«У московських церквах Мазепу називають зрадником!»
5‑го жовтня у Новосанжарській центральній районній бібліотеці голова обласної «Просвіти» Микола Кульчинський презентує книгу про Івана Мазепу.
У читальному залі на презентацію збирається традиційна аудиторія: працівники культури, бібліотекарі, громадські активісти та приведені на захід школярі. Усі уважно слухають голову обласної організації товариства «Просвіта» Миколу Кульчинського, який спочатку розповідає про часи Симона Петлюри, поразку визвольних змагань. А потім переходить до подій шведсько-російської війни та ролі у ній України. Зокрема зупиняється на постаті гетьмана Івана Мазепи. Розповідає про те, що любителі імперських міфів та розповідей про «єднання братських народів» творили міф про спільну перемогу росіян та українців над шведами. Тоді як частина козацтва на чолі із Мазепою виступали якраз проти російського війська на чолі з Петром І, намагаючись уже тоді здобути незалежну українську державу. Тому церква навіть піддала Мазепу анафемі, і сьогодні у московських храмах його проклинають і вважають зрадником.
Прихильники самостійної та незалежної України, навпаки, бачили у Мазепі державника. Тому здавна виношували намір встановлення у Полтаві пам’ятника гетьману. Микола Кульчинський згадує, що за часів Ющенка на спорудження пам’ятника Мазепі навіть виділяли 1 мільйон 700 тисяч із державного бюджету, але обласна рада… відмовилась приймати кошти.
— Тоді ми зібрали гроші на пам’ятник громадським способом і 2009‑го він був виготовлений. Але змогли встановити пам’ятник лише у 2015-ому. До того влада Полтави усіляко цьому опиралася, — згадує голова обласної «Просвіти».
Розповідає він і про живий ланцюг, який утворили у Полтаві в рік 300‑річчя Полтавської битви. Організували його під назвою «Від ката Петра — до ката Сталіна». І простягнувся цей ланцюг від пам’ятника Петру І до місць розстрілу жертв комуністичного режиму. Цей живий ланцюг мав нагадати про численні жертви серед українців упродовж трьохсотрічного співіснування «братніх народів».
Микола Кульчинський не лише проводить історичні екскурси та розповідає цікаві історії. Головною метою його приїзду є презентація перевидання книги Леоніда Полтави «1709» — про Івана Мазепу, українських козаків і невдачу тогочасних визвольних змагань.
— Вона написана красивою простою українською мовою. Не простакуватою, а саме простою! Тому має бути легкою для прочитання! — рекомендує Микола Кульчинський, який був одним із ініціаторів перевидання книги.
Книга «1709» українського поета і письменника Леоніда Полтави вперше була видана 1961 року в Нью-Йорку. Тепер перевидання книги є і в Новосанжарській бібліотеці.