«Світла не буде взагалі! Якщо зараз не робити аварійних відключень!»
Уранці 15‑го грудня близько півсотні мешканців Нових Санжар у Новосанжарській райдержадміністрації вимагали припинити відключення світла. Їм пояснюють: світло в Україні зникає по вині Росії.
ГАВ і Коломойський
Зазвичай, о дев’ятій годині в РДА розпочинається щотижнева нарада. Проте цього понеділка у звичний графік роботи державної установи вносять зміни представники новосанжарської громади. І місця у залі засідань займають не керівники установ та організацій, а жінки та чоловіки, які мешкають на різних вулицях Нових Санжар. Насамперед, тих вулиць, на яких уже не перший день зникає світло на різний час.
Перед громадою (не у президії, а в залі, перед першим рядом) стоять в. о. голови райдержадміністрації Роман Павличенко, голова районної ради Геннадій Супрун та начальник філії «Полтаваобленерго» Володимир Остапчук. Громадяни у залі обурюються регулярними відключеннями світла у районі та селищі. Нарікають не лише на те, що світло періодично зникає, а й на те, що вимикають його нібито вибірково. У людей розмерзаються холодильники, захолоняють будинки, взагалі зупиняється життя. Новосанжарці переконані, що відключення — протизаконні.
— Обіцяли, що відключати приватний сектор не будуть. А у нас по сім годин світла немає!
Володимир Остапчук намагається заспокоїти розгніваних людей. І пояснює їм різницю між плановим відключенням та аварійним.
— Існують так звані ГАВ — графіки аварійних відключень. У них чітко написано: де і який район має відключити диспетчер, щоб зменшити пікове навантаження на мережу. Це відбувається без будь-якого попередження. Ви зрозумійте, що це не наша забаганка і рішення приймається не на рівні районної філії. Адже мова йде про енергосистему всієї України! — пояснює керівник новосанжарської філії.
— Чому ж тоді міністр палива та енергетики каже, що це протизаконно?! І кому належить обленерго?
— Чому так говорить міністр — я не можу коментувати. А обленерго, за моєю інформацією, — власність Коломойського і Григоришина.
— А-а-а, все ясно! — махає рукою жінка у першому ряду. Інші розуміючи посміюються, почувши знайоме прізвище олігарха.
Утім, пересміявшись, новосанжарці все ж таки наполягають, щоб їм не вимикали світла на такий значний період.
— Ми вже подали на затвердження основний графік, у якому будуть прописані додаткові райони. Якщо область їх затвердить, то ми зможемо вимикати у вас світло на дві години, потім вмикати і знеструмлювати інші вулиці чи населені пункти. Без цього основного графіка на нас можуть просто подати до суду! — зауважує Володимир Остапчук.
Виплеснувши свої емоції, частина людей залишає залу засідань, взявши з «ресівців» обіцянку, що ті виправлять ситуацію і громаді не доведеться збиратися повторно. Частина санжарців лишаються, щоб поговорити із керівниками про причини енергетичної кризи в Україні.
Дві історії: про економних німців та дешеве світло
Коли більшість людей розходиться, Володимир Остапчук розповідає про те, чому власне Україна опинилася у нинішньому становищі. Справа в тому, що енергосистема України надзвичайно залежна від енергосистеми нашого північного сусіда, Росії. Раніше, коли у нас траплялося пікове навантаження, диспетчер міг узяти у росіян потрібну нам кількість електроенергії. Тепер (із зрозумілих причин) такої можливості немає. Плюс до того ж додалася проблема з теплоелектростанціями (ТЕС). Для їх роботи потрібне вугілля, якого не вистачає через окупацію частини Донбасу. На думку енергетиків, Росія зараз шантажує Україну, граючи на енергозалежності: ви нам Крим без світла лишаєте, а ми вам усю систему завалимо.
— Те, що зараз у людей відключають світло, звичайно ж, погано. Але зараз воно зникає на кілька годин. Світла взагалі не буде, якщо полетить вся енергосистема країни. Тому нинішні аварійні відключення — єдино можливий порятунок.
Є, звичайно, інші варіанти уникнення аварійних відключень. Перший — коли українці самі навчаться економити електроенергію. Та навіть у важкі часи нашим людям складно призвичаїтись до економії. Як приклад Володимир Остапчук наводить історію з власного життя. Пригадує, як іще молодим потрапив до Німеччини і, перебуваючи у гостях, забув вимкнути світло у одній з кімнат. А коли господар зробив йому зауваження, весело відповів, що лічильник можна відмотати назад, якщо треба.
— Не треба відмотувати. Просто потрібно вимкнути світло і все, — відповів економний німець.
Нібито проста істина. Проте чи кожен із нас, виходячи з кімнати, не забуває вимкнути світло?
Інша історія Володимира Остапчука стосувалася не вимкнутої лампочки, а економії електроенергії взагалі.
— Коли один мій знайомий дізнався, скільки у нас коштує кіловат, він сказав: «У вас ніколи не будуть економити, доки електроенергія буде дешевою!»
Так це чи не так — питання доволі спірне. Проте факт лишається фактом: як тільки подорожчав газ, люди згадали і про утеплення осель, і про альтернативні види опалення.