У такий спосіб мешканцям селища нагадували про Міжнародний день боротьби з палінням і пропонували позбутися цієї шкідливої звички.
Недільного ранку на виході з ринку новосанжарців та гостей Нових Санжар зустрічала жовта палатка. Біля неї чергували кілька чоловіків та жінок, які зверталися до перехожих із пропозицією обміняти цигарки на цукерки. Бажаючим провести такий обмін не лише вручали по цукерці за кожну викинуту цигарку, але й дарували журнал з інформацією про те, як кинути палити і стати вільним від нікотину.
Організаторами акції виступили благодійний фонд «Здорове життя» та церква християн Адвентисти сьомого дня. Як пояснили журналісту організатори акції, вони вирішили провести її, аби змусити людей звернути увагу на проблему куріння та добитися того, щоб бодай один курець відмовився від цигарки заради цукерки.
— Найбільше діє, коли ми пропонуємо віддати цигарки в обмін на цукерки для дитини чи дружини. Тоді чоловіки охочіше погоджуються, — пояснює один із організаторів — Євген, — але нас радує і це. Хоч заради когось вони можуть викинути цигарку.
Але далеко не всі новосанжарці охоче погоджувались обміняти цигарки на солодощі. Деякі просто відверталися, або невдоволено бурмотіли: «Я не курю». Деякі усім своїм виглядом демонстрували, що палити їм подобається і вони не відмовляться від цигарки навіть заради… власної дитини. Так огрядний чоловік, що сидів на скутері разом зі своїм сином, на пропозицію поміняти цигарку на цукерку для сина спокійно закурив. І випускаючи дим просто над головою свого чада, спроквола відповів: «Я йому і сам канфетів куплю».
Часом біля палатки відбувалися досить таки цікаві діалоги.
— Міняємо цигарки на цукерки! — А тим хто не курить, цукерки даєте? — Беріть!
Або, наприклад, такий.
— Чоловіче, поміняйте цигарки на цукерки! — Не хочу! — Чому? — Я не люблю солодкого!
Та час від часу любителів покурити таки вдавалося зупинити і вмовити позбутися кількох цигарок в обмін на цукерки. Деякі курці навіть викидали по півпачки не дуже престижних цигарок, таких як «Космос» чи «Прилуки». Із такими, як «Camel», чоловіки розставалися неохоче — максимум із однією цигаркою. Та й то після довгих умовлянь.
Усіх перехожих, які недільного ранку проходили повз палатку, зацікавлювали величезні цигарки, які учасники акції носили за плечима. На цих бутафорських цигарках була написана інформація, яка мала зупинити навіть заядлого курця. Там були перераховані усі шкідливі речовини, які любитель палити вдихає разом із димом. Було вказано і час, на який скорочується життя після кожної викуреної цигарки.
— Оце десь таку завбільшки цигарку викурює чоловік за рік, — пояснює учасник акції, вказуючи на велику цигарку у себе за плечима.
Але перехожих чомусь найбільше цікавили не написи на цигарці, а її величина.
— Давайте я вам свою цигарку на вашу велику поміняю!
— Ну якщо рік не палитимете, то поміняємо!
— А як ви перевірите, чи я палю, чи ні?
— А то вже на вашій совісті буде!
Та насправді охочих відмовитися від паління на цілий рік не знайшлося. І зібраний учасниками акції урожай обмежився кількома десятками поштучних цигарок та ще кількома наполовину повними пачками. Не дуже багато, якщо враховувати, що зараз за статистикою в Україні палять 50 % чоловіків, 25 % жінок та 17 % школярів. Напевно, у Нових Санжарах ця статистика не дуже різниться із загальнодержавною. І нехай можна не любити солодкого, можна відмовлятися від цукерок і сміятися, коли тобі пропонують викинути цигарку у відро із написом «Сміття». Але це все не змінить того страшного факту, що, за даними ВООЗ, за рік в Україні через паління помирають 120 тисяч чоловік. Збільшити свої шанси на життя можна, лише покинувши палити. Не заради цукерок і навіть не заради своїх рідних — заради себе самого. Бо завтра тебе просто може… не бути.
Додати коментар