Держказначейство контролює і рекомендує

Держказначейство контролює і рекомендує

Керівник районного підрозділу Державної казначейської служби Наталія Яценко розповіла про специфіку роботи установи, яку вона очолює.

Приводом для розмови стали дві публікації в газеті «ЕХО» від 10 серпня 2017 року. Мова йде про статті «У Дрижиній Греблі на сесії дуже голосно кричали» та «Хто позичить грошей «Водоканалу?». Наталія Павлівна зателефонувала і повідомила, що в публікаціях були допущені неточності, які необхідно виправити і пояснити людям справжній стан речей. Вона розповіла, що завжди уважно відслідковує всі публікації у місцевій пресі, які так чи інакше пов’язані з роботою Держказначейства. І прагне, аби інформація подавалася максимально точно і коректно. Для початку Наталія Яценко розповіла про головні функції, які виконує Держказначейство.

Сьогодні казначейство — це державний бюджетний банк. Він обслуговує бюджетні установи на безоплатній основі у частині використання бюджетних коштів (комерційні банки беруть за проведення одного платіжного доручення певну суму), у разі потреби надає безвідсоткові позички місцевим бюджетам, проводить видатки бюджетних установ за цільовим призначенням та складає звітність про виконання бюджетів усіх рівнів. Це дуже клопітка, об’ємна й відповідальна робота.

Спочатку частина керівників та бухгалтерів бюджетних установ не могли зрозуміти, навіщо створюється ще одна бюрократична установа, чому потрібно закрити рахунки в комерційних банках, коли так зручно: ось банк, ось залишок коштів — узяв і використав без особливих проблем. А тут — контроль! На сьогодні так виписане бюджетне законодавство: перш, ніж провести оплату, керівник і бухгалтер повинні чітко виконати всі вимоги підготовки документів, їх перевірить спеціаліст казначейства, автоматично візьме частину відповідальності за проведення платіжного доручення на себе, а потім тільки здійснить транзакцію, якщо все зроблено відповідно до Бюджетного кодексу. Так, це — не миттєво і потребує від бухгалтерів бюджетних установ вищого, ніж раніше, рівня знань. Але вірно й те, що проблем у бюджетної установи під час проведення ревізій контролюючими органами значно менше, ніж раніше. Цікаво, що Держказначейства функціонують і в європейських країнах, таких, приміром, як Франція, де органи місцевого самоврядування працюють століттями. Але й там держава контролює бюджетні потоки.

 

Кобеляцька міськрада може фінансово підтримувати «Водоканал»

Наталія Яценко роз’яснила, що Кобеляцька міська рада має право і може надавати фінансову підтримку комунальному підприємству «Водоканал». У тому числі кошти можна направляти і на оплату електроенергії. Але це є можливим при виконанні певних умов. Усе залежить від того, як міськрада запланує свої видатки. У її повноваження входить прийняти відповідну програму. І під неї запланувати видатки. У Кобеляцькому районі є приклад, коли орган місцевого самоврядування постійно надає фінансову підтримку комунальному підприємству. Мова йде про Білицьку селищну раду і підприємство «Старт». Є програма, затверджена на сесії, є бюджет і немає проблем. Кобеляцька міська рада може й зараз прийняти подібне рішення. Але це — виключно прерогатива депутатів.

Щодо ситуації з оплатою Бутенківською сільрадою дозволу на спецводокористування для Дрижиної Греблі, то Наталія Яценко пояснила, що це неможливо. Вона сказала:

— Якби у Бутенок та Дрижиної Греблі були об’єкти спільної власності, то одна сільрада могла б надати субвенцію іншій. Але таких об’єктів на сьогодні немає. Тому бухгалтер Бутенківської сільради навіть не подавала в Держказначейство документів на оплату дозволу для Дрижиногреблянської ради. Це було б нецільовим використанням коштів. А Держказначейство цього не допустить. Для цього ми й працюємо.

Наталія Яценко зазначила, що в разі, коли фахівці Держказначейства виявляють факти, які можуть призвести до нецільового використання бюджетних коштів, то в установу, звідки вони надійшли, направляють попередження. Або складають протокол про бюджетне правопорушення. Інших засобів впливу в Держказначейства не передбачено законом.


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
20 серпня 2017, 12:25 | Кобеляки | Фінанси

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.