Коли закінчиться династія
Остання редакційна в першому півріччі 2014-го року мала називатися «Плаття для Порошенка». І мова в ній повинна була йти про можливі перспективи правління п’ятого Президента України.
Але плани дещо змінилися. По-перше, не вистачило часу, аби перечитати літературу про історичний період між лютневою та жовтневою революціями 1917-го року. А, по-друге, люди «підкинули» іншу тему для роздумів.
Першою підштовхнула до написання саме цієї редакційної Тетяна Ніколаєнко, підприємець, котра торгує на ринку Підкова. Під час прес-конференції, на якій мова йшла про перспективи торгівлі в Кобеляках, жінка чи то просила, чи вимагала: «Ви ж пишіть тільки правду». Навіть подискутувати з приводу цієї тези довелось. Ніколаєнко врешті погодилась: «Правда — у кожного своя». І ніби на підтвердження її слів зателефонували вже кобеляцькі підприємці. Вони, як відомо, є противниками Підкови. Люди висловили претензії: «Що це Ви Підкову захищаєте? А чого з нами прес-конференції немає?»
Був ще один цікавий дзвінок. Чоловік, який назвався представником Правого сектору, на підвищених тонах почав вимагати змінити редакційну політику і не писати антидержавні, на його думку, статті. Які, між іншим, частині читачів таки подобаються. І таких дзвінків, таких розмов за період роботи в газеті було вже сотні, якщо не тисячі.
Так як же писати правду, яка «у кожного своя»? І кожен прагне, аби саме його точка зору, його думка були подані як єдино правильні. Можна, звичайно, беззаперечно підтримувати якусь одну людину, групу людей, політичну партію. І при цьому абсолютно ігнорувати іншу думку. Але то буде вже не журналістика, а пропаганда. А це — зовсім різні поняття.
До речі, бути пропагандистами від українських журналістів вимагали й вимагають представники влади в усі часи. Кольори політиків змінюються, а вимоги і бажання залишаються ідентичними. От зараз ми й бачимо, до чого все це призвело. До революції, війни, протистояння у суспільстві.
Так, може, краще не писати «правду»? А дати можливість висловитись усім. І «правим» і «лівим» і тим, що посередині. І представникам влади, і опозиціонерам. І тим, хто хоче торгувати на Підкові, і тим, хто проти цього.
Адже преса у здоровому суспільстві виступає не рупором пропаганди, а комунікатором із різними верствами суспільства. Незадоволені можуть критикувати, випускаючи при цьому пар і роблячи владі чи комусь іншому зауваження та пропозиції. Розумна влада, читаючи критику, дізнається про свої слабкі місця. І посилює їх. Розумна влада через пресу чує настрої суспільства, аналізує їх і реагує на можливі загрози. І водночас повідомляє суспільство про свої наміри.
А повідомляти те, що лише комусь подобається… Знаєте, коли у Древньому Китаї починали писати історію тієї чи іншої династії? Лише тоді, коли епоха її правління вже закінчилась. Напевно, мудрі китайці робили це задля того, аби ніхто на вимагав «писати правду».
Додати коментар