Нові Санжари не готові до об’єднання?
11‑го березня на громадське обговорення щодо створення об’єднаної громади прийшли 80 мешканців селища. Це при тому, що загальна кількість мешканців Нових Санжар перевищує 8 тисяч чоловік.
У попередніх номерах тижневика ми розповідали про те, якими бурхливими за емоційністю та численними за відвідуваністю були зібрання у сусідніх із Новими Санжарами населених пунктах. До прикладу, у Великих Солонцях для участі у голосуванні зареєструвалися 141 мешканець села із 493 осіб загального населення села (це — якщо орієнтуватися на Вікіпедію — Авт.). Нові Санжари, які провели своє обговорення 11‑го березня, побили всі антирекорди відвідуваності. У величезний зал кінотеатру «Нові Санжари» прийшли лише вісімдесят мешканців селища, лише 76 з них мали право голосу.
— Усе просто, — пояснює один із учасників слухання журналісту, — у Великих Солонцях люди переймалися — чи доведеться приєднуватися до Драбинівки, чи до Руденківки. У тій-таки Руденківці переймаються, щоб центр громади був у них. А Нові Санжари знають, що так чи інакше будуть центром громади. Тому люди такі пасивні.
У процесі обговорення з’ясувалося, що новосанжарці не лише доволі пасивні у плані об’єднання, а ще й практично нічого не знають про майбутню реформу.
— Скільки у селищі населення?! 8 тисяч чоловік! А скільки прийшли сьогодні? 80! Це — оцінка роботи, проведеної депутатами! — констатує житель селища Віталій Нетеса.
— Чого прийшов 1 %? У людей байдужість, тому що нас ніхто не чує! — додає депутат районної ради і колишній кандидат на посаду селищного голови Галина Курило. — Люди нічого не знають про це об’єднання! Дайте місяць на обговорення, на роз’яснення — а потім виносьте на голосування!
На це селищний голова Інна Коба зауважує, що 11‑го березня обговорюють лише ініціативу Нових Санжар щодо об’єднання навколо селища у одну велику громаду.
— Ми надішлемо запрошення Зачепилівці, Клюсівці, Кунцевому, Лелюхівці, Судівці, Руденківці та Стовбиній Долині. Вони проведуть обговорення у себе, приймуть рішення і лише тоді ми перейдемо до створення Новосанжарської об’єднаної громад! — пояснює селищний голова.
Андрій Река: «Всіх будемо розстрілювати!»
Далі перед присутніми виступають представники влади та експерти. Власне, один експерт — керівник полтавського Офісу реформ Ірина Балибіна. Вона нагадує, що в області вже створили 18 об’єднаних громад. Вони різні за розмірами території та кількістю населення. Але в кожній доходи бюджету зросли у 2–3 рази.
— Наступного ранку після об’єднання вони не прокинулися у іншій країні. Але об’єднані громади відкривають дитячі садки, будують дороги і навіть мости через річку. У Омельнику за рік реалізували 24 проекти на суму 30 мільйонів гривень! — розповідає Ірина Балибіна.
Керівник офісу реформ зауважує, що для повного завершення реформи місцевого самоврядування Верховній Раді потрібно прийняти ще 180 законів.
— І тоді ми дійсно прокинемось у іншій країні!
Голова райдержадміністрації Сергій Бульбаха у своєму виступі жалкує, що Нові Санжари та сусідні з ними громади втратили два роки. І лише зараз починають процес об’єднання, яке могли провести набагато раніше. Голова районної ради Геннадій Супрун наголошує, що має особистий погляд на проведення цієї реформи, проте це у жодному разі не означає, що він якимось чином заважатиме її проведенню.
— Говорять, що після реформи не стане районів, не буде районної ради, отже і я втрачу роботу. Повірте, моє працевлаштування — це справа двадцята! — переконує голова районної ради.
Найбільше за часом і за обсягом сказаного виступає народний депутат України Андрій Река. Нардеп розповідає, що разом із колегами переймав досвід реформ у Польщі, Франції та Німеччині. Нагадує, що після об’єднання громад у області лишаться тільки чотири райони — Полтавський, Кременчуцький, Лубенський та Миргородський. Розповідає також про центри надання адміністративних послуг, які будуть у кожному центрі громади.
— Не треба буде дивитися у безсовісну морду чиновника, щоб отримати якусь довідку. Усі документи вам пересилатимуть через ЦНАП. А корупціонерів, усіх, хто накрав мільйони, будемо розстрілювати. Ми лише виходимо із печери. І не треба чекати останнього вагона без вікон без дверей, щоб проводити об’єднання у останній момент, — говорить Андрій Река.
Після двогодинного обговорення присутні в залі таки голосують за ініціативу селищного голови щодо об’єднання зазначених вище сільських громад навколо Нових Санжар. Усім сільським радам надішлють офіційне запрошення на приєднання, а вже потім розпочнуть юридичний процес створення Новосанжарської об’єднаної громади.