Копійчані шоу замість мільйонних інвестицій
Точно сказано, що правда — у кожного своя. Так і ситуацію щодо приведення до вимог законодавства діяльності свинокомплексу в Біликах кожен трактує по-своєму. Спробую пояснити, як дивляться на ці речі білицькі активісти.
У минулому номері «ЕХО» Таїсія Соломко, як представник селищної ветеранської організації, піддала критиці діяльність громадських активістів, котрі протестують проти порушення екологічних норм. Що ж, це її право. Тому не буду зупинятися на обговоренні особистості, а перейду до конкретних пояснень нашого бачення ситуації. А воно — наступне.
По-перше, комплекс із відгодівлі свиней у Біликах був зданий в експлуатацію без дотримання всіх необхідних норм та проведення обов’язкових заходів безпеки. Що маю на увазі? У системи вентиляції не були встановлені фільтри. І не один, не два, а 450. Відходи не розділялись на фракції. Узагалі, система каналізації на «Бєлгранкормі», а нині «Сільських традиціях» відкрита. Тобто, відходи напряму поєднані з атмосферним повітрям. А мала б бути закрита вакуумна система. Так, у європейських країнах подібні комплекси розташовані ледве не поряд із житловими будинками. Але чому? Та тому, що там усе закрите, усе — під землею. І ні запах, ні, тим більше, йому супутні отруйні речовини не взаємодіють із повітрям, не потрапляють у легені людей. У Біликах — усе не так. Тому що будувати європейську систему каналізування — дорого і складно. Легше і дешевше, прикрившись європейськими нормами, зробити «по-нашому». При цьому економляться десятки, якщо не сотні мільйонів гривень, котрі майже одразу надходять до кишень інвесторів у вигляді чистого прибутку.
У результаті при включенні вентиляції в атмосферу вилітає повітря із приміщень, а з ним — каналізаційний газ. І біличани всім цим дихають. І хворіють. За останні два роки кількість захворювань на бронхіальну астму в Біликах зросла у 5 разів, на обструктивні легеневі захворювання — у 2,5.
Після масових протестів із весни 2014-го року заходи із забезпечення екологічних вимог таки почали проводити. Виконані певні роботи на відстійниках. Затратна частина — 4,5 мільйона гривень. На шести корпусах установили фільтри в системі вентиляції. До кінця року те ж саме мають зробити ще на 24 будівлях.
Переробляти каналізацію не планують. Між тим, за нашими розрахунками, інвестори мали б одразу вкласти в екологію 170 мільйонів. Відчуваєте різницю — 4,5 та 170?
Крім того, свинокомплекс споживає за добу близько 500 кубометрів води. Дозволу на водокористування немає. Що є натомість, крім хвороб? Дійсно, є концерти, шкільне приладдя, ремонт лікарні. Хоча про все це необхідно просити, заключати соціальні угоди, писати листи. А ще ми чуємо фразу: «Вибачте за незручності». Тричі вже чув особисто. А, крім того, від біличан відкупаються шоу. Мовляв, астму ми вам лікувати не будемо, лікарні витрати не оплатимо, візьміть концертом. А хто ще не захворів, то послухайте наперед. І при цьому подякуйте на всю Україну.
А що вимагають білицькі активісти? Вони не хочуть просити копійки. При тому, що селище має право отримати десятки мільйонів. А отримавши, і лікарню ремонтувати, і співаків запрошувати, і землякам, які кров свою проливають, допомогти. Хіба це неправильно?
А ще білицькі активісти хочуть разом із односельцями дихати чистим повітрям і не хворіти. І щоб діти наші та внуки не хворіли. Хіба це неправильно, шановні ветерани? І ніякі копійчані, у порівнянні із законними вимогами, шоу нам цього не замінять.
Так, можна задовольнитись подачкою з панського столу. Уже понад 20 років задовольняємось. Ну й до чого дозадовольнялись? У одних мільярди в закордонних банках, у інших — хвороби та мізерна пенсія. Хіба це — нормально?
І наостанок щодо «гордості Полтавщини». На мою думку, родина Май просто відпрацьовувала гроші. Відпрацьовувала якісно і професійно. Так, як це роблять Ані Лорак і Таїсія Повалій. І їх абсолютно не цікавить, що це за гроші. Нехай це будуть і кошти тих, хто фінансує путінську агресію в Україні. Аби платили. Гроші ж не пахнуть. На мою думку, це початок кінця для артиста. Згадайте, як зустріли Лорак у Одесі. Хто наступний?