Сесійна арифметика
У середу 18 листопада відбулася перша сесія новообраної Кобеляцької районної ради. На ній депутати обрали керівництво органу місцевого самоврядування.
Як того й вимагає законодавство, першу сесію Кобеляцької районної ради сьомого скликання відкрила голова виборчої комісії Таміла Соніна. Вона оголосила офіційні підсумки виборів. До складу ради обрані всі 34 депутати. Усі вони того дня були присутні в залі засідань. По п’ять депутатських мандатів отримали представники політичних партій «Батьківщина», «Солідарність» та «Рідне місто», по чотири — «Партія простих людей Сергія Капліна» і «Наш край», по три — Українська Республіканська партія, Аграрна партія та Радикальна партія Олега Ляшка, два депутати представляють Партію ветеранів Афганістану. Вісімнадцять депутатів, тобто, більше половини, уперше обрані до районної ради. Водночас є в ній і старожили. Анатолій Таранушич та Василь Гордійко вже вп’яте стали районними депутатами, Ніна Ясинська — вчетверте.
Представників «робітничого класу та трудового селянства» у складі ради майже немає. Один депутат працює водієм, двоє — взагалі не мають роботи, усі інші є керівниками підприємств, фермерських господарств, приватні підприємці та службовці.
Слово для привітання новообраних депутатів надали Олексію Довбишу, жителю села Красне. Його представили як наймудрішого депутата. Олексій Васильович зізнався, що хвилюється. Але говорив чітко, впевнено, не користуючись шпаргалками. Він побажав депутатам плідної роботи в ім’я процвітання Кобеляцького району. А, закінчуючи виступ, нагадав:
— Пам’ятайте, що ви не призначені, ви — обрані. Це покладає на вас ще більшу відповідальність.
Олексія Довбиша вітали бурхливими оплесками.
А вже після цього депутати обрали тимчасову президію, яка мала вести сесійне засідання до моменту обрання голови райради. До її складу одноголосно обрали Дмитра Омельяненка, Валерія Дригу та Анатолія Таранушича. Узагалі, на початку сесії депутати практично всі рішення приймали виключно одноголосно. Здавалось, що при такій одностайності сесія пройде просто блискавично. Але так тривало лише до початку внесення кандидатур на посаду голови райради.
Ще кілька тижнів тому, одразу після того, як оприлюднили остаточні результати виборів, стало зрозуміло, що процес обрання першої особи райради буде дуже напруженим та інтригуючим. Це в сусідньому Новосанжарському районі все було просто. Там у партії «Батьківщина» — абсолютна більшість. І для прийняття необхідного рішення достатньо, аби на сесію ходили адепти вчення Юлії Володимирівни.
У Кобеляцькій районній раді навіть три партії, об’єднавшись, не мали б більшості. Доводилось домовлятись ще із кимось. При цьому в кулуарах говорили, що претендентів на «гетьманську булаву» п’ять чи шість. А посада лише одна.
Та, певно, за час, що минув від дня виборів, основні «гравці» кобеляцької районної політики встигли знайти спільну мову. Що й засвідчили результати голосування. Та про все — по-порядку.
Після того, як депутати «огласілі весь спісок», виявилось, що на головну в районній раді посаду є три претенденти. Це — Ганна Кондратьєва від «Солідарності», Володимир Жуков від «Батьківщини» та Володимир Кішінський, котрий представляє Аграрну партію. Уже під час представлення кандидатів дехто із депутатів вступав із ними в полеміку. Так Анатолій Кривуля із «Солідарності» почав сперечатися із Жуковим щодо обробітку останнім земельних паїв у Канавах. Радикал Олег Решетило задав запитання Ганні Кондратьєвій щодо ініційованих нею змін у регламенті райради, які мали на меті обмежити свободу преси. Володимира Кішінського запитували, чи лобіюватиме він, як представник Аграрної партії, інтереси великих агрохолдингів. Тобто, досить швидко з’ясувалось, що повної одностайності в залі вже немає.
І подальший процес голосування це лише підтвердив. У першому турі взяли участь Жуков, Кондратьєва й Кішінський. Голосували таємно. Процес затягнувся в часі через те, що постійно виникали проблеми із постачанням електроенергії. Урешті-решт секретар лічильної комісії Микола Антонов оголосив результат. За Ганну Кондратьєву проголосували лише п’ять депутатів. Тобто, члени «Солідарності». Володимиру Жукову віддали свої голоси 12 районних обранців. Лідером першого туру став Володимир Кішінський із результатом 17 голосів. Він же автоматично ставав фаворитом. Адже для повної і остаточної перемоги йому не вистачало лише одного депутатського голосу. А «золота картка» у другому турі автоматично опинялася в руках «Солідарності». Адже в разі, якби її депутата підтримали Жукова, була б нічия: 17 проти 17‑ти.
Та сталося зовсім не так. У другому турі за Кішінського проголосували вже 22 депутати. Тобто, його підтримала і «Солідарність». 22 голоси були віддані і за заступника голови райради Оксану Гордійко, котра представляє «Наш край».
Отака виборча арифметика. Вона засвідчила, що «зубри» кобеляцької районної політики, Анатолій Таранушич та Олександр Копелець-старший, котрий весь час перебував у сесійному залі, не будучи депутатом, учергове втерли носа політичному «молодняку», який знову не зумів «наступити на горло» власним амбіціям. Що й констатував Микола Антонов, голосно заявивши:
— У районі знову перемогла Партія регіонів.
Що ж, тим цікавіше буде спостерігати, як далі пробуватимуть керувати процесом «закляті друзі» Таранушич і Копелець.