«Громади формуються добровільно»
21 липня в Кобеляках із робочим візитом побували представники Полтавського регіонального офісу реформ.
Зустріч пройшла в залі засідань районної ради. На неї зібрались керівництво і депутати міста та наближених до райцентру сільських рад. Офіс реформ представляли керівник Ірина Балибіна та експерт з питань місцевого самоврядування Іван Лещенко.
На початку зібрання голова РДА Таміла Шевченко пояснила, що наразі триває другий етап адміністративно-територіальної реформи:
— Тобто, формування територіальних громад. Цей процес проходить добровільно. Держава дає вам можливість створити дієві самодостатні громади з точки зору бюджетного формування. Зараз ви вже можете побачити дію реформи. Як приклад, візьмемо Кобеляки. Завдяки податку на акциз відбувається капітальний та поточний ремонт доріг та благоустрій міста.
Розмову спробували провести у формі діалогу. Першою задала питання Таміла В’ячеславівна. Воно стосувалося подальшої життєдіяльності районної лікарні. Іван Лещенко відразу заспокоїв присутніх:
— Зрозумійте, вторинна ланка медицини фінансується з держави, а не з бюджету громади. Районна лікарня залишиться в тому вигляді, у якому вона перебуває зараз. Зміни розпочнуться лише в період реформування медицини. Та коли це відбудеться, нам невідомо.
Також експерт з питань місцевого самоврядування пояснив, що громадам, які об’єдналися, крім дохідної частини, віддаватимуться доходи з фізичних осіб (60 відсотків). Їх використовуватимуть для утримання структур, котрі надаватимуть послуги жителям.
Зі слів представників офісу реформ, адміністративно-територіальний устрій — це право держави. На сьогодні існує позитивний європейський досвід реформування органів самоврядування. І держава змушена проводити ці реформи. Спроможність громади визначається за основними критеріями: кількість населення і територія. Об’єднаним громадам також надаватиметься право розпоряджатися землею як у межах громади, так і поза нею.
На зустріч прийшли жителі Кунівської сільради та вчителі Ліщинівської ЗОШ, яка функціонує в селі Кунівка. Їх хвилювала можливість закриття навчального закладу. Ірина Балибіна поцікавилась, скільки обходиться державі на рік навчання одного учня в цій школі. Учителі відповіли, що 17 тисяч гривень. Тоді керівник офісу реформ пояснила:
— Держава дотуватиме школи з розрахунком 8,8 тисячі гривень на учня. Незалежно, чи це об’єднана громада, чи ні. Ці кошти витрачатимуться на енергоносії й зарплати вчителям. Зараз через вашу школу страждають кобеляцькі. Де ви візьмете гроші, щоб самостійно покрити різницю? Я вже не говорю про якість надання навчальних послуг.
Крім того, представники офісу реформ повідомили, що Міністерство фінансів попередньо удвічі скоротило ймовірну кількість громад на Полтавщині: із 57 до 30. Тобто, в Кобеляцькому районі з семи може залишитися три-чотири.
Розповіла Ірина Балибіна і про старост, котрі працюватимуть в об’єднаних громадах. Вони виконуватимуть функції сільських рад. Напевно, при старості залишатиметься землевпорядник і секретар.
Наостанок слова попрохав міський голова Олександр Ісип. Очільник Кобеляк пояснив, що держава проводить економію (скорочення чиновників), децентралізацію (передача плати за акциз на місця) і концентрацію коштів:
— Кобеляцька міськрада з квітня місяця проводить ремонт доріг, попередньо провівши тендер. Білицька почне ці заходи тільки з серпня. А інші сільські ради не зроблять цього ніколи, оскільки у вас немає спеціалістів. Тому держава й пропонує нам об’єднуватись і дієво працювати. Спроможні громади проведуть і тендер, і аукціон, і проект замовлять. А держава фінансово допоможе таким громадам настільки, наскільки зможе. Поміркуйте, сьомого квітня ми надіслали пропозиції сусіднім сільським радам про об’єднання і до цього часу навіть не отримали відповіді.
Протягом майже двогодинного зібрання інших питань, які б стосувалися формування громад, розглянуто не було, оскільки їх присутні просто не задавали.