Соцпослуги по–новому: без фахівців і обладнання
30 січня в соціальній мережі Фейсбук на сторінці «Нові Санжари» з’явилась публікація, де розповідалось про причини появи комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Новосанжарської селищної ради. Зокрема зазначалось, що через припинення фінансування райрадою районного територіального центру, «29 грудня чотирнадцять працівників отримали своєрідного передноворічного дарунка — лишилися без роботи». Саме тому керівництво селищної ради не могло залишити напризволяще ні жителів, які потребували обслуговування, ні звільнених соцпрацівників і створило власну комунальну установу.
Редакція звернулася до керівника районного територіального центру соціального обслуговування Сергія Бодака, аби внести ясність у ситуацію, що склалася.
Селищна рада передбачила «0»
Сергій Бодак розповів, що засновником установи, якою він керує, являється райдержадміністрація. Територіальний центр перебував виключно на утриманні районного бюджету до того моменту, доки не утворились громади. Після цього була чітко визначена фінансова частка кожної громади, що надходила в район у якості субвенції. Її розраховували в залежності від кількості людей, які отримують послуги в територіальному центрі та проживають на території ОТГ.
Протягом минулого року Драбинівська, Нехворощанська, Малоперещепинська та Руденківська (до 20 липня) громади в повній мірі перераховували субвенцію. Районна рада надавала частку за жителів восьми сільських рад. Новосанжарська селищна рада направила 1 300 000 гривень, чим профінансувала установу лише на половину від прорахованої суми. У зв’язку зі скороченням фінансування, протягом року нам довелося провести оптимізацію терцентру і скоротити 11 штатних одиниць.
— На сесії Новосанжарської селищної ради, що проходила 20 грудня минулого року, при прийнятті бюджету–2019 виявилось, що кошти на територіальний центр не виділятимуться, — говорить Бодак. — При цьому депутати затвердили статут комунального підприємства «КомунСервіс», що забезпечуватиме надання соціальних послуг. Мені ледве вдалося потрапити в зал засідань, оскільки двері в прийомну голови були навмисно закриті. Я пояснив присутнім, що це протиправні дії, оскільки установа буде недофінансована, працівники вчасно не попереджені про можливе скорочення, а новосанжарці не отримуватимуть необхідних послуг. Після сесії 14 працівників, які працювали в селищі і Зачепилівці, та завідуюча відділенням соцобслуговування вдома написали заяви за власним бажанням. Вважаю, що з ними була проведена робота і їм пообіцяли нові робочі місця. Оскільки селищна рада припинила надавати субвенцію, 29 грудня я підписав ці заяви.
Із 1 січня «КомунСервіс» не запрацював, а колишні працівники терцентру, можливо, спершу в якості волонтерів, а потім як робітники дочірнього підприємства «Оберіг», надавали соціальні послуги новосанжарцям. 23 січня на черговій сесії депутати вносять зміни до статуту «Оберегу», працівники якого обслуговували вдома новосанжарців, та голосують за створення комунальної установи «Центр надання соціальних послуг».
Послуги мають покращитись, а не скоротитись
Згідно законодавчих актів і рекомендацій, у новоствореній громаді має функціонувати установа, що забезпечуватиме соціальне обслуговування населення. Доцільність створення нових територіальних центрів передбачається для тих ОТГ, що знаходяться віддалено від районної установи.
Про намір створити відповідну установу керівництво громади має поінформувати обласний Департамент соціального захисту і всі подальші дії узгоджувати з ним.
— Створюється матеріальна база (приміщення, медичне і спортивне обладнання, для працівників — велосипеди і спецодяг), — продовжує керівник терцентру. — Затверджується перелік послуг, на яких умовах вони надаються. До речі, якість послуг повинна бути вищою, ніж в установі, від якої відмовляються підопічні. Набирається штат медпрацівників і фахівців. З підопічними заключається договір, спеціалісти визначають рухову активність людини і встановлюють, скільки разів на тиждень її мають відвідувати соцпрацівники.
Відповідно до законодавства, є чіткі вимоги стосовно роботи територіального центру. У ньому мають працювати мінімум два відділення та надаватися певний перелік послуг.
У районній установі працює відділення соціального обслуговування вдома, відділення адресної грошової допомоги, де за зверненням видаються засоби реабілітації, відділення денного перебування (рухова адаптація, фізична реабілітація, масаж, лікувальна фізкультура), організована культурно-дозвільна система. Свої послуги на безоплатній основі надають перукар, швачка, взуттєвик. Завдяки співфінансуванню обласної і районної ради в минулому році був придбаний спецавтомобіль, що працює як соціальне таксі.
Фактично установа, за яку проголосували депутати, надаватиме лише одну послугу — обслуговування вдома. Вона не має нічого: ні приміщення, ні матеріальної бази.
Що втратили підопічні і колишні працівники
90 відсотків відвідувачів районного територіального центру — це жителі Нових Санжар. Через те, що селищна рада відмовилась надавати кошти, працівники установи змушені обслуговувати новосанжарців на платній основі. Крім того, протягом січня послуги надавались без відповідних договорів. Хоча соцпрацівник фактично виконує функції молодшої медсестри. Немає фахівців, які можуть визначити рухова активність людини. Невідомо, скільки разів підопічних відвідують вдома.
— 29 грудня 15 чоловік звільнилися і, наскільки мені відомо, їх не взяли одразу на роботу, — каже Сергій Бодак. — Згідно вимог законодавства, з січня цього року соціальні працівники отримуватимуть надбавку за стаж роботи. Навряд чи в «Оберегові» мої колишні колеги мають такий статус, адже незрозуміло, що в них буде написано в трудовій книжці. Крім того, їх трудовий стаж перервався.
Як потрібно діяти
Для прикладу, Сергій Бодак навів Нехворощанську ОТГ. Протягом минулого року рішенням сесії було затверджено, що в громаді створюватиметься власний територіальний центр. Зараз процес триває. Домовленість має такий формат: до моменту початку повноцінної роботи їхньої установи населення послугами забезпечує районний терцентр. Коли всі підготовчі роботи завершаться, працівників переведуть на нові робочі місця, а також наберуть місцевих.
Проблема Нових Санжар полягає в тому, що процес не відбувався планово і хронологічно. У цьому році Малоперещепинська, Драбинівка ОТГ та районна рада продовжують співпрацювати з терцентром. Руденківка в липні 2018‑го створила власний центр надання соціальних послуг.
Р. S. Після почутого виникають сумніви в достовірності викладеної інформації в соцмережі. Та, можливо, працівники селищної ради дадуть роз’яснення.
Додати коментар