Замість сесії провели закриту нараду
У вівторок молоді люди в цивільному заблокували вхід у будівлю, у якій розташована районна рада і райдержадміністрація.
Чергова сесія Кобеляцької районної ради мала відбутися у вівторок 28 січня о 10-ій годині. Районні обранці повинні були розглянути низку важливих питань, зокрема, проект бюджету на 2014-й рік.
У понеділок, напередодні сесії, відбулися засідання постійних комісій та президії районної ради. Уже в цей день стало відомо, що у вівторок зібрання районних обранців не відбудеться. Офіційне пояснення — не всі необхідні документи були підготовлені в повному обсязі. У принципі, подібний прецедент в історії діяльності районної ради може претендувати на звання унікального. Але нічого форс-мажорного в перенесенні сесійного засідання немає. Та у вівторок перебіг подій став дійсно несподіваним.
Депутат від опозиції Дмитро Омельяненко так прокоментував факт перенесення сесії: «На комісії нам сказали, що бюджет району «сирий», його потрібно допрацювати. А ще голова райради Юрій Тагадюк почав читати звернення щодо ситуації в Україні. Ми його слухати не стали. Уже давно всі в районі знають, що подібні тексти Тагадюк отримує з штабу Партії регіонів. Нехай на своїх зборах партійних і читає. А депутати райради представляють громаду, а не одну партію».
Близько 10-ї ранку до редакції почали телефонувати жителі Кобеляк і повідомляти про пікет біля будівлі РДА. Для того, щоб перевірити надану інформацію, довелось під’їхати до будинку, у якому розташовані владні інституції. Ніяких пікетників, демонстрантів, мітингувальників біля адмінбудівлі не було. У будинок заходили люди. Та при спробі співробітника «ЕХО» потрапити в будівлю сталася несподіванка. Незнайомий молодий чоловік у цивільному одязі закрив двері на ключ. Неподалік від нього знаходився інший «охоронець». Поряд із дверима, на стільчику, сидів міліціонер у формі. Але правоохоронець ніякої активності не виявляв. Усім процесом керували молоді люди в цивільному. Вони не реагували на прохання журналіста запустити його в будівлю органу місцевого самоврядування, не представлялись і не показували ніяких документів.
Через кілька хвилин виявилось, що вхід у РДА все ж дозволений. Але обмеженому колу осіб. У будинок зайшов начальник МНС Володимир Богун, прокурор району Вадим Кохно, кілька депутатів райради. У глибині коридору виднілась постать лідера однієї з опозиційних партій Ніни Ясинської. Та пояснити, за яким принципом і кого пропускають у будівлю, ніхто не поспішав. Натомість, з’явились співробітники райвідділу МНС. Вони відмовились прокоментувати свою присутність під стінами будівлі.
У райвідділу внутрішніх справ, який розташований за 20 метрів від РДА, були здивовані повідомленням про те, що адмінбудівлю захопили невідомі люди. Черговий пояснив: «У приміщенні і наш співробітник є. Там якась закрита сесія проходить». Водночас, правоохоронці погодились прийняти заяву про захоплення адмінбудівлі і перешкоджання законній журналістській діяльності.
Та до її написання справа не дійшла. Голова РДА Анатолій Таранушич розпорядився пропустити представника «ЕХО» в будівлю. Ті ж незнайомі мовчазні молоді люди відкрили вхідні двері. Один із них супроводив представника «ЕХО» до кабінету очільника РДА. Анатолій Таранушич одразу перепросив за незручності, назвавши їх тимчасовими. І пояснив це загальною напруженою ситуацією в державі. Він проінформував, що зараз має відбутися спеціальна нарада з приводу цього. Дійсно, у кабінеті голови РДА знаходились голова райради Юрій Тагадюк, прокурор району Вадим Кохно, уповноважений СБУ Володимир Пшеничний, виконуючий обов’язки начальника райвідділу внутрішніх справ Володимир Голтвянський. Голова райради ще раз поінформував, що сесія відкладена і запросив пресу прийняти участь у її роботі. Подальший перебіг розмови між керівниками району та представниками правоохоронних органів залишається невідомим.
Через годину вхід у будівлю став вільним. Хоча правоохоронці і люди в цивільному, як і раніше, чергували в коридорі.
Депутат Ніна Ясинська, яка близько 11-ї вийшла з будівлі, так пояснила ситуацію: «Чекали штурму. Нас, як депутатів від опозиційних сил, запросили на зібрання. Спитали, чи не збираємось ми штурмувати. Більше нічого особливого не було».
По великому рахунку, мета екстреного закритого зібрання так і залишається таємницею. Тим більше, що як на засідання силовиків, так і на збори депутатів запросили лише «вибраних».
На відміну від районної ради, де відбувались «закриті» наради, групувались «силовики», депутати від Партії Регіонів та невідомі молоді люди (таких нині називають «тітушками»), у міській раді факти масового психозу зафіксовані не були. Міський голова Олександр Ісип, якого довелось зустріти на вулиці, сказав: «Ми добре знаємо кобелячан. Вважаємо, що вони помірковані і толерантні люди, а екстремістів серед них немає. Тому охороняти будівлю від своїх громадян не збираємось. Мене зараз більше турбує погіршення погодних умов, яке може завдати шкоди городянам і збитків міському господарству».
Секретар міськради Сергій Галушко, у свою чергу, підтвердив: «Так, у нас усе спокійно. Прийом громадян ведеться без будь-яких обмежень. Уранці міський голова зібрав працівників і оголосив, що всіх відвідувачів, у тому числі і потенційних мітингувальників, потрібно безперешкодно пропускати в будівлю міськради, давати можливість обігрітися і, при їх бажанні, виступити. При цьому обов’язково прохати людей бути ввічливими і не псувати комунальне майно».
29 січня невідомих молодих людей у районній раді вже не було, а її голова Юрій Тагадюк висловив здивування з приводу того, що журналіста не впускали в будівлю. Він запевнив, що ні співробітників СБУ, ні міліціонерів із Полтави для захисту адмінприміщення не запрошували. І припустив: «Можливо, хтось із кобелячан перестарався».