72 роки тому визволили Україну

72 роки тому визволили Україну

Шановні земляки! 28 жовтня всі жителі України урочисто відзначають 72-у річницю з дня визволення нашої рідної землі від фашистських загарбників. У цей святковий день хочеться ще раз згадати ті страшні і водночас наповнені героїзмом та славою часи.
1941 рік став роком найтяжчих випробувань, які довелося у сучасні часи пережити українському народу. День 22 червня цього року став початком найстрашнішої і найкривавішої війни в історії людства.

З перших днів тієї війни, з початку віроломної агресії збоку фашистської Німеччини та її союзників, бійці Червоної армії і весь народ героїчно боронили рідну землю від ворога. Прикордонні загони і військові регулярної армії з усіх можливих сил стримували наступ ворожих військ. Але в перші дні, місяці та роки тієї війни сили були ще нерівними. Маючи величезну перевагу у живій силі та озброєнні, несучи суттєві втрати, ворог вперто просувався вглиб, захоплюючи метр за метром нашу рідну українську землю. У результаті окупованою виявилась вся Україна. Для нашого народу настали тяжкі часи страху, приниження та рабства у неволі. Це тривало майже три роки.

Та після тяжких боїв і розгрому фашистських військ під Сталінградом, а потім — на Курській дузі, почався період визволення, коли всі жили із надією і бажання довгоочікуваної перемоги. А у 1943 році розпочалося визволення української землі.

У ході Дніпровсько-Карпатського наступу Червоної Армії було проведено десять масштабних наступальних операцій за участю бойової авіації та військового Чорноморського флоту. Битва за визволення України не припинялася ні на день і тривала багато місяців до 28 жовтня 1944 років.

Самою кровопролитною була битва за головну річку країни, славний Дніпро. На території нашого Кобеляцького району Дніпро форсували в районі сіл Радянське та Солошине. Бої вели відповідно частини 72-ї та 62-ї стрілецьких дивізій. При форсуванні Славутича за проявлені мужність і героїзм 2500 воїнам було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. Серед нагороджених і наш земляк Андрій Семенов із села Твердохліби. Після успішного форсування Дніпра підрозділи наших військ просунулися вперед на 80-200 кілометрів. А 6 листопада 1943 року була визволена столиця України місто Київ.

Майже через рік кровопролитних боїв, перемог і подвигів простих солдатів і офіцерів, Червона Армія визволила останнє місто на українській території, сучасний Чоп. З того дня 28 жовтня вважається Днем визволення України від німецько-фашистських військ.
Надзвичайно тяжкий бойовий шлях довелося здолати бійцям та їх командирам. У степах і лісах України разом билися із ворогом солдати різних національностей. Сотні тисяч із них полягли у боях. Визволяли рідну землю і наші земляки, вихідці із Кобеляцького району. Чимало з них нагороджені бойовими орденами і медалями. Учасники боїв за визволення України завжди будуть пам’ятати жахіття тієї війни, злодіяння окупантів, подвиги своїх побратимів. Навіть минулі десятиліття не зітруть із нашої пам’яті приклади високого героїзму тих часів. Ми вічно будемо берегти спогади про тих, хто загинув в ім’я перемоги і визволення, шануватимемо їх. Вічна пам'ять полеглим і пошана живим.

Від імені міської ради ветеранів і від себе особисто поздоровляю всіх кобелячан із 72-ю річницею визволення України! Бажаю всім землякам міцного здоров’я, постійного благополуччя в особистому і сімейному житті. Нехай завжди будуть на нашій землі лише мир, дружба між народами й людьми і чисте небо над головами.


Автор: Олександр Живулько, учасник бойових дій з визволення України, голова міської ветеранської організації, полковник у відставці
28 жовтня 2016, 10:01 | Кобеляки | Суспільство

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.