Можна плакати, а можна написати заяву
До редакції звернулася жителька Кобеляк із проханням про допомогу. За її словами, їй суттєво урізали субсидію, точніше, кількість газу, яку вона може використати. Тепер людина мерзне, але й у цьому разі не може вкластися в норму.
Якщо говорити зовсім точно, то до редакції зателефонувала навіть не сама жінка, а її сусід. Він розповів:
— Заходжу провідати, а вона плаче й плаче. У квартирі — холодно, а газу спалює більше ніж дали на субсидію. І не знає, що робити. Можливо, ви допоможете.
Безумовно, редакція газети не є тим органом, що встановлює норми споживання газу та нараховує субсидії. Та все ж, щоб перевірити інформацію та вияснити ситуацію, відвідуємо ту жінку.
Вона розповідає свою історію, ковтаючи сльози. У квартирі дійсно прохолодно. Кобелячанка розповідає:
— Я користуюся субсидією вже давно. Мені постійно давали більше 300 кубів пільгового газу. Але зараз дали лише 169. Обов’язкова плата 69 гривень. Платити то небагато, хоча для мене й це є серйозною витратою, адже живу на мінімальну пенсію по інвалідності. Але ж я не можу вкластися в оті 169 кубів. Я мерзну, в квартирі 15 градусів тепла. І все одно буде більше чим 200 кубів. Як я за це заплачу? Чому мені зменшили кількість газу на субсидію? Квартира ж не стала меншою, а я — «залізною», щоб не мерзнути.
Розмова відбулася в неділю. А вже в понеділок ми завітали до районного управління праці та соціального захисту населення. Нас прийняв та вислухав працівник цієї служби Олександр Боровик. У його кабінеті в той момент якраз знаходилась і керівник управління Зоя Петренко. Вони швидко знайшли особову справу цієї жінки і роз’яснили ситуацію.
Дійсно, випадки зменшення норми споживання газу, на яку розповсюджується нарахування субсидії, мали місце. Це пов’язано із прийняттям Кабміном так званого понижуючого коефіцієнту для квартир у багатоповерхових будинках. Наша заявниця проживає на першому поверсі двоповерхового будинку. Подібний коефіцієнт був затверджений Постановою Кабміну № 409 від 6 серпня 2015 року. Але потім урядовці, певно, зрозуміли, що при такому порядку справ люди дійсно будуть мерзнути. І була прийнята нова постанова про відміну понижуючого коефіцієнту. Його, навпаки, підвищили.
Провівши розрахунки, чиновники швиденько вирахували, що ця жінка знову може споживати більше чим 300 кубометрів пільгового газу. Та для цього їй потрібно було написати відповідну заяву. Зробити це було можна вже в кінці 2015 року, адже нова постанова вступила в дію із 3 грудня.
У вівторок жінка написала заяву і принесла в управління документи на квартиру. Їй одразу провели необхідне перерахування.
У принципі, можна було б «спустити собак» на чиновників за те, що не провели відповідну роз’яснювальну роботу й не повідомили населення про зміну коефіцієнту. Та в цьому випадку критикувати посадовців досить складно. Адже в людей, котрі працюють в управлінні праці та соціального захисту, вистачає турбот. Щодня вони приймають сотні відвідувачів. І для того, щоб повідомити кожного персонально про якісь зміни в нарахуванні субсидій, у них елементарно не вистачає часу і фізичних сил. Тому громадянам можна порадити, потрапивши в подібну ситуацію, не панікувати і тихо плакати, а одразу звертатися у відповідні служби. У цьому випадку телефонувати в управління праці за номером 3-21-30. Щоправда, дзвонити доведеться довго і настирливо. Адже за інформацією в управління звертаються дуже багато людей.
Є поодинокі випадки відмови від субсидій
Також Зоя Петренко підтвердила інформацію про те, що деякі люди відмовляються від вже нарахованої субсидії. Та буває це дуже рідко. Посадовець розповіла:
— Інколи приходить людина, якій встановили норму споживання газу в кількості до 500 кубометрів у місяць. І говорить: «Я скільки не спалюю, тому відмовляюся від субсидії». Звичайно ж, наші працівники намагаються переконати таких громадян не робити необдуманих кроків. Адже зовсім необов’язково «спалювати» саме ту кількість газу, що вказана у повідомленні про нарахування субсидії. І в будь-якому разі фіксована плата буде меншою, аніж людина заплатить за газ без субсидії. Та не всі це розуміють. Що ж, примусити громадян користуватися субсидіями ми не маємо права.
Зоя Іванівна нагадала, що користувачі субсидій сплачують обов’язкову частку у випадку, коли вони вклались у виділені державою куби газу. Якщо ж спожили понад норму, то за кожен куб платитимуть 7,188.
Існує до цього часу і міф про те, що держава може відібрати житло у тих, хто користується субсидією. Це — неправда. Система нарахування субсидій діє в Україні вже двадцять років. І за весь цей досить тривалий проміжок часу не було жодного випадку, щоб у когось відібрали житло за те, що він користується субсидією.