Наведення ладу чи політична помста?
Днями голова Кобеляцької РДА Іван Терновий виніс догану завідуючій сектором культури Марії Кириченко.
У принципі, ця подія є рядовою і навіть банальною. Керівник притягнув підлеглого до дисциплінарної відповідальності. Нічого дивного в цьому немає. Але тут є свої нюанси.
Кілька тижнів тому співробітники районної прокуратури провели планову перевірку щодо ситуації з дотриманням законності у сфері охорони культурної спадщини. Безумовно, у процесі були виявлені недоліки та порушення. Зокрема, працівники прокуратури встановили, що не всі пам’ятники в Кобеляцькому районі мають відповідні паспорти і, як наслідок, щодо них не заключені охоронні договори. У результаті 4 вересня прокурор району Вадим Кохно надсилає подання голові РДА Івану Терновому. І вимагає у місячний термін надати відповідь. Через тиждень, 10 вересня, Іван Костянтинович пропонує надати пояснення завсектором культури Марії Кириченко. Та відповідає у той же день. Після відповіді їй виноситься письмова догана.
Сама Марія Кириченко вважає дисциплінарне покарання необґрунтованим. І збирається оскаржити його у судовому порядку. Ось, що вона говорить: «Ні для кого не є секретом, що культура в Україні фінансується по залишковому принципу. А якщо зовсім відверто, то гроші нам виділяють лише на зарплату та оплату енергоносіїв. І в цих умовах наші співробітники працюють самовіддано і добросовісно. Велика частина заходів відбувається виключно завдяки їх ентузіазму. От, скажімо, нещодавно культармійці з Марківки, Іванівки, Канав представляли район на Сорочинському ярмарку. Отримали відзнаки. А їздили ж туди наші артисти власним коштом. Діє театр, гуртки, працюють клуби і бібліотеки. І люди, які всім цим займаються, отримують зарплату, близьку до мінімальної. Та їх на руках за це носити повинні.
Тепер щодо догани. У формулюванні сказано «за порушення трудової дисципліни — неналежне виконання службових обов’язків щодо охорони культурної спадщини». Я не розумію, у чому полягає неналежна охорона? Так, за останній рік у нас в районі зруйновані три пам’ятники Леніну і одна Стела героям-комсомольцям. Але ж не я їх руйнувала.
Стверджують, що відділ культури не виготовив паспорти на пам’ятники культури і не має охоронних договорів. Але ж у відповідній програмі райради все це є. Лише фінансування відсутнє. А в мене немає змоги зробити все це власним коштом. Виготовлення лише одного паспорта без оформлення земельної ділянки коштує 5-6 тисяч гривень. Щоб паспортизувати всі пам’ятки, потрібен мільйон. Мені що, його дали, а я не використала? От через це, я вважаю, що догана виписана незаконно. Тож я оскаржу її в адміністративному суді».
Потрібно нагадати, що у свій час районом курсували чутки нібито Марія Кириченко примушує своїх підлеглих вступати у Партію регіонів. Їй було задане питання і щодо цього. Марія Олександрівна відповіла: «По-перше, без фактів це — лише чутки. По-друге, я не приймаю на роботу завідуючих клубів. Це — прерогатива сільських голів. Отже, і тиснути на людей не можу. По-третє, нагадаю, що у свій час колишній голова РДА Анатолій Таранушич був членом Партії регіонів і приймав мене на роботу, хоча я знаходилась у лавах «Батьківщини».
Зараз Марія Кириченко знаходиться на лікуванні в одному з медичних закладів.
Прокоментувати ситуацію ми попросили голову РДА Івана Тернового. Він, у свою чергу, рекомендував звернутися до Таміли Шевченко, керівника апарату РДА. Таміла В’ячеславівна пояснила: «Догана винесена не лише за те, що немає паспортів на пам’ятки. Є й інші факти. Якщо Марія Олександрівна має намір оскаржити дисциплінарне стягнення в суді, то це її конституційне право».
Нагадаємо, що після винесення двох доган працівника можуть звільнити з роботи.