Кобеляцьке сміття возитимуть у Куст-Кущі
Районній та міській владі вдалося домовитись про місце утилізації побутових відходів.
Про це редакції повідомив міський голова Кобеляк Олександр Ісип. Як відомо, 10 серпня закінчився термін дії договору оренди так званого ганжівського звалища між Кобеляцькою міськрадою та Золотарівською сільською радою. Під тиском громади села Ганжівка золотарівські депутати навідріз відмовилися продовжувати співпрацю з Кобеляками. Постійні пожежі, їдкий дим, сморід, отруєна вода в колодязях — все це на протязі багатьох років завдавало дуже багато клопотів жителям Ганжівки. Вони неодноразово протестували проти існування сміттєзвалища поблизу свого села, приймали різні звернення, погрожували, навіть перекривали дорогу. Та врешті-решт припинили функціонування звалища закономірним і цивілізованим методом — рішенням органу місцевого самоврядування.
І вже з 10 серпня 2012 року комунальне підприємство «Міська сервісна служба» припинило вивезення кобеляцького сміття до Ганжівки. Та як відомо, відходи на звалище везли не лише комунальники, чимало кобелячан та жителів ближніх сіл вивозили своє сміття самостійно. Вони ніяких договорів із Золотарівською сільською радою не заключали. І тому можна було очікувати, що приватники й надалі везтимуть різний непотріб до Ганжівки. Можливо, хтось і спробував би це зробити, але на під’їзді до звалища їх очікувала справжня, майже прикордонна, застава.
14 серпня, 11-а ранку. В’їзд на звалище закритий шлагбаумом. Поряд стоїть залізна будка із написом «Міська сервісна служба». Це ще не вивезене майно кобеляцьких комунальників. Біля будки чергують двоє чоловіків. Вони приїхали сюди на велосипедах. Чоловіки розповідають, що є жителями Ганжівки. Із 11 серпня селяни по черзі охороняють під’їзд до сміттєзвалища. Один із чоловіків, він представився Борисом Васильовичем, каже: «Даже у дощ наші діжурили, не пропускаємо нікого. Будемо охороняти поки буде нужно». Чоловіки розповідають, що кожного дня до звалища приїжджають жителі Кобеляк та Підгори. Вони, по інерції, продовжують везти сюди своє сміття. Дізнавшись що робити це вже заборонено, люди повертаються додому. Ніяких конфліктів між охороною та тими, хто привозить відходи поки що не було. Куди потім везуть своє сміття кобелячани чоловіки не знають. Припускають, що сиплять його в лісопосадках.
Офіційне, санкціоноване звалище для утилізації кобеляцького сміття відтепер знаходиться поряд із селом Куст-Кущі Червоноквітівської сільради. Там для цього відвели близько гектара землі. Відкриття нового звалища стало можливим завдяки втручанню у ситуацію райдержадміністрації. Адже перед цим Підгорянська, Кунівська та Сухинівська сільради відмовили кобелячанам у відведенні місця для сміттєзвалища.
Безумовно, закриття ганжівського звалища створило для комунальників та громадян додаткові проблеми, основна з них — збільшення відстані для транспортування сміття. Адже від центру Кобеляк до ганжівського звалища 6 кілометрів, а до нового звалища між селами Куст-Кущі та Прогрес — 16. Є ще звалище у Козельщині, туди теж можна возити відходи, але воно знаходиться більш ніж за 30 кілометрів від райцентру.
Міський голова Олександр Ісип повідомив, що у Куст-Кущі возитимуть відходи з контейнерів, для утилізації гілок та листя будуть створювати компостні ями. Це ж рекомендуватимуть робити і жителям міста. Для розгортання відходів на звалищі залучать техніку тамтешнього фермера Петра Смокви. Міська рада заключить із ним відповідний договір. Тариф на вивезення відходів поки що не мінятимуть. Нові витрати пов’язані зі збільшенням відстані транспортування комунальникам компенсуватимуть із міського бюджету. Але після Нового року тариф, швидше за все, зросте.
Остаточно вирішити проблему утилізації не лише міського, а й всього районного сміття зможе лише відкриття у Комсомольську сміттєпереробного заводу. Але це стане можливим не раніше, аніж за два роки.