Підприємці з Підкови готові до компромісу
У всякому випадку, про це заявили представники бізнесменів, котрі торгують на несанкціонованому ринку.
У четвер відбулась зустріч із кількома підприємцями. Вони висловили готовність на сторінках «ЕХО» оприлюднити своє бачення виходу з конфліктної ситуації, котра перманентно триває в Кобеляках ось уже більше трьох місяців. Мова йде про конфлікт інтересів між двома сторонами. Одна з них — це підприємці і та частина міської громади, яка їх підтримує. З іншого боку — влада Кобеляк і представники деяких служб і підприємств, котрі мають незручності через діяльність ринку Підкова.
Як відомо, на початку березня 2014-го року частина підприємців, котрі торгували своїм крамом на ринку, що знаходиться на вулиці Дружби, вирішили відновити діяльність на так званій Підкові. Точніше, на проїжджій частині навколо парку Перемоги. Міськвиконком заборонив торгівлю в цьому місці. Кілька разів представники комунальних служб, правоохоронці та інші підприємці (більшість із яких є жителями Кобеляк) намагалися завадити торгівлі на Підкові. Але ці спроби виявились безуспішними. І їх, зрештою, припинили. Правоохоронні органи фактично самоусунулись від вирішення конфлікту. Лише колишній виконуючий обов’язки начальника райвідділу внутрішніх справ Михайло Брейко протягом двох тижнів намагався схилити учасників протистояння до компромісу. Марно.
І зараз фактично нелегальна торгівля продовжується. До честі підприємців, вони зуміли самоорганізуватись. Не маючи змоги легально платити за оренду торгових місць, люди почали збирати з колег так звані благодійні внески. І за рахунок зібраних коштів бізнесмени закупляють різні товари для потреб міських та районних бюджетних закладів. У основному, благодійна допомога надається закладам освіти та охорони здоров’я.
Але всім сторонам, так чи інакше задіяним у цих подіях, зрозуміло, що торгівлю необхідно якось легалізувати. Як варіант — перемістити в інше місце.
Саме про це і йшла мова під час імпровізованої прес-конференції, яку в четвер 5 червня провели представники Підкови Оксана Пазюк і Тетяна Ніколаєнко. Вони відповіли на запитання і розповіли про своє бачення виходу із кризової ситуації. Розмова відбулась у одному з приміщень дитсадка «Золотий півник», після того, як бізнесмени вручили благодійну допомогу батькам, чиї діти виховуються в цьому закладі.
Підприємці готові переміститися. Але лише на площу Перемоги
У принципі, розмова вийшла досить змістовна і навіть конструктивна. У всякому випадку, представники підприємців заявили про свою готовність шукати компромісне рішення і вести діалог із міськими чиновниками. Але водночас наголосили, що готові боротися за свої права і не допустити силового розгону ринку Підкова. Оксана Пазюк під час розмови зазначила: «Ну, зустрілись ми одного разу з секретарем міськради Сергієм Галушком. Ніякої домовленості при цьому не досягли. Але ж цього мало. Потрібно ще зустрічатись. У тому числі, із міським головою Олександром Ісипом».
Оксана Пазюк розповіла, що є офіційним представником підприємців із Підкови. Крім того, вона займає посаду секретаря Спілки підприємців Новосанжарського району. Тетяна Ніколаєнко, у свою чергу, є неформальним лідером підприємців. За їх словами, на Підкові працюють, у основному, приїжджі бізнесмени із Нових Санжар, Полтави Кременчука та Дніпропетровської області. Але й жителів Кобеляк і району серед цих торгівців нараховується близько 10 відсотків. Усього ж на ринку здійснюють свою діяльність близько двохсот чоловік.
Щодо збору за право торгувати, Оксана Пазюк погодилась, що офіційно збирати «містове» чи інший вид місцевих податків вони не мають права. «Але ж ми розуміємо, що торгуючи і заробляючи, маємо щось віддавати на благо Кобеляк, — зазначила Оксана Вікторівна. — Тому ми почали збирати своєрідні благодійні внески».
