Облав на підприємців не буде
Із 1 січня рішенням Уряду розмір мінімальної заробітної плати зріс до 3200 гривень. Крім того, урядовці пообіцяли запровадити унікальні штрафи за порушення трудового законодавства. За виплату зарплати «у конверті» підприємці ризикують «скупитися» на 32 тисячі гривень.
Саме через підвищення мінімалки, драконівські штрафи та зобов’язання платити податки навіть під час сезонного чи іншого «простою» тисячі підприємців припинили свою діяльність. А ті, хто ризикнув і далі працювати, завмерли в очікуванні перевірок та ймовірних штрафних санкцій.
Та як ми добре знаємо, в українських урядовців є давня традиція: багато говорити й обіцяти і практично нічого не робити. Тому дехто з бізнесменів, особливо ті, хто не лише телевізор дивляться, а й законодавство вивчають, скептично поставилися до намірів чиновників «навести порядок» у питаннях оплати праці. Мовляв, не такий страшний Гройсман, як його малюють.
Редакція «ЕХО», почекавши місяць після грізної заяви прем’єр-міністра Гройсмана, вирішила дізнатись, як будуть боротися із недобросовісними підприємцями на теренах Кобеляцького району. І, паралельно, з’ясувати деякі юридичні нюанси законності можливих перевірок.
Для початку ми звернулися у Кобеляцьке відділення фіскальної служби. Там нам повідомили, що існує спеціальна група, яка займається саме питаннями легалізації зарплат. Група ця, як виявилося, створена давно, ще до з’яви Гройсмана народу. До її складу входять і працівники фіскальної служби. А очолює такий собі «зарплатний спецназ» заступник голови РДА Жанна Шевцова.
Наступний візит — до Жанни Шевцової. Перший заступник голови Кобеляцької РДА підтвердила, що група існує. Називається вона «Робоча група по легалізації заробітної плати та зайнятості населення». До її складу входять аж шістнадцять чоловік. Але очолює цей орган не Шевцова, а голова РДА Таміла Шевченко.
Та і голова РДА, і її перший заступник пояснили, що ця група не має жодних повноважень накладати штрафи. Поки що посадовці, які входять до складу «зарплатного спецназу», можуть лише проводити роз’яснювальну роботу з бізнесменами. Але навіть виявивши порушення, не можуть за нього покарати. Справа у тому, що, по-перше, не існує в природі механізму проведення подібних перевірок, по-друге, у Кобеляцькому районі немає інспектора з праці. Саме чиновник, що займає таку посаду, має право складати протоколи і накладати штрафи. Щоправда, такі інспектори є у сусідніх Новосанжарському та Козельщинському районах. І кобелячани планують залучати їх до спільних рейдів‑перевірок. Та, швидше за все, при наявності у складі групи інспекторів поки що робота з підприємцями-порушниками обмежиться профілактичними бесідами.
Отже, якщо не буде розроблений спеціальний механізм перевірок, то накладати штрафи на бізнесменів за виплату зарплати «у конверті» чи навіть за недопуск перевіряючих на об’єкт ніхто права не має. Якщо до підприємця у найближчі кілька тижнів прийдуть люди, які представляться «членами» робочої групи чи просто перевіряючими з податкової, адміністрації, соцзахисту, міської чи іншої ради, та почнуть вимагати якісь документи, погрожувати якимись штрафами, пропонувати «порішати» питання, можна сміливо телефонувати на номер 102 і повідомляти про шахрайські дії. Можна й просто «послати» перевіряльників. Але це — неввічливо.
Пам’ятайте, поки що із вами можуть лише проводити роз’яснювальні бесіди. Та рано чи пізно таки можуть і почати штрафувати. Коли такі повноваження у чиновників з’являться, ми обов’язково повідомимо.