Як у ліцеї шукали гроші та порушення
Днями редакції стало відомо, що під час ревізії у Кобеляцькому аграрному ліцеї, яку проводили фахівці Держаудитслужби в Полтавській області, були виявлені порушення на загальну суму 370,9 тисяч гривень.
У своєму звіті аудитори вказали найбільші суми. Відповідно до перевірки, 125 тисяч керівництво ліцею безпідставно витратило для компенсації виплат на харчування дітей пільгових категорій при одночасному їх харчуванні. Усупереч укладеним договорам із фермерськими господарствами щодо спільної діяльності, ліцей недоотримав сільськогосподарської продукції на 140 тисяч гривень. 12 тисяч із загального фонду були витрачені на зарплати працівникам гуртожитку, хоча мали бути перераховані зі спецфонду. Установлено нецільове використання бюджетних коштів у сумі 84 тисячі гривень. Зафіксовані регулярні порушення в дотриманні соціальних гарантій працівників ліцею, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами, при оплаті їх праці. Одночасно здійснювались виплати надбавок та премій, які не відносяться до соціальних гарантій.
Згідно інформації Держаудитслужби, за допущені порушення законодавства аудитори притягнули трьох посадових осіб ліцею до адміністративної відповідальності. Навчальному закладу заборонено проводити операції з бюджетними коштами.
Недоліки ліквідували за два тижні
Щоб розібратись у результатах перевірки, кореспонденти звернулись до керівника навчального закладу Олега Бровка. Він підтвердив, що фінансова інспекція в серпні-вересні минулого року проводила перевірку ліцею. Перевірялась робота закладу з січня 2014-го по липень 2016-го року. Керівник навчального закладу пояснив:
— Згідно нормативних актів, пільги на харчування мають діти трьох категорій: сироти або позбавлені батьківського піклування; інваліди; малозабезпечені. Перша категорія харчується безкоштовно, у двох інших кошти частково вираховуються зі стипендії. Якщо вони відвідують їдальню один раз на день, то це 20 відсотків, три рази — 50 відсотків. Поряд із дітьми пільгових категорій харчуються всі учні. На харчування вони використовують власні кошти. Та це харчування, відповідно до норм, прийнятих на державному рівні, не є повноцінним. Щомісяця із Департаменту освіти нам надходить лист, де вказується сума, яка має витрачатись на харчування дітей пільгових категорій, і перелік необхідних продуктів. У кінці місяця ми видавали ці продукти дітям. Та це не раціонально, коли учень отримує, скажімо, за раз 5 кілограмів бананів. Тому було прийняте рішення відшкодовувати харчування в грошовій формі. Така схема регламентована постановою Кабміну №1591 від 22.11.2004 року.
Зі слів Олега Бровка, аудитори побачили в цьому порушення. Вони вважають, якщо дитина харчується, то додаткових коштів вона не повинна отримувати. Звідси і виникла сума 125 тисяч. Та це порушення перевіряючі навіть не оскаржували в суді. Зараз керівництво ліцею змінило порядок: за п’ять днів пільговики отримують додаткові продукти, за вихідні їм відшкодовується грошима. Для зберігання продуктів ліцей придбав додатковий холодильник. Покращені сніданок і вечеря пільгових категорій дітей.
Із приводу недоотримання сільськогосподарської продукції на 140 тисяч директор навчального закладу сказав:
— Ми співпрацюємо з агрофірмою “Урожай”. На момент фінансової перевірки керівник підприємства не представив підтверджуючі документи своїх затрат. Після того, як це було зроблено, питання щодо порушення зняли автоматично. Хоча аудитори вказали у звіті на недоотримання.
Щодо 12 тисяч, пов’язаних із гуртожитком, то Олег Бровко назвав це бухгалтерським колапсом. Статутом передбачено, що ліцей може надавати готельні послуги. Тому в гуртожитку здаються окремі кімнати для ночівлі. Кошти, вилучені за проживання, проходять через банк на спецрахунок. За них ліцей придбав для гуртожитку меблі, холодильник та пральну машину. Аудитори вирішили, що значна частина коштів мають повернутись у бюджет і трактували це як порушення. Усі фінансові надходження були перевірені — підозру зняли.
— За нецільове використання 84 тисяч бюджетних коштів на мене, заступника та головного бухгалтера аудитори подали адміністративний позов, — каже Бровко. — Перевіряючі вказували, що зафіксували порушення при виплаті зарплати працівникам, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами. Зокрема, це стосувалось посади зварювальника. Та потім у суді ми довели, що робітники були переведені з однієї посади на іншу. Оскільки їх умови праці змінювались, то і додаткові кошти не виплачувались. А виплати надбавок та премій, що не відносяться до соціальних гарантій, — це звичайні зарплати кочегарам, педагогам та майстрам, які приймались на роботу в обов’язковому порядку. Інформація про це зазначена в Постанові Кобеляцького районного суду по справі №532/1836/16-п від 1.11.2016 року, рішення № 62378145. До речі, у 2015‑му ми не нарахували жодної премії.
Після перевірки аудитори надіслали акт, який вміщував 97 сторінок. При цьому вказувалось на сім пунктів вимог, котрі треба було виконати. Зі слів керівника навчального закладу, вони за два тижні усунули порушення і рахунки ліцею знову розблокували. Отож, ніяких суттєвих порушень аудитори не виявили, натомість зробили зі своєї перевірки новину.
Олег Бровко, директор аграрного ліцею:
— Акт перевірки складався з 97 сторінок. При цьому вказувалось лише на сім пунктів вимог, котрі треба було виконати. Ми усунули недоречності за два тижні.
Виявлені порушення
125 тисяч — безпідставно витрачені для компенсації виплат на харчування дітей пільгових категорій при одночасному їх харчуванні;
140 тисяч — недоотримано сільськогосподарської продукції від спільної діяльності з фермерським господарством;
84 тисячі — нецільове використання бюджетних коштів;
12 тисяч — витрачені на зарплати працівникам гуртожитку із загального фонду, хоча мали бути перераховані зі спецфонду.
Додати коментар