Із 28 громад активність виявили п’ять
Про це розповів начальник сектору економічного розвитку й торгівлі РДА Микола Тюпка.
Як повідомив Микола Васильович, 18 березня минулого року була прийнята постанова Кабінету Міністрів № 196 «Деякі питання державного фонду регіонального розвитку». Цією постановою затверджується порядок підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок державних коштів, та сама процедура їх використання.
— Іншими словами — органи виконавчої влади і місцевого самоврядування можуть брати участь у проектах, які фінансує державний фонд регіонального розвитку, на умовах співфінансування, — говорить Микола Тюпка. — Їх основна мета: розвиток територіальних громад. Фонд працює за трьома напрямками: проекти з добровільного об’єднання громад, проекти із співробітництва, проекти до плану заходів з реалізації стратегії розвитку Полтавської області. На проекти фонд виділяє 90 відсотків від суми, а громада — 10. Наш сектор залучає органи місцевого самоврядування до участі в них.
Працівник РДА пояснив, що фонд регіонального розвитку наповнюється з державного бюджету. У кінці кожного року туди відраховується 1 відсоток від загальних надходжень. Далі ця сума розділяється на обласні центри. А вже потім — на райони. Основний акцент робиться на об’єднані громади і ті органи місцевого самоврядування, які готові виділити більшу суму для співфінансування.
У 2015 році, завдяки участі в проекті, для Шенгурівської й Озерянської громад були придбані два шкільні автобуси. Їх загальна вартість становила 1 мільйон 588,9 тисячі гривень, із яких кошти державного фонду регіонального розвитку склали 1 мільйон 423 тисячі, районного бюджету — 165,9 тисячі.
— У минулому році ми у такий спосіб хотіли придбати для громад п’ять автомобілів швидкої допомоги і два пожежних, — продовжує Тюпка. — Та у зв’язку з тим, що першочергово фінансувалися об’єднані громади й велике будівництво, наші проекти не знайшли втілення. Значні суми з фонду були витрачені на будівництво Кременчуцького ЦНАПу та Горбанівського геріатричного пансіонату.
На 2017 рік свої заявки на участь у конкурсному відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку із 28 ми громад району подали п’ять. Кобеляцька міська рада планує отримати кошти на розробку генерального плану міста. Його вартість більше 600 тисяч гривень. Білицька селищна рада хоче реконструювати систему водовідведення, на що їм потрібно майже 2 мільйона гривень. За кошти фонду регіонального розвитку Канавська сільська рада має наміри реконструювати систему опалення в Будинку культури. Ремонтні роботи вони оцінюють у 220 тисяч гривень. Сухинівська сільська рада хоче провести повну реконструкцію Будинку культури, яка обійдеться в 1 мільйон 255 тисяч гривень. На умовах співфінансування сухинівці готові виділити 600 тисяч. Золотарівська громада подала заявку на реконструкцію приміщення заготконтори під фельдшерсько-акушерський пункт. Орієнтовна вартість робіт складає майже 500 тисяч гривень.
Також органи місцевого самоврядування заявили про наміри участі в обласному конкурсі територіальних громад, який проводить Полтавська обласна рада. Учасники можуть отримати фінансову допомогу з обласного бюджету. Кобеляцька районна рада планує створити еколого-натуралістичний парк на території РЛП «Нижньоворсклянський», Сухинівська громада — установити енергозберігаюче вуличне освітлення, Канавська сільрада — збудувати спортивний майданчик, а Золотарівська сільрада — відкрити дошкільний заклад.
— Як бачите, заявки на участь у проектах подають мала кількість громад, — резюмує Микола Тюпка. — Можливо, вони не розуміють, що їхню роботу за них ніхто не виконуватиме. Бо всі називають себе самодостатніми громадами, але не бажають працювати над їх розвитком. Головам місцевих рад необхідно брати відповідальність за життєдіяльність своєї громади і приймати участь у різних конкурсах та грантах, що дасть змогу покращити інфраструктуру населених пунктів.
Додати коментар