Нові Санжари: троянди, чистота і… дискримінація
На початку січня на сайті Новосанжарської селищної ради був опублікований досить цікавий документ. Він порушує одразу три закони України.
Не буду приховувати, про появу оголошення, про яке мова піде нижче, редакцію повідомив один із жителів Нових Санжар. Чоловік подзвонив і сказав:
— Зайдіть на сайт Новосанжарської селищної ради. Там є оголошення, яке, на мою думку, містить ознаки дискримінації. А можливо, і корупції.
Заходимо на сайт. Дійсно, 6 січня 2017 року на ньому було опубліковане оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади відповідального за зв’язки з громадськістю і пресою.
На перший погляд людини, не знайомої із вимогами вітчизняного законодавства, — там немає нічого особливого. Потрібна людина з освітою, вмінням працювати з комп’ютером та стажем роботи на менше одного року. Але є ще одна дуже цікава вимога. Претендент повинен мати вік до 35 років. Ось тут одразу виникають запитання. Чому вік повинен бути до 35 років? А що, у тридцять шість зв’язуватися з громадськістю і пресою вже неможливо? А в п’ятдесят?
Ще одним цікавим нюансом є той факт, що вже через кілька днів, точніше — 18 січня, на сайті розмістили ще одне оголошення. У ньому селищна рада повідомляє про відміну конкурсу на заміщення вакантної посади. Що ж сталося, чому передумали? Щоб це вияснити, ми зателефонували до селищного голови Інни Коби та до юриста ради, який, як виявилося, і готував цей цікавий документ. Паралельно спробували дізнатися, чим же повинен займатися спеціаліст по зв’язках із громадськістю і пресою. І чим він займався до дня подачі оголошення. Адже така посада у селищній раді була і людина на ній працювала. Для цього ми простудіювали сайт і спробували проаналізувати його інформаційне наповнення.
Новим Санжарам потрібен Усейн Болт?
Інна Коба, новосанжарський селищний голова, пояснила, що такий фахівець повинен «мати досвід», «уміти підказувати», «бігати», «бути паличкою-виручалочкою». І в тому числі займатися сайтом ради.
Як для мене, людини, котра зо три десятки років працює у ЗМІ, досить дивні чи то вимоги, чи побажання. Особливо щодо необхідності бігати і бути «паличкою-виручалочкою». Якщо створити асоціативний ряд, то на думку одразу приходить олімпійський чемпіон та рекордсмен світу з бігу на сто метрів Усейн Болт. Швидше за нього на планеті Земля не бігає ніхто. І естафетну паличку він уміє передавати. Щоправда, виникають сумніви: чи погодиться бігун-мільйонер на зарплату, яку пропонують у селищній раді?
Звичайно, усе це ліричні відступи. Але вони досить чітко демонструють, за якими критеріями відбирають людей на роботу в органи місцевого самоврядування. Ну, за кавою там зганяти, сніг почистити. Можна — троянди посадити. А головне — уміти нахиляти голову і не суперечити керівництву. Чи є ти при цьому професіоналом — питання третьорозрядне.
Підтвердженням цих суджень є нинішній стан інформаційного наповнення сайту Новосанжарської селищної ради. А саме цим, нагадую, мав би займатися новий спеціаліст. І займався «старий». Так от, останнє повідомлення у розділі «Бюджет селища» датоване 2011 роком. Розділи «Економіка», «Громадські організації», «Життя селища», «Підприємництво», «Фотогалерея» — порожні. Перевірте самі, якщо сумніваєтесь. Таке враження, що оте життя у Нових Санжарах давно померло. А людина ж «працювала» на посаді, гроші отримувала.
У процесі розмови Інна Коба визнала, що оголошення, розміщене на сайті, містило ознаки порушення законодавства. Але конкурс, з її слів, відмінили не через це. Причина — підвищення «мінімалки» і відсутність грошей у бюджеті. Але тут виникає наступне логічне запитання: невже 6 січня, в день розміщення оголошення, у Нових Санжарах не знали, що з 1 січня розмір мінімальної зарплати зріс? І що грошей у бюджеті для нової посади немає? То чим тоді бухгалтер у раді займається?
Але не це головне в історії з оголошенням. Головне те, що у такому вигляді воно грубо порушує вимоги одразу трьох законів України: «Про зайнятість населення» (стаття 11), Про рекламу (стаття 24–1) та знаменитого євроінтеграційного закону № 3442, прийнятого на вимогу Євросоюзу. Адже всі три закони забороняють вікові обмеження при прийомі на роботу. І оголошення, аналогічні тому, що розміщене на сайті селищної ради, друкувати заборонено. А за порушення законодавства передбачений штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат. У нашому випадку — 32 тисячі гривень.
Юрист Новосанжарської селищної ради Світлана Стрельцова підтвердила, що злополучний документ готувала вона. І сказала, що оголошення про конкурс вже недійсне. Як юрист готувала документ, що містить грубе порушення законодавства, фахівець пояснити не змогла.
Ось такі справи у Нових Санжарах. Хтось скаже: знайшов до чого причепитися. Он у них як чисто, он троянд скільки!
Ніхто не заперечує того факту, що селище Нові Санжари радує око своєю чистотою. Але дозволю собі навести дуже жорстку, навіть жорстоку історичну аналогію. У фашистських концентраційних таборах у роки Другої світової війни теж панували зразкові порядок і чистота. От тільки людей там дискримінували. А Європа, про яку в нас модно волати, відрізняється від України передусім не чистотою, а зразковою роботою бюрократів. Там у посадових інструкціях не передбачено необхідність «бігати», нічого немає і про «палочки-виручалочки». Натомість там юристи закони читають і дотримуються їх. А в Новосанжарській селищній раді відповідальні за зв’язки із громадськістю не можуть на протязі кількох років сайт інформацією наповнити, юристи створюють безграмотні документи, а бухгалтери не можуть дебет із кредитом звести. А їм за це гроші з кишень платників податків дають.
А ще верховенством прав людини Європа відрізняється від України.
Якось так.