Хто відключив світло у новосанжарських під’їздах?
У більшості під’їздів та підвалів багатоповерхівок Нових Санжар із 1‑го лютого почали відключати освітлення. Жителі будинків у зникненні світла звинувачують селищну раду та комунгосп. Комунальники ж та керівництво селищної ради запевняють: у ситуації, що склалася, винні самі мешканці.
Винен комунгосп! (Позиція мешканців)
До 31‑го січня за світло у підвалах та під’їздах сплачував новосанжарський комунгосп. Той самий, який наразі має купу боргових зобов’язань і ось-ось оголосить про своє банкрутство. У спеціальних оголошеннях мешканців багатоповерхівок заздалегідь попередили: з 1‑го лютого кожному будинку доведеться самостійно укладати угоду на електропостачання з філією «Полтаваобленерго». Щоправда, щоб це зробити, у будинку має бути створене славнозвісне ОСББ — об’єднання співвласників багатоповерхового будинку. Оскільки офіційних ОСББ у багатоповерхівках Нових Санжар немає, з 1‑го лютого працівники «Полтаваобленерго» почали відключати освітлення у під’їздах та підвалах. Діючи, в принципі, цілком законно: договір із комунгоспом з 1‑го лютого припинив свою дію (за зверненням самого підприємства. — Авт.), а ОСББ мешканці не утворили. Отже, виявилося, що за електроенергію у підвалах та під’їздах платити нікому.
У частині багатоповерхівок відключення сприйняли філософськи. Мовляв, не дуже й потрібно. А от мешканці деяких будинків вирішили до останнього боротися за світло на сходах і у підвалі. Як, наприклад, жителі двоповерхівки по вулиці Першотравневій. Одна із мешканок будинку, Неля Маньківська, запросила журналіста «ЕХО», щоб пояснити, чому вони забарикадувались від працівників РЕСу і не дозволили відключити світло:
— Комунгосп не може нас зняти просто так із балансу і нікому не передати! — запевняє Неля Василівна. — Є спеціальна Постанова Кабміну, яка регулює таку передачу багатоповерхівок. Більшість пунктів її комунгоспом так і не були виконані!
Жінка переконана: будинки не могли залишити «у повітрі». Якщо комунгосп відмовився від проведення оплати за освітлення, то цю функцію повинні були передати нещодавно створеному комунальному підприємству «Джерело».
— Ми щомісяця платили у комунгосп за освітлення під’їздів та підвалів приблизно по 6 гривень з кожної з восьми квартир нашого будинку. Так само могли б продовжувати сплачувати ці кошти у «Джерело». Але там нам сказали, що вони не є правонаступником комунгоспу. І ще запропонували створювати ОСББ. А яке ОСББ, якщо у нас із восьми квартир у п’ятьох живуть пенсіонери?! А нам потрібно буде утримувати управителя, бухгалтера, електрика!
17‑го лютого до будинку по Першотравневій приїхала бригада електриків, щоб відключити освітлення у під’їздах та підвалі. Проте жителі, за їх словами, «перетворили будинок на бастіон» і ресівців не пустили. Натомість почали шукати допомоги, пишучи листи до органів влади: до селищної ради, райради та райдержадміністрації.
— У нас у підвалі — два великих бомбосховища. Якщо раптом посеред ночі прорве вода, то сірниками треба буде світити? У будинку — більшість пенсіонери. А якщо «швидка» до когось приїде і лікар на сходах упаде, то хто буде винен?
Станом на 27 лютого будинок по вулиці Першотравневій лишався єдиним, у якому не відключили освітлення підвалу та сходів.
Хтось має платити! (Позиція філії «Полтаваобленерго»)
— Ми відключаємо не тому, що нам так хочеться! Але хтось має платити за освітлення у підвалах і під’їздах! — пояснює заступник начальника філії «Полтаваобленерго» Олександр Волошин. — Комунгосп звернувся до нас із листом і попередив, що розрахується лише по 31 січня, а далі дію договору прохає припинити. Виходить, що після цієї дати ми будемо постачати електроенергію, але за неї ніхто не буде розраховуватися! У будинку на Першотравневій наших працівників дійсно не допустили до щитової, але ми вирішили не загострювати конфлікт з літніми людьми. Нададуть нам вільний доступ — ми проведемо відключення.
Олександр Волошин пояснює: ніякої проблеми не було б, якби у багатоповерхівках були створені ОСББ. Тоді вони напряму, без посередника у вигляді комунгоспу, мали б право укласти угоду з РЕСом.
Є ще один варіант, і ним, до речі, у частині новосанжарських багатоповерхівок користуються вже не один рік. Мешканець будинку виводить провід у під’їзд і зі своєї квартири (через свій же лічильник) вмикає світло у під’їзді.
— Ніхто не може заборонити мешканцю приватного будинку освітлювати власне подвір’я. Так само ніхто не заборонить людині, яка живе у багатоповерхівці, вивести лампочку і освітити собі сходи, якими щодня ходить до квартири.
Щодо можливих ОСББ, то за останній час до філії «Полтаваобленерго» зверталися лише мешканці «костного» будинку, які нібито збираються спочатку створити об’єднання співвласників, а потім і укласти угоду з РЕСом.
Винні самі жителів багатоповерхівок (Позиція селищної ради та комунального підприємства)
Директор КП «Джерело» Наталія Кушніренко підтвердила, що очолюване нею підприємство не є правонаступником комунгоспу. А тому не зобов’язане приймати на себе освітлення підвалів та під’їздів. А у селищній раді розповіли, хто і як платив за світло у багатоповерхівках через комунгосп.
— Ось роздруківка по усіх багатоповерхових будинках, — демонструє стопку аркушів селищний голова Інна Коба. Більшість рядків на сторінках виділені маркерами різних кольорів. — Зеленим — це просто суми боргів, червоним — це борги понад 200 гривень!
Більшість мешканців багатоповерхівок за світло у під’їздах і підвалах платити просто відмовлялися, пояснюють у селищній раді. Тому сплачувати рахунки РЕСу за ці будинки комунгосп мав переважно за власний кошт. Враховуючи, що у переліку є борги і по 500, і по 700 гривень, то за рік суми заборгованості в цілому по будинках набігали чималенькі.
— Це, зокрема, і стало однією з причин, які призвели до того, що зараз у комунгоспу заблоковані рахунки. Тепер нам пропонують повісити рахунки за це освітлення на новостворене КП «Джерело»? — цікавиться Інна Коба. — Щоб «потопити» і це підприємство?!
Заступник селищного голови Валентин Івашина нагадує: ще чотири-п’ять років тому мешканцям усіх багатоповерхівок пропонували укласти угоди з комунгоспом, за якими б жителі платили фіксовану квартплату за елементарне обслуговування будинків. Утім, усі (!) від цієї пропозиції відмовилися. Така ж сама доля чекала ініціативу щодо створення ОСББ.
— Чомусь кожен, хто мешкає у приватному будинку, сам забезпечує свої потреби: наймає майстрів у разі якоїсь поломки, проводить у двір світло чи воду. А от жителі багатоповерхівок досі живуть з думкою, що це за них повинен зробити хтось! — пояснює заступник селищного голови.
Із усього вищенаведеного доводиться зробити невтішний висновок. У відключенні світла винні не працівники РЕСу (бо вони лише припиняли електропостачання, яке здійснювалося без відповідного договору) і не комунальне підприємство (дивно було б змушувати його відшкодовувати кошти за використану приватними особами електроенергію). Винні ті, хто користувався освітленням, але не платив за нього. Утім, висновок про те, що винна не влада, а люди, нікому не сподобається, правда ж?