Що не сесія, то «сенсація»…
3 квітня минулого року в якості громадського активіста я не пропустила жодної депутатської сесії в Біликах. До речі, під час короткочасного головування Ірини Чорної на знак особистого протесту користувалась медичною маскою (щоб не смерділо). Стало майже традицією, що депутатські сесії в Білицькій селищній раді відбуваються бурхливо‑емоційно та з «сенсаційними» викриттями. Але все по-порядку.
Передостання в діючому складі 56 сесія шостого скликання, що відбувається напередодні виборів, розпочалася радісною звісткою про повернення депутата Михайла Лівіцького із зони АТО, де він проходив службу за призовом з резерву. Шановним депутатам та представникам громадськості був представлений приватний підприємець і громадський активіст Сергій Ус у якості помічника народного депутата Андрія Реки. Бюджетні питання стосувались затвердження субвенцій ряду сільських рад, які користуються послугами пожежної частини, що базується в Біликах, та перенесення коштів із загального фонду місцевого бюджету до спеціального на проведення капітального ремонту водогону на ряді вулиць селища ПКС «Старт». Одним із вкрай важливих було питання про затвердження «Робочого проекту на будівництво артезіанської свердловини та прокладання водогону в мікрорайоні «Поділ» в рамках публічного договору з ТОВ «Сільські традиції». Слід пригадати, що відхилення від календарного графіку робіт були спричинені несвоєчасним наданням Білицькою селищною радою земельної ділянки для будівництва свердловини та виявлені депутатами і громадськими активістами розбіжності у формулюваннях додаткової угоди, яка так і не була затверджена. Напередодні сесії постійна комісія з питань забезпечення правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, яку очолює депутат Тетяна Кищенко, розглянула зміни до проекту, що забезпечують підведення води до кожного споживача, та рекомендувала сесії проект затвердити. Отже, перша черга будівництва водогону охопить район школи №2 та будинковолодіння по вулиці Кобеляцькій у напрямку райцентру. Не виникло заперечень у депутатів і щодо затвердження договорів, укладених виконуючою обов’язки селищного голови Наталією Левонтівцевою, та щодо затвердження рішень виконкому, прийнятих у міжсесійний період 2015 року.
Питання, заявлені в розділі «Інше», якраз і викликали найбільше емоцій. Депутати Бакаєнко та Кищенко доповіли сесії про проведене ними розслідування змісту протоколів сесій, які датуються 2011‑м роком, та рішення, що стосується затвердження містобудівних умов, виданих ТОВ «Бєлгранкорм-Полтавщина» (нова назва підприємства — ТОВ «Сільські традиції») при розробці проектно-кошторисної документації на реконструкцію об’єкта. Основні звинувачення стосувались секретаря Левонтівцевої, яка, на думку ряду депутатів, навмисно або під тиском допустила неточності та фальсифікації. За цим послідувала заява Наталії Левонтівцевої про наміри балотуватися на посаду селищного голови. Вона висловила припущення, що депутатське розслідування якраз і пов’язане з виборами й має на меті спробу тиску на неї як на кандидата. На думку більшості депутатів, ця справа відноситься до компетенції правоохоронних органів і не знімає відповідальності з усього депутатського корпусу.
Депутат районної ради, один з найактивніших учасників громадського протесту проти діяльності промислового свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції», Олександр Бажан зачитав проект звернення до голови Ради директорів агрохолдингу БЗРК «Бєлгранкорм» (Російська Федерація) Олександра Орлова, у якому зробив аналіз порушень в сфері природоохоронних заходів, допущених як на етапі реконструкції свинокомплексу, так і при здійсненні виробничої діяльності. Також він запропонував три варіанти виходу із ситуації, коли громада являється заручником системи безвідповідальності великого бізнесу та чиновницького непрофесіоналізму. Лист-звернення вирішили направити пану Орлову в Бєлгородський офіс агрохолдингу.
Ще один інструмент впливу на адміністрацію свинокомплексу запропонувала депутат Світлана Булгакова. На її переконання, необхідно розірвати договір оренди земельної ділянки із ТОВ «Сільські традиції» в судовому порядку за позовом Білицької селищної ради, бо справа з цього ж питання за позовом ГО «Суспільний діалог Полтавщини», членом якої являється депутат Булгакова, вже майже рік розглядається судами різних інстанцій і не приносить очікуваного результату. Депутати підтримали свою колегу і в питанні видачі їй доручення, і в підготовці позовної заяви.
Бурхливого обговорення зазнало питання, яке підняли в своєму колективному зверненні жителі мікрорайону, у якому в 2012‑му році на громадських засадах та завдяки благодійним внескам було встановлено пам’ятник матері-вдові. Як відзначив голова ветеранської організації Станіслав Пуха, на той час це був єдиний пам’ятник в Україні, що уособлював подвиг солдатських вдів та дітей війни. На думку ж заявників, із його появою кількість вдів у мікрорайоні значно зросла та відбуваються якісь невідомі обряди. Пропозицію перенести пам’ятник в інше місце, а натомість встановити дитячий майданчик, депутати не підтримали, зазначивши, що питання необхідно вивчити в постійній комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства, дитинства, освіти, культури і спорту.
Ось такі вони, депутатські будні і сесії в органах місцевого самоврядування. А що тут «сенсація» — судити читачам.