Справа про тариф
Під час останнього засідання міськвиконкому представники «Водоканалу» подали пропозиції щодо перегляду діючого тарифу на водопостачання у Кобеляках.
У принципі, особливим секретом не був той факт, що до перегляду тарифу на воду було готове ще попереднє керівництво міста. Усі чекали виборів, щоб уже після них оголосити нову ціну на воду. Вибори відбулися. До влади прийшли нові люди. Та проблеми, які потребували нагального вирішення, залишилися старими. Про те, що потрібно або підвищувати ціну на воду, або шукати інші шляхи подолання збитковості «Водоканалу», майже три місяці говорили лише в кулуарах. Аж ось нарешті 26 січня на засідання міськвиконкому було винесене питання по воді. Директор «Водоканалу» Іван Дяченко та бухгалтер підприємства Вікторія Серюгіна надали калькуляцію нового тарифу. Згідно з нею, вода в Кобеляках має подорожчати до 8 гривень 82 копійок за кубометр. Причому — для всіх споживачів. Адже в Кобеляках уже кілька років діє єдиний тариф. І населення, і бюджетники, і підприємці платять однаково. Вікторія Серюгіна пояснила це так:
— Підприємство не несе ніяких додаткових витрат, постачаючи воду різним категоріям споживачів.
Між тим, як відомо, у деяких інших населених пунктах області підприємці платять за воду набагато більше ніж населення.
На засіданні виконкому остаточного рішення по тарифу так і не прийняли. Питання вирішили довивчити. Конкретніше, міський голова Олександр Копелець доручив своєму заступнику Анатолію Кісілю дізнатися, як формується тариф у інших населених пунктах. Звернувши особливу увагу на досвід підприємств і міст, де вода коштує дешевше ніж у Кобеляках.
Після цього відбулося ще кілька подій. Зокрема, стало відомо, що з «Водоканалу» звільнилися кілька працівників. Йдеться про штукатура, диспетчера, трьох слюсарів та трьох контролерів. Ця новина, звичайно ж, досить швидко розійшлась містом. На сайті газети розгорілася ціла дискусія з цього приводу. Чимало користувачів сайту висловлювали пропозиції, аби влада оприлюднила калькуляцію тарифу. У принципі, цілком раціональне бажання. Адже люди хочуть знати, за що ж вони платять і чи не закладають в тариф якісь зайві витрати. Наприклад, гігантські необліковані втрати води, витрати на відрядження, придбання не завжди потрібних запчастин тощо. Говорили й про високі зарплати керівництва «Водоканалу».
«Антифутбол»
Зваживши на те, що тема тарифу викликала велику цікавість серед частини читачів, редакція вирішила більш прискіпливо вивчити питання тарифу. Для цього ми звернулися до керівництва «Водоканалу» із проханням надати калькуляцію нового тарифу, а також інформацію про загальний фонд заробітною плати, зарплату керівника підприємства та кількість звільнених працівників. Директор «Водоканалу» Іван Дяченко погодився надати відомості, але попрохав оформити прохання редакції офіційно. Йому був поданий запит про надання інформації. Нагадаємо, що підприємство «Водоканал» є комунальним, тому ніякої комерційної чи іншої таємниці в його діяльності бути не може.
Через п’ять днів, як і належить по закону, відповідь редакція отримала. Та вона виявилася банальною відпискою. Посилаючись на формальні причини, керівництво «Водоканалу» перенаправило нас до міської ради. До речі, із подібним чиновницьким «футболом» може зіткнутися будь-який житель Кобеляк та й, узагалі, громадянин України. Та, як відомо, існують досить прості, але дієві правила і прийоми, за допомогою яких можна отримати інформацію, не зважаючи на спротив чиновників. Як кажуть, на кожен «футбол» є «антифутбол».
Ми не стали «посипати голову попелом», а відразу ж направили аналогічний запит уже в міську раду. Паралельно звернулися до трьох депутатів міськради із проханням допомогти в отриманні інформації по тарифу та фінансовому становищу в комунальному підприємстві. Запити були направлені Анатолію Кучеренку, Сергію Галушку та Наталії Бородіній. Тобто, представникам різних політичних сил, представлених у міськраді. Таким чином редакція, окрім отримання інформації по «Водоканалу», вирішила перевірити дієвість місцевих депутатів. Адже вони мають набагато більше можливостей у отриманні відомостей про міське господарство. Так, згідно із пунктом 2 статті 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», кобеляцькі й інші народні обранці мають право на першочерговий прийом їх чиновниками органів місцевого самоврядування. Зрештою, для цього їх і обирали.
До депутатів ми звернулися у п’ятницю 5 лютого. Галушко направив свій запит у міськраду в той же день, Кучеренко — у понеділок 8 лютого. Наталія Бородіна у вівторок повідомила редакцію, що планує саме в цей день звернутися до посадовців міськради. І вона виконала свою обіцянку.
Майже хеппі-енд
У понеділок ми зустрілися з міським головою Олександром Копельцем та його заступником Анатолієм Кісілем. Вони, до їх честі, адекватно відреагували на прохання редакції. І надали інформацію про ситуацію з тарифом на воду в усній формі, наголосивши при цьому, що вона буде продубльована згідно із вимогами законодавства письмово.
Отже, що ми знаємо по тарифу та загальній ситуації у «Водоканалі». Згідно із пропозицією керівництва підприємства, нова ціна на воду мала становити 8 гривень 82 копійки за кубометр. Тобто, зрости на 1 гривню 50 копійок для всіх категорій споживачів. Є вже й альтернативний варіант, згідно із яким для населення вода подорожчає на 53 копійки. А ось підприємці та бюджетні організації платитимуть майже 22 гривні за куб. Необліковані втрати води у тариф не закладалися.
Та, як сказали посадовці міськради, обидва варіанти є робочими і їх ще ніхто не затверджував. Тобто, протягом ще невизначеного проміжку часу діятиме старий тариф. Натомість, у міськраді створена комісія, яка проведе аудит діяльності «Водоканалу». Як сказав Анатолій Кісіль:
— Перевірка діяльності підприємства не має на меті обов’язково знайти якісь порушення чи зловживання. Ні, ми прагнемо відшукати можливі приховані резерви, які дали б змогу підвищити ефективність роботи комунальників, десь зекономити і не піднімати ціну. От, скажімо, у «Водоканалі» є дві асенізаційні машини. Зараз вони фактично простоюють, а послуги надають приватники. Можливо, вдасться їх ефективно задіяти і отримати прибуток. Що й покриє хоча б частково збитки. Та й із збитками потрібно розібратися. Можливо, є інші резерви. Може, не всі платять.
Щодо звільнених працівників, то всі вони, за словами чиновників, зареєструвались у центрі зайнятості і при потребі зможуть знову працевлаштуватись у «Водоканалі».
Також посадовці заявили, що всі, хто був звільнений раніше, працювали на будівельних роботах, які виконував «Водоканал». Тобто, на їх думку, це не вплине на якість виконання робіт із водопостачання.
Ну й останнє. Заробітна плата керівника комунального підприємства встановлена на рівні, передбаченому законодавством, і становить 4600 із нарахуваннями. Тобто, «на руки» керівник отримує близько 4 тисяч гривень. Загальний фонд заробітної плати у «Водоканалі» у 2015 році становив 960 200 гривень. Це при 25 працюючих. Так що, ніяких «казково» високих зарплат комунальники не отримують.
Більш детальний розрахунок тарифу у найближчий час буде оприлюднений на сайтах міськради і «ЕХО».