Легальна зарплата — головна соціальна гарантія майбутніх пенсіонерів
Одним із основних резервів забезпечення прав застрахованих осіб у пенсійному страхуванні є легалізація заробітної плати та трудових відносин.
Велика кількість роботодавців нараховує своїм працівникам заробітну плату в мінімальному розмірі, приховуючи від сплати внесків фактично зароблені кошти. Працівники повинні знати й відстоювати свої права: вимагати від роботодавця офіційного оформлення на роботу та сплати внесків до Пенсійного фонду з повної суми заробітку. У системі персоніфікованого обліку пенсійних внесків є всі легальні відомості громадян, починаючи з липня 2000 року. Тому, за бажанням, працівник може отримати інформацію з системи персоніфікованого обліку в Пенсійному фонді у будь-який час, надавши паспорт та ідентифікаційний код.
За даними поданої звітності страхувальниками за грудень 2015 року в районі налічується 657 застрахованих осіб у 184 страхувальників, які отримують заробітну плату на рівні або менше встановленого мінімального розміру.
Розмір пенсії людини залежить від трьох чинників: тривалості страхового стажу, розміру заробітної плати та повноти сплати єдиного внеску. Для зарахування до стажу одного місяця сума сплачених внесків має бути не меншою за мінімальний страховий внесок, обчислений з мінімальної заробітної плати (наприклад, січень 2016 року: мінімальна заробітна плата — 1378 гривень, мінімальний страховий внесок — 303 гривні 16 копійок).
Працівники, які в результаті домовленості з роботодавцями отримують заробітну плату «в конверті», позбавляють себе соціальних гарантій: права на відпустку, права на оплату лікарняного листа та отримання мінімальної пенсії за віком тощо.
Легалізація тіньових заробітних плат забезпечить пристойне проживання людей та отримання достойної пенсії в похилому віці. Тому звертаємося до керівників підприємств та приватних підприємців: проявіть свою громадську позицію і легалізуйте заробітну плату своїх працівників, не позбавляйте їх належного соціального захисту.