«Нам вкрай необхідно зробити, поки не пішло»
Такі досить оригінальні словосполучення використовував під час сесії кобеляцький міський голова, переконуючи депутатів проголосувати за передачу майна одного комунального підприємства іншому. Навіть зазвичай слухняні міські обранці не завжди розуміли очільника міськради. Можливо, саме через це депутати не з першого разу проголосували за пропозицію, підготовлену Олександром Копельцем.
У силу ряду причин, ніхто із співробітників «ЕХО» не зміг особисто потрапити на сесію міськради. Тому про її перипетії ми дізнавалися із диктофонного запису, що вівся на зібранні.
У принципі, у тому, що журналісти, як і представники громадськості, не завжди встигають потрапити на сесійні засідання міської ради нинішнього скликання, немає нічого дивного. Навіть самі депутати інколи дізнаються про ту чи іншу сесію буквально за кілька годин до її початку. Проведення саме позачергових сесійних зібрань є правилом під час керівництва Олександра Копельця.
Зараз на офіційному сайті міськради розміщені 34 протоколи сесійних засідань із 36 проведених зібрань. Протоколів 33‑ї та 35‑ї сесій чомусь немає. Із 34–х сесій, протоколи яких розміщені на сайті, чотирнадцять були позачерговими. Тобто, про якусь плановість і системність роботи сучасної міської ради говорити не доводиться. Увечері міський голова вирішує, що необхідно провести сесію, а вранці депутатів уже збирають.
Так сталося і під час чергового зібрання. Головним питанням із тих, які були представлені на розгляд депутатів, були «Про внесення змін до Статуту Комунального підприємства «Водоканал Плюс» та Про передачу майна ККП «Міська сервісна служба» на баланс ККП «Водоканал Плюс».
Під час доповіді міський голова Олександр Копелець спробував пояснити депутатам необхідність терміново прийняти рішення про передачу майна «Міської сервісної служби» іншому комунальному підприємству «Водоканал Плюс». Йшлося про призупинення діяльності першого. Хоча фактично «Міська сервісна служба» рішенням міських обранців ліквідована. Від неї залишилися чотири двірники та електрик. Весь інженерно-технічний персонал, включно із директором Василем Фещенком, має «піти на біржу».
Міський голова розповів своїм депутатам про те, що зараз по всій Україні масово приймаються суддівські рішення, якими комунальним підприємствам забороняють вивозити сміття. Ініціатором судових позовів є департаменти екології та природних ресурсів.
Звично для себе, Олександр Копелець «забув» нагадати депутатам, що з 1 січня 2018 року вступив у дію Закон України «Про відходи». А це означає, що питання вивезення та утилізації побутових відходів органи влади на місцях мали вирішувати майже, як у Європі. Згідно з європейськими нормами, сміття повинно проходити кілька стадій ретельного сортування. Із роздільних контейнерів відходи переправляються на сміттєсортувальні підприємства, де їх розділяють на безпечні, придатні до переробки і небезпечні, що повинні бути знешкоджені і поховані у спеціально відведених для цього місцях.
Кобеляцька міська рада із дня на день має отримати рішення суду про заборону комунальному підприємству «Міська сервісна служба» вивозити відходи. І тому міський голова не придумав нічого кращого, як швиденько ліквідувати одне підприємство і руками депутатів доручити вивозити сміття іншому, тобто, «Водоканалу Плюс». Звичайно, із часом буде рішення суду і щодо «Водоканалу». Але в Кобеляках, як відомо, ще є комунальне підприємство «Екопарк». Воно теж може вивозити сміття. А там, дивись, і ФК «Кобеляки» у пригоді стане.
Олександр Копелець навіть не приховував, що рішення про передачу майна і функцій від «Міської сервісної служби» до «Водоканалу Плюс» є спробою виграти час і відтермінувати настання сміттєвого колапсу в Кобеляках. Переконуючи депутатів, він вживав властиві виключно йому «грайливі» та чіткі «формулювання» на зразок того речення, що винесене в заголовок статті. До речі, для того, щоб редакції не дорікнули в перекручуванні фактів та слів, нижче розміщаємо аудіозапис сесійного засідання (цікаве формулювання вирішення проблеми починається із 10:45).
Депутати Таміла Шевченко та Наталія Чиркова зауважили, що не можна поспіхом приймати важливі рішення, які вплинуть на долю трьох десятків кобелячан, котрі працюють у «Міській сервісній службі». Таміла В’ячеславівна зауважила, що практику банкрутства і ліквідації підприємств, яка стала звичною для кобеляцької влади, не можна продовжувати до безкінечності. Рано чи пізно ситуація зайде в «глухий кут».
Можливо, саме через ці зауваження депутати із першого разу не проголосували за передачу майна сервісної служби іншому комунальному підприємству. Та потім міський голова таки вмовив їх це зробити.
Або сортувальна станція, або сміттєвоз
Що буде далі? Сміття у Кобеляках вивозитимуть і місто в ньому миттєво не «потоне». Але проблема нікуди не зникне. Тим більше, що як заявив на сесії вже, де-факто, колишній директор «Міської сервісної служби» Василь Фещенко, він регулярно інформує міського голову Олександра Копельця про те, що місця для складування і захоронення відходів на діючому звалищі по вулиці Покровській майже не залишилося.
Між тим, Олександр Ісип, радник з децентралізації Полтавського центру розвитку місцевого самоврядування, вважає, що вирішити проблему можна. Але виключно шляхом прийняття і впровадження в життя кардинальних рішень. Він говорить:
— У принципі, можна говорити про те, що настав такий собі момент істини для багатьох органів місцевого самоврядування. Влада на рівні держави дала їм більше повноважень і коштів для вирішення проблем людей, які живуть у тих чи інших населених пунктах. І дала достатньо часу для того, щоб це зробити. Частина керівників використали цей ресурс, аби втілити в життя серйозні інфраструктурні проекти: створити громади, закупити нову техніку, впровадити сучасні технології, відремонтувати водогони тощо. Інша частина керівників витратили гроші на розваги: феєрверки, концерти і так далі, і тому подібне. А зараз держава вже питає з керівників на місцях і примушує виконувати закон. Щодо конкретної ситуації з вивезенням твердих побутових відходів із Кобеляк, то вирішити її, безумовно, можна. Є кілька варіантів. Можна створити сортувальну станцію на території Сухинівської сільради на місці, де колись був асфальтний завод. А можна придбати великий сміттєвоз і вивозити відходи на сертифікований полігон для їх захоронення в Зачепилівку. Але для цього, передусім, потрібна політична воля влади на місцях.
Отже, зараз сміття вивозитиме «Водоканал Плюс». А через кілька місяців, якщо на звалищі ще залишиться місце, цю функцію виконуватиме інше підприємство. Можливо, це буде «Екопарк», можливо — «Водоканал Плюс Плюс».
(Після виходу у світ цього номера тижневика згадані у статті протоколи сесій №33 та №35 розмістили на сайті міської ради)