Підприємці з Підкови платять по 60 гривень за метр квадратний. Пазюк підтвердила, що деякі торговці відмовляються сплачувати кошти. «Але таких — одиниці, — запевнила жінка. — Силувати ми їх не можемо. Сподіваємось на порядність. (Від редакції: до нас звертались кілька таких підприємців. Вони відмовились оприлюднювати свої прізвища. Але заявляють, що не платять внесків тому, що вважають їх збір незаконним. При цьому стверджують, що їх насильно виганяють із Підкови).
На жаль, під час розмови не вдалося дізнатись точної суми зібраних благодійних внесків. Тетяна Ніколаєнко з цього приводу сказала: «У різні дні торгівлі ми збираємо різні суми. Буває й 5 тисяч. Може бути більше чи менше. Я точну цифру не назву. Зверніться у міліцію, ми їм документацію свою здавали для перевірки».
Водночас, і Оксана Пазюк, і Тетяна Ніколаєнко запевнили, що кожен підприємець, здаючи внесок, розписується у спеціальному журналі. Є у них і всі чеки на придбані товари.
Щодо претензій до міської влади
Головна з проблем, котрі виникають у підприємців із Підкови, за словами їх представників, — це відсутність у чиновників бажання вести діалог. Крім того, Оксана Пазюк заявила: «Так, при необхідності ми можемо збирати компрометуючу інформацію про міськраду. Розповідають нам і про те, як контролери раніше продавали місця за сотні доларів. Є питання й щодо того, чому рішення про заборону торгувати на Підкові з 7 квітня 2013 року міська рада прийняла 26 вересня цього ж року, тобто, через шість місяців. Є питання й щодо того, на якій підставі Сорока збирав гроші на Підкові після скасування «містового». Не зрозуміло, чому міська влада закривала очі на високовольтну лінію. І так далі, і тому подібне. Скажу більше, у нас навіть є документ із прокуратури про вимогу скасувати рішення влади щодо заборони на торгівлю. Але підкреслюю, що ми не хочемо ніякої війни. Ми готові домовлятися і находити компроміс. Ми готові переміститися з Підкови. Але лише на площу Перемоги».
Отже, що пропонують Оксана Пазюк та Тетяна Ніколаєнко, як уповноважені представники підприємців. По-перше, як компромісний варіант, організувати недільну ярмаркову торгівлю на площі Перемоги, зробивши її цього дня пішохідною. Це дасть змогу звільнити під’їзди до автостанції, райвідділу МНС та житлових будинків. Зникне і проблема скупчення людей під лінією електропередач. По-друге, підприємці згодні сплачувати орендну плату офіційно. Тетяна Ніколаєнко наголосила: «Нехай гроші збирають комунальники. Або ми спільно з ними. Одна умова: ціна не повинна бути вищою, ніж зараз». У разі, якщо заключити договір оренди не вдасться, підприємці готові офіційно створити благодійний фонд «Підкова». І з нього фінансувати різні міські проекти.
Йшла мова і про перенесення торгівлі з Підкови на територію комплексу «Рим». Тут більше розповідала Тетяна Ніколаєнко. Ось що вона сказала: «Ми, я і Оксана Пазюк, кілька разів зустрічались із власником цього закладу Романом Панченком. Був проведений і круглий стіл за участю нас, Романа, представників РДА, районної та міської ради. Але я одразу сказала, що ми там, у «Римі», не помістимось. Теоретично, ніби для всіх 200 підприємців вистачає місця. Але то — теорія. А на практиці нічого не вийде. По-перше, люди будуть дуже довго розвантажуватись. А по-друге, місця для розвороту і виїзду транспорту там не вистачає».
Ось така вийшла розмова. Ми обов’язково оприлюднимо і точку зору на ситуацію міського голови Олександра Ісипа. І, можливо, розмову між представниками влади й підприємцями. Якщо ж вона таки відбудеться.