Бреусівка може приєднатися до Кобеляк
Днями у райцентрі відбулась зустріч представників кількох органів місцевого самоврядування з депутатом Верховної ради України Андрієм Рекою. Посадовці обговорювали майбутню адміністративно-територіальну реформу.
Ми вже повідомляли про те, що в Україні планують провести серйозну реформу місцевого самоврядування. Більше того, у планах реформаторів є зміна територіального устрою держави. Годі й говорити, що заплановані зміни викликали значний інтерес у громадськості, особливо в чиновників, які працюють в органах виконавчої влади нижчого рівня та в органах місцевого самоврядування. Це й не дивно. Адже в разі проведення реформи їх доля може кардинально змінитися. Більше того, суттєво зміниться карта України. Такі утворення як райони мають безповоротно піти в історію. Відбудеться серйозне переформатування згаданих адміністративно-територіальних одиниць. Сотням, а то й тисячам чиновників доведеться перекваліфіковуватись, а можливо, і взагалі полишити органи влади. Адже реформа не передбачає існування Кобеляцького, Новосанжарського, Козельщинського, Царичанського і десятків інших районів. Перші три будуть об’єднані у префектуру із центром у Кременчуці. Царичанці, швидше за все, «відійдуть» до Дніпродзержинської префектури. А замість колишнього Кобеляцького району функціонуватимуть чотири громади із центрами, котрі будуть розташовані у Кобеляках, Біликах, Озерах та Дашківці. Як відомо, автори української реформи взяли за приклад зміни, які були проведені у Польщі.
Здійснення подібного реформування вимагає прийняття цілого ряду законодавчих змін. І тут, як завжди, виникли проблеми. Українські законодавці за своєю поганою звичкою катастрофічно не вкладаються у прийнятий ними ж графік прийняття реформаторських законів. А якщо закони і приймають, то виникають проблеми з їх розумінням та впровадженням на місцях. Це засвідчили події, які відбувались минулого тижня у Кобеляках, коли на зустріч із посадовцями трьох районів приїжджали голова Полтавської ОДА Валерій Головко та депутат Верховної ради Андрій Река. Чиновники задавали десятки питань, на які так і не отримали вичерпних відповідей.
Своєрідним продовженням тієї розмови стала зустріч, яка відбулася 13 березня в залі засідань Кобеляцької міськради. На неї вчергове прибув Андрій Река. Доки нардеп добирався до Кобеляк, розмова вже розпочалася. Відкрив зібрання міський голова Олександр Ісип. Почали із знайомства. Крім міських чиновників, у залі були присутні представники Золотарівської, Кунівської, Краснянської, Підгорянської, Сухинівської сільрад. Своєрідною несподіванкою стала присутність цілої делегації з села Бреусівка, що нині належить до Козельщинського району. Між тим, згідно з концепцією майбутньої реформи, Бреусівська сільрада може приєднатися й до Кобеляцької чи іншої новоствореної громади. Очолював делегацію із сусіднього району сільський голова Іван Шарий.
Олександр Ісип у своєму вступному слові повідомив, що зараз в Україні тисячу жителів обслуговують 12 чиновників. На думку міського голови, це є страшенним марнотратством і неефективним використанням бюджетних коштів. Адже в США, найпотужнішій на сьогодні державі, таку ж кількість населення обслуговують лише два чиновники. У Польщі, яку Україна бере за приклад, – шість. Ісип вважає, що вивільнені в результаті реформи посадовці мають знайти собі застосування передусім у реальному секторі економіки, створюючи таку необхідну Україні додану вартість. Міський голова навів приклад:
— У нас доходить до маразму, коли прокурор району рахує, скільки троянд посадив селищний голова. А голова адміністрації через незрозумілу примху може заблокувати надходження грошей, необхідних для прокладення тротуару в місті.
Також Олександр Ісип зазначив, що не вважає військові дії на Донбасі перепоною для проведення реформ. Він сказав:
— Головні проблеми у державі виникли не через війну чи революцію. Ці події стали лише наслідком того, що не були вчасно проведені реформи, які назріли ще двадцять років тому. До речі, успішні польські реформатори вважали ключовою саме реформу, про яку ми сьогодні будемо говорити.
Після цього доповідати почав Андрій Река. Він, як завжди, був налаштований оптимістично, багато жартував. Река наголосив:
— Я впевнений в успіху реформи на 1000 відсотків. У виграшній ситуації в такому випадку буде той, хто почне діяти раніше. Краще почати вчасно, аніж чекати до травня, а потім похапцем надолужувати прогаяне.
Река розповів, що в деяких районах Полтавщини робота вже почалася. З його слів, у Чутовому, Карлівці, Машівці прийняли рішення, що в них буде по одній громаді, об’єднаній навколо райцентру. Крім того, нардеп висловив припущення, що той, хто не встигне вчасно провести об’єднання, не отримає грошей від ЄБРР та Кабміну на розвиток інфраструктури. Також Андрій Река заявив, що керівників громад і старост обиратимуть. Кількість старост, швидше за все, буде меншою, аніж сучасних сільських голів. Адже деякі існуючі сільради настільки маленькі, що для їх обслуговування буде достатньо одного чиновника. Суттєво зменшиться і кількість депутатів. Так, можливо, у майбутній Кобеляцькій громаді буде 15 обранців замість 30 у сучасній міськраді. Депутати представлятимуть усі населені пункти, а не лише Кобеляки.
Анна Зайченко, красненський сільський голова, у свою чергу, висловила стурбованість тим, що реформа може погіршити якість послуг на місцях. Як приклад, вона згадала стуацію із дитсадками. Після того, як їх передали на утримання райраді, діти стали гірше харчуватися.
А ось бреусівський сільський голова Іван Шарий розповів, що їх громада всерйоз вивчає можливість об’єднання саме із Кобеляками, а не з Козельщиною. Река сказав, що це реально, і заявив, що говоритиме про це з керівництвом Козельщинського району.
Під час наради прозвучало повідомлення про те, що в понеділок у Полтаві відбудеться зустріч із розробниками та ідеологами реформи, зокрема з відомим науковцем Юрієм Ганущаком. Вони мають надати набагато більше інформації про алгоритм її проведення.