Питання недовіри сільському голові у селі Попове залишилося відкритим
Минулого тижня в селі Попове була проведена скандальна сесія. Вона стала наслідком сходки села, що відбулася з ініціативи громади.
О 10:00 у залі сільської ради зібралися депутати та представники громадськості в такій кількості, яку змогло умістити приміщення. Прибув також голова райдержадміністрації Володимир Паршевлюк та представники служб району. Сільський голова Попового Ольга Волоська на засіданні також була присутня. Єдине питання, яке мало бути винесено на порядок денний, — вираження недовіри сільському голові і зняття з неї відповідних повноважень.
На початку сесії слово надали сільському голові. Ольга Волоська зачитала протокол сходки громади, яка відбулася минулої п’ятниці. У ньому були перелічені звинувачення на адресу сільського голови. Далі Ольга Миколаївна спробувала спростувати їх, дати якісь пояснення. З цього моменту розпочалася справжня катавасія: громада намагалася перекричати сільського голову і один одного; в розмову час від часу втручалися депутат сільської ради Анатолій Засенко та член виконкому Михайло Васюта. Словом, ні про який сесійний порядок денний уже не йшлося. Час від часу, коли зал затихав, лунала фраза: «Мені про сходку у п’ятницю ніхто не повідомляв». І бурхливі емоції знову охоплювали присутніх. Особливо різко люди зреагували на виступ і подальші коментарі чоловіка Ольги Волоської, який також був присутній у залі і намагався виправдатися та спростувати звинувачення на свою адресу.
Потроху присутні все ж почали добиратися до кореня проблеми, з приводу якої бунтує громада.
— Я так розумію, що головне питання, яке ви піднімаєте, — земельне, — резюмувала Ольга Миколаївна.
— Ні, головне питання в сільському голові. Ви не любите людей і ні краплі не намагаєтесь їм допомогти, — відповів хтось із присутніх місцевих жителів. До того ж жіночка, що сиділа на одному із останніх рядів, не втрималася і зі слізьми на очах розповіла про свого онкохворого чоловіка, якому сільський голова відмовила у допомозі.
— Ви пам’ятаєте, що ви мені тоді сказали, Ольга Миколаївна, коли він в онко лежав? Я вам цього ніколи не простю. Ви тоді сказали, що «він же ще не вмер…» Як вам не стидно зараз тут стояти і таке говорити?! — продовжила жінка.
Нарешті терпець урвався у члена виконкому Михайла Васюти, який емоційно вніс ясність у зібрання і нагадав про те, з приводу чого взагалі зібралися: сесія має відбутися і єдине питання порядку денного має бути розглянуте.
— Що за базар ви тут влаштували? Ви піддаєтеся впливу людей, які намагаються затягнути проведення сесії, а то й взагалі її зірвати,— зауважив Михайло Васильович.
Слово взяв голова райдержадміністрації Володимир Паршевлюк:
— Я вас так довго слухав, але, м’яко кажучи, від емоційності ваших виступів терпець уривається. Якщо це сесія — то повинна бути сесія, а якщо сходка громади — то має бути сходка, де можна так емоційно щось обговорювати. Я так розумію, сьогодні сесія зібралася.
Далі Володимир Володимирович надав слово керівнику юридичної служби районної ради Світлані Давиденко, аби та прокоментувала законність проведення цієї сесії і розгляду питання, яке винесено на порядок денний. Як виявилося, якщо депутати приймуть рішення про висловлення недовіри сільському голові Ользі Волоській, то це не значитиме припинення її повноважень. Тому питання порядку денного потрібно ставити саме як припинення повноважень, а не висловлення недовіри. Але щоб рішення про припинення повноважень було законним, потрібна чітка підстава. Наприклад, порушення сільським головою законів чи Конституції, яке доведено в суді.
— А, так все тепер зрозуміло, все ясно! — розчаровано зашуміли люди.
— Є ще один вихід. Це проведення місцевого референдуму, про який є відповідний закон. Для його проведення необхідне звернення громади і рішення сесії, — додала юрист.
Громада вирішила одразу ж провести сесію, на яку винести питання проведення місцевого референдуму. Адже звернення і підписи необхідної кількості людей уже є. Оскільки сільський голова головуючим на засіданні бути не може, бо знаходиться на лікарняному, то головуючим одноголосно обрали Анатолія Засенка, а секретарем — Тамару Мандолін. Далі з’ясувалося, що рішення сесії про призначення місцевого референдуму, якщо його прийняти зараз, правомірним не буде. Адже сільський голова Ольга Волоська знаходиться на лікарняному, а питання місцевого референдуму ж якраз її і стосуватиметься. Як тільки вона вийде з лікарняного, їй вручать повідомлення про проведення відповідної сесії. Тоді це буде законно. Принаймні, так пояснила людям юрист. А через дві хвилини взагалі виявилося, що навіть якщо таки референдум провести і на ньому дійсно місцеві жителі достроково позбавлять повноважень сільського голову, то його результат знову дійсним не буде. Для цього також потрібні підстави, про які ми писали вище: порушення Законів чи Конституції, яке доведене в суді. Дуже цікава ситуація тепер виходить: сільський голова може отримати відповідні повноваження на підставі виявлення довіри до нього людей, а на підставі недовіри цих же людей сільського голову лишити повноважень неможливо.
Люди того дня так і розійшлися ні з чим.