніпропетровську в «АТБ» робить, так там молочний отдєл закрили. Бо нічим торгувати».
Отримавши гроші Теличко говорить: «Оце за чотири банки двадцять одну гривню з копійками вторгувала. Якраз на відро макухи хватить». «Та де там хватить, добавляти прийдеться», — реагує Лила.
Сільський голова Ігор Рябека розповідає, що за його підрахунками, у Лісному нині утримують близько п’ятдесяти корів, у сусідній Сухінівці — сімдесят. Поголів’я худоби зменшується щорічно.
У Кобеляцькому районі ситуацію із молоком, як правило, контролює перший заступник голови РДА Михайло Рудич. Про чергове падіння закупівельних цін він знає. І пов’язує це з двома основними чинниками. Перший — сезонний. Навесні ціни на молоко знижуються щорічно. Хоча той же Михайло Рудич відзначає зменшення кількості продукції, яку здають селяни. Він говорить: «Раніше молоковози привозили по 2–3 тонни молока. Зараз возять по 300–400 кілограмів. Звичайно ж, зростає собівартість заготівлі і переробники компенсують свої витрати зниженням ціни. Виходить своєрідне замкнуте коло».
Крім того, на зниження цін вплинула і зміна системи надання державних дотацій на молоко. Раніше гроші отримували заготівельники. Зараз планується віддавати їх селянам через спеціальні особисті рахунки. Але система надання дотацій ще не працює. Та й коштів для цього немає. Якщо селян дотуватимуть, то за кожен зданий літр вони додатково отримуватимуть від держави 20–30 копійок.
Додати коментар