Зарплата, дев’ятка і скутер
Не дивлячись на те, що законодавці на цілий місяць продовжили для депутатів усіх рівнів термін подачі електронних декларацій про свої доходи, частина обранців Кобеляцької районної та міської рад, чи то свідомо, чи випадково, так і не виконали вимоги законодавства.
У 17-му номері за цей рік вже була надрукована інформація про стан справ із поданням депутатами Кобеляцької районної ради електронних декларацій. Вони, як і їх колеги з Верховної, обласної та місцевих рад, мали прозвітувати перед державою і виборцями про те, скільки заробили і на які доходи жили у 2016‑му році. Більшість обранців кобеляцького люду, швидше за все, і так подають щорічні деклараціях у податкову як фермери чи приватні підприємці. Але та інформація є конфіденційною.
А ось вимогу звітувати про доходи публічно, держава запровадила для депутатів і держслужбовців практично всіх рівнів лише у минулому році. Тоді, намагаючись проаналізувати сенс і наслідки нововведення, автор цієї статті іронізував з приводу того, що тепер виборці отримали змогу довго й нудно читати про те, скільки кролів, гусей і качок налічується у підсобному господарстві того чи іншого сільського депутата. Адже корисні наслідки від такої публічності є вельми сумнівними. Це — яскраво продемонстрував процес публікації декларацій депутатів Верховної Ради. Точніше, відсутність будь-якого процесу. Ну, з’явилася додаткова робота для журналістів, які почали порпатися у деклараціях того чи іншого посадовця і видавати на гора інформацію. Ну, пообурювалися обивателі, сидячи на кухнях і десь в глибині душі щиро заздрячи тому, скільки у їх «слуг» грошей. І все на цьому закінчилося. Якоїсь серйозної юридичної відповідальності за те, що людина, живучи на зарплату, нехай і в 20 тисяч гривень, купляє будинки і автомобілі вартістю у мільйони доларів, в Україні не передбачено. Її мають запровадити ті, хто оті мільйони невідомо звідки отримав. Доки США, Європа чи Росія не надавлять, то ніхто нічого не запровадить. А виборці, як вибирали свідомо тих, хто їх не менш свідомо обдурює, так і обирають. І, швидше за все, обиратимуть. Як там у дідуся Гегеля? Кожен народ має ту владу, на яку заслуговує.
Як депутати «кладуть» на закон
Та облишимо сентенції і перейдемо до аналізу фактів. У попередній статті, присвяченій звіту депутатів, автор прогнозував, що частині з них легше просто не подати декларації і заплатити сміхотворний для них штраф у сумі 1500 гривень. Щось схоже і сталося. Станом на 24 квітня шестеро депутатів Кобеляцької районної ради не подали декларації. Їх прізвища були оприлюднені. Депутати мали ще шість днів, аби виправити недоліки. Рівно половина зробили це. Інші — проігнорували вимоги законодавства.
Подали декларації Володимир Жуков, Віталій Біланенко та Віктор Горденко. У принципі, нічого неординарного у їх звітах перед громадськістю немає. Володимир Жуков, судячи з декларації, живе на пенсію дружини і доходи, що отримує від самостійного обробітку землі. Землі у нього п’ять ділянок загальною площею близько шести гектарів. А дохід — 3200 у рік.
У Віктора Горденка, якщо вірити декларації, теж в основному заробляє дружина. Вона отримувала у 2016 році зарплату у «Добробуті» та соціальну допомогу. Він особистого доходу не задекларував. Хоча пише, що має шість гектарів землі у Кобеляках. Ймовірно, помиляється. Навряд чи у когось є 6 гектарів у самому райцентрі.
Віталій Біланенко, як і годиться керівникові агрофірми, живе значно заможніше. Він задекларував 147547 зарплати, 27579 доходу від надання майна в оренду та 43 тисячі пенсії. Щодо землі, то чоловік, декларуючи її, теж допустив помилку. Його земельні ділянки, судячи з декларації, мають площу в 0,3, 0,5, 6,56 квадратних метри. Певно, Біланенко декларував таки гектари.
А ось Володимир Сиса, Іван Лещенко та Олександр Ткаченко свої декларації так і не подали. У всякому випадку, станом на 1 травня 2017 року нам знайти їх не вдалося. Можливо, люди просто замоталися в період посівної кампанії. А, можливо, й «поклали» на закон. Штраф у півтори тисячі гривень їх точно не злякає. Чому так сталося, пізніше спробуємо дізнатися від самих депутатів.
Та, як виявилося, ризикують напоротися на штрафні санкції і люди, яких не можна зарахувати до розряду заможних. Мова йде про звичайних, зовсім не привілейованих пенсіонерів. Щоправда, вони, точніше, вона, є депутатом вже міської ради. Частина міських обранців теж своєчасно не подали свої е-декларації. Їх теж троє. Це — Олег Славянський, Марія Карнаух і Наталія Гальонкіна. Досить складно уявити, щоб вони свідомо приховували свої доходи, особливо у випадку із пенсіонеркою Карнаух та бібліотекарем Гальонкіною. Та факт залишається фактом, декларації вони не подали і тепер ризикують бути оштрафованими.
Щоб ти жив на одну зарплату!
Ще пам’ятаєте цю крилату фразу з радянського кінофільму «Діамантова рука»? У принципі, після вивчення декларацій депутатів Кобеляцької міськради, ці електронні документи можна застосувати для визначення їх доходів. Більшість обранців кобелячан є пенсіонерами або працівниками бюджетної сфери. Тому цілком зрозумілим є той факт, що ніяких особливих статків вони не задекларували. І, швидше за все, їх декларації є реальними. Якщо в когось існує «лівий» незадекларований прибуток, то він не надто великий, щоб різати очі оточуючим і контролюючим органам. Тобто, кобелячани обрали собі депутатами таких же людей, якими є самі. Такий собі зріз суспільства. Напевно, це добре. Хоча ризикну спрогнозувати, що тільки в міському бюджеті з’являться сотні мільйонів гривень, як депутатами виберуть зовсім інших людей.
Та повернемось до декларацій. Описувати особливо нічого. Як і годиться, найбільші доходи задекларували депутати, котрі є приватними підприємцями. Найзаможнішим виявився Олег Сіроштан. Він задекларував півмільйона доходу від підприємницької діяльності. До речі, він єдиний депутат міськради, котрий має гроші в банку. І, навпаки, одразу кілька міських обранців виплачують кредити, взяті у фінансових установах. На другому місці за рівнем отриманого прибутку є Вікторія Шкарбан. Вона задекларувала 355941 гривню доходу. На третій сходинці розташувався Олександр Войт. Він задекларував 238 тисяч. У Войта найбільше нерухомості у Кобеляках. Разом із дружиною вони володіють чотирма будівлями магазинів та шістьма земельними ділянками. Войт є любителем французьких автомобілів «Рено». У нього — два «Кенго», «Дастер» і «Логан». А ще — «Мерседес Спрінтер» і мотоцикл «Ямаха».
З боку своєрідної кобеляцької піраміди Маслоу перебуває Олександр Дігтярь. Він, як безробітний, не задекларував жодної гривні доходу. Якщо ж виводити середній рівень статків міських депутатів, то вони живуть на зарплату, мають «вазівську» «дев’ятку» і скутер.
Додати коментар