Нікому не розповідайте про себе!
Можливості мережі Інтернет постійно розвиваються. У основному, вони спрямовані на те, аби зробити наше життя простішим та динамічнішим. Одним із прикладів такого спрощення є Інтернет-банкінг — вид дистанційного банківського обслуговування. Дійсно зручно: у будь-який час за допомогою Інтернету можна перевірити рахунок на картці чи здійснити ряд операцій. Та чи зручність і швидкість сприяють безпеці ваших коштів?
Написати цей матеріал нас спонукали скарги жителів міста на те, що у них, при оплаті в Інтернеті, зникають гроші з картки, а якщо це ще й була кредитка, то з’являється заборгованість. Приміром така ситуація: жінка дала оголошення в Інтернеті про продаж комп’ютера. Вона залишила свій телефон. Через деякий час подзвонили «покупці». Попросили номер рахунку, а потім — цифри смс-підтвердження, що прийшли на телефон жінки. Як результат, комп’ютер не продали, а гроші з особистого рахунку зникли.
Як не стати жертвою такого шахрайства і що потрібно знати злодіям, аби добратися до ваших заощаджень, ми дізнавалися в банках нашого міста.
Спершу ми навідалися до «ПриватБанку». Їхня система Інтернет-банкінгу Приват24 надає широкий спектр послуг: від різних видів переказів, платежів до оплати комунальних послуг, поповнення мобільного чи покупки квитків на футбол. Та й скарги значної частини людей пов’язані саме з нею. Дізнатися детальну інформацію про те, як захистити себе від злодіїв, нас направили до Олексія Лукавого — спеціаліста з обслуговування клієнтів. Олексій розповів про систему безпеки в Приват24:
— У нас використовується технологія 3-D Secure — додатковий код, який вводить користувач при кожній транзакції. Тобто, коли ви, наприклад, поповнюєте рахунок мобільного, то на ваш номер приходить смс із кодом від 10060 і тільки після його вводу можливе закінчення операції. Що стосується безпосереднього входу в Приват24, то тут іде прив’язка до номеру вашого мобільного, він же — і ваш логін. Також для подальшого входження в систему знадобиться постійний пароль та динамічний, 8 цифр, який приходить одразу на ваш телефон, коли попередні відомості вже введені.
Олексій Лукавий повідав і про один із методів, як видурити гроші. Фішинг — це коли злодій представляється працівником банку і просить, аби ви сказали йому конфіденційну інформацію, таку як прізвище, ім’я, по-батькові, номер картки тощо.
— Але в такому випадку, — радить Олексій, — краще скажіть, що самі все уточните в найближчому відділені вашого банку. Адже працівник банку ніколи не спитає ваших даних, тому що він їх знає.
Олексій назвав телефонний код «ПриватБанку» — 056.
— Номери з іншим кодом — це не від нас — додав Олексій.
Ще чоловік розповів і про таку можливість захисту як встановлення ліміту на розрахунки карткою в Інтернеті. Таким чином, якщо щось і станеться, то злодіям не вдасться викрасти всі гроші відразу.
— Коли ви щось купуєте чи продаєте, то для оплати потрібен тільки номер карти і термін дії. Ніяких пін-кодів, паролів, ПІП, трьохзначного числа, написаного на зворотній стороні картки, не потрібно! — говорить Олексій.
А на запитання «що ж робити, якщо шахраї взяли кредит на чужу картку, або, коли сам банк «дарує» позику», хлопець відповів:
— «ПриватБанк» нічого клієнтам без їхньої згоди не нав’язує. А в разі виникнення питань чи проблем, звертайтеся безпосередньо до спеціалістів банку або дзвоніть за номером служби підтримки, який написаний на кожній картці.
Далі у «Райфайзен Банк Аваль» головний економіст Тетяна Гудзь розповіла про «Райфайзен онлайн», який надає можливість контролювати рух своїх коштів для карток вищого класу — зарплатних, пенсійних.
— Для того, щоб дістати доступ до активного режиму «Райфайзен онлайн», треба отримати персональну картку, на якій зазначається сін-код — це 11 цифр, з яких 4 останніх знає тільки користувач. Він може самостійно керувати власними рахунками, відкритими в банку. Якщо, наприклад, людина загубила картку, то вона її блокує за допомогою слова-пароля.
Щодо того, яких правил безпеки повинна дотримуватися сама людина, аби захистити свої гроші від незаконного зняття, Тетяна Гудзь радить:
— Найперше і найголовніше — нікому не надавайте повні реквізити своєї платіжної картки. Бувають випадки, коли люди пишуть пін-код прямо на картці. Такого робити, звичайно, не можна. Та й сам пін-код варто міняти з чотирьох нулів чи одиниць на більш серйозніший.
У «Полтава-Банк» наголосили на тому, що потрібно уникати підозрілі, неавторитетні сайти та не купуватися на різні пропозиції.
Отож, підбиваючи підсумки, виділимо основні моменти, як захистити свої гроші від крадіжки через Інтернет:
— найперше, не розголошуйте реквізити своєї картки третім особам і не записуйте коди та паролі на самій картці;
— якщо до вас зателефонували, представилися працівником банку і хочуть для чогось уточнити ваші особисті дані (прізвище, ім’я, номер картки тощо), скажіть, що самі сходите в найближче відділення банку і все з’ясуєте;
— не повідомляйте нікому ваш динамічний пароль — той, що приходить кожного разу смс-кою, для повного здійснення операції;
— установіть грошовий ліміт для Інтернет-розрахунків;
— не шукайте нічого на підозрілих сайтах, де є супер-пропозиції;
— пін-код не використовується, коли ви замовляєте якісь товари через Інтернет;
— якщо є припущення, що ваші персональні дані, коди, паролі є комусь доступними або ви загубили картку, відразу зверніться в банк.
І на останок. Якщо у вас є картка, але ви нею не користуєтеся, проте думаєте, що вона вам колись знадобиться, час від часу перевіряйте її. Коли ж ви впевнені, що в майбутньому вона вам не потрібна, краще взагалі заблокуйте.