Посіви озимих культур під загрозою

Посіви озимих культур під загрозою

Панікувати ще зарано. Але якщо нинішні погодні умови збережуться протягом ще двох-трьох тижнів, то посіви озимої пшениці, а, можливо, й ріпаку загинуть під товщею льодяної кірки.

Уже зараз можна із впевненістю говорити, що поточна зима є помірно холодною. У всякому разі, якщо порівнювати її з кількома попередніми. Раніше ми вже публікували температурну та іншу метеостатистику за осінь і грудень 2016 року. Вона чітко засвідчує тенденцію до похолодання. Хоча ніяких аномалій поки що не зафіксовано.

А ось січень 2017‑го теж видався трішки теплішим за норму.

Світлана Колінько, начальник метеостанції, повідомляє, що, за підсумками місяця, середня температура повітря склала –5,6 градуса за Цельсієм, що на 0,4 вище норми. Теплішими видалися перша і друга декади місяця. І лише третя за рахунок кількаденних міцних морозів була на 1,1 градуса холоднішою, аніж зазвичай. У повітрі 30 січня температура опускалася до –20,2, а на поверхні снігу — до –26,5.

Та зовсім не короткочасні двадцятиградусні морози стали причиною тривоги щодо долі посівів озимих культур. Зашкодити їм можуть природні явища, пов’язані з тимчасовими відлигами. У результаті короткочасних періодів потепління на полях з’явилася льодяна кірка. Саме через неї сходи пшениці, ячменю та ріпаку можуть «задихнутися».

Тетяна Чердак, начальник управління агропромислового комплексу Кобеляцької РДА, говорить, що офіційних даних про стан посівів немає. У Кобеляках нині немає лабораторії, яка б проводила подібні дослідження.

Між тим, агроном Віктор Труш повідомляє, що виявив на полі ріпаку поряд із Бережнівкою льодяну кірку. Про виникнення такого небезпечного для посівів явища розповідає і Микола Андрієнко з кооперативу «Радянський».

Володимир Білоусько, керівник Асоціації фермерів, у свою чергу, говорить, що його колеги поки що спеціальних досліджень на полях не проводили. Та погоджується, що місцями на посівах фіксують появу льодяної кірки. Якщо вона протримається 30-40 днів, то пшениця загине.

А ось вже згадувана Світлана Колінько має більш оптимістичні дані. Вона говорить, що на полях пшениці поряд із селом Мідянівка, де фахівці із метеостанції проводили обстеження, ніякої кірки немає.


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
13 лютого 2017, 09:15 | Кобеляки | Суспільство

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.