Прощай, школо?
24 травня в селі Перегонівка пройшло свято останнього дзвоника. Чи буде воно насправді останнім — вирішить районна рада.
На подвір’ї школи зібралося багато людей. Грає приємна музика. Парадний вхід прикрашений кульками та плакатами. Батьки метушаться коло своїх дітей, випускниці в останнє чепуряться перед початком свята. Усі з хвилюванням чекають директора. І ось на ґанок вийшла Людмила Гончаренко і відкрила святкову лінійку. Людмила Володимирівна нагородила учнів шкільними та районними грамотами та перелічила цьогорічні заслуги школи.
— У Перегонівській школі налічується 22 учні, але не зважаючи на таку малу кількість, ми є активними учасниками різноманітних районних конкурсів та олімпіад, — сказала директор. — Це і Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру», і Міжнародна гра-конкурс знавців російської мови «Русский медвежонок». На всеукраїнському рівні перегонівчани є учасниками всеукраїнських предметних олімпіад, конкурсу «Колосок», українознавчої гри «Соняшник», конкурсу з українознавства «Патріот».
Далі зі словами привітання виступив Іван Шабельник, депутат Кобеляцької ради та староста села.
— Потрібно захищати своє гніздечко, — відмітив чоловік.
Також на свято прибув голова Кіровської сільської ради Сергій Пилипенко, який пообіцяв прикласти всі зусилля, щоб Перегонівська школа продовжила свою роботу.
Після святкової частини директор пояснила всі тонкощі щодо закриття школи. Вона повідомила, що офіційного розпорядження від Кобеляцької районної ради досі немає. Усе залежить від фінансування.
— За законом на дитину відводиться 8 тисяч гривень. У нашому випадку — це 20 тисяч. Виходить, що ми з’їдаємо весь бюджет. Але ми переглянули фінансові витрати та готові серйозно економити. Питання з працевлаштуванням учителів до сих пір не вирішено. Є 4 особи, які можуть піти на пенсію за вислугою років. За чинним законодавством учителів повинні за два місяці попередити про звільнення та надати нову роботу. Зараз настають періоди відпусток, а освітяни не знають, що буде після них. Районна сесія, яка б вирішила це питання, повинна була відбутися ще в кінці квітня. Можливо, вони зберуться в кінці травня, — розповіла присутнім Людмила Володимирівна.
Крім фінансових проблем, закриття школи тягне за собою інші негативні соціально-економічні наслідки: зубожіння села, зменшення жителів працездатного віку, переїзд молоді на більш сприятливі місця проживання. Усе починається з малого: декілька років тому закрили дитячий садок, тепер настала черга й школи. Тому чи варто робити поспішні висновки і приймати необґрунтовані рішення?
Стало відомо, що Олександр Доній, Народний депутат України, зареєстрував проект постанови «Про впровадження мораторію на закриття навчальних закладів системи загальної середньої освіти, розташованих у сільській місцевості». Мораторій запропонований до 2015 року, тобто до президентських виборів. Нагадаємо, що такий мораторій уже діяв, але лише до 2009 року. За два останні роки в Україні закрилося близько 300 шкіл. Зараз у Кобеляцькому районі вирішується доля 8 сільських навчальних закладів.