Порятунок білицької лікарні: чотири варіанти
У вівторок у Біликах відбулося велелюдне зібрання. Місцеві жителі прийшли до будівлі місцевої лікарні, щоб висловити свій протест проти закриття терапевтичного відділення. Якщо «терапію» закриють, то в Біликах медпослуги надаватимуть лише лікарі сімейної медицини.
Такого масового зібрання в Біликах не було із часів «свинячого» протистояння. На мітинг до лікарні прийшли близько п’яти сотень жителів селища. Тільки тоді біличани вимагали закрити підприємство, а зараз вимагають зберегти лікарню. За іронією долі, особливу активність виявляють одні й ті ж люди.
Про те, що в бюджеті центральної районної лікарні не вистачає грошей навіть на зарплату білицьким медикам, стало відомо кілька тижнів тому. Редакція повідомляла про це в статті під назвою «Депутати налаштовані дати карт-бланш Володимиру Казироду» (№17 від 25 квітня 2019 року).
Нагадаємо, що тоді головний лікар ЦРЛ повідомляв депутатам Кобеляцької райради про те, що коштів, які виділяє на цей мед заклад Національна Служба здоров’я за кожний пролікований випадок, не вистачає навіть на зарплату персоналу. А варіантів вирішення проблеми лише два. Один із них — скорочення сорока штатних одиниць, зокрема й повне припинення роботи терапевтичних відділень у Біликах і Світлогірському. Другий варіант — районна рада виділяє зі свого бюджету додаткові кошти на утримання медзакладів.
Між тим, і без того дотаційний районний бюджет другий рік поспіль не наповнюється в повній мірі. І тому депутати райради фактично благословили головного лікаря на скорочення робочих місць і закриття деяких відділень у сільських медзакладах.
Звичайно, повідомлення про таке рішення депутатів не могло не залишитися непоміченим. Потрібно віддати належне деяким жителям Біликів. Вони почали виявляти активність і робити спроби відстояти терапевтичне відділення у селищній лікарні. Зокрема й організували своєрідну акцію протесту, мова про яку йде в цьому газетному матеріалі.
Одна із мешканок селища, яка теж збирала біличан на мітинг, розповіла, що кілька тижнів поспіль безуспішно намагалася додзвонитися до когось із керівників обласного Департаменту охорони здоров’я. Вона розповідає:
— У мене таке враження, що коли чиновники дізнавалися, що я буду говорити про білицьку лікарню, то миттєво втрачали бажанння зі мною спілкуватися.
Працівниця станції «швидкої допомоги», яка не побажала, щоб її прізвище називали, розповіла:
— А ми ж попереджали земляків, що будуть проблеми. Спочатку нам не вірили. Частина біличан думали, що ми будемо до всіх виїжджати уколи робити, крапельниці ставити. А ми лише екстрену допомогу надаємо. А як не стане терапії в Біликах, то будуть усі їздити в Кобеляки.
Пропозицію закрити селищну раду зустріли овацією
Звичайно ж, усі, хто у вівтрок прийшов на мітинг до білицької лікарні, були налаштовані виключно на те, щоб вимагати від влади продовження роботи закладу. Забігаючи наперед, необхідно відзначити, що оскільки мітинг був фактично стихійним, то ніякої резолюції його учасники не приймали. Біличани багато кричали і зовсім не сприймали аргументи, які наводили предстваники влади. А до них того дня прибули голова Кобеляцької райради Володимир Кішінський, головний лікар Володимир Казирод, селищний голова Юрій Латиш.
Володимир Казирод вчергове повідомив, що в бюджеті лікарні немає коштів навіть на зарплату білицьким медикам.
Володимир Кішінський розповів, що районний бюджет хронічно не виконується. А в 2019 році, після того, як роботу припинив цукровий завод, у Біликах ситуація лише погіршиться. А головними «наповнювачами» районного бюджету є зовсім не виробники, а медики і освітяни.
Юрій Латиш нагадав, що селищна рада виділяє гроші на медицину, зокрема — фінансує придбання інсуліну для хворих на цукровий діабет.
Потрібно відзначити, що аргументи чиновників біличани сприймали без особливого захвату, точніше — зовсім не сприймали. А пропозицію Тетяни Кіщенко вітали овацією. Вона сказала:
— У нас закрили цукровий завод, у нас закрили поштове відділення, у нас закрили відділення Ощадбанку. Давайте закриємо селищну раду. Нехай залишається одна людина і видає довідки.
Це була одна із пропозицій, що лунали на мітингу. Дійсно, частина біличан чи то жартома, чи серйозно пропонує припинити роботу селищної ради, а зекономлені на утриманні аппарату чиновників кошти направити на утримання лікарні. Окрім того, люди нагадали, що в бюджетах завжди вистачає грошей на зарплату бюрократам, на придбання автомобілів для керівників районого та інших рівнів і, одночасно, бракує для фінансування медзакладів.
Своєрідним продовженням цієї теми стала пропозиція швидше створювати об’єднану громаду. Це дасть додаткові надходження в бюджет Біликів.
Друга пропозиція була найбільш популярною. Її повторювали і місцеві активісти Олександр Бажан та Інна Жук, і сільський голова із Червоних Квітів Людмила Рибалко, і люди в натовпі. Мовляв, потрібно почекати і перетерпіти кілька днів, відбудеться інавгурація Президента — і Володимир Зеленський усе змінить. Зокрема, буде «згорнута» медична реформа і звільнена із посади Уляна Супрун.
Третім варіантом вирішення проблеми біличани називали перекриття автомобільної або залізничної дороги.
Четвертий варіант. Виступаючі закликали керівництво району і селища терміново «нашкребти» півтора мільйона гривень, яких має вистачити на утримання терапевтичного відділення в білицькій лікарні. При цьому люди говорили про те, що аналогічне відділення у світлогірській лікарні місцевій владі вдалося відстояти. На жаль, ця інформація не відповідає дійсності. Терапевтичне відділення у Світлогірському теж закриватимуть.
Який із озвучених варіантів дій буде втілений у життя, покищо незрозуміло. Конкретних рішень на мітингу не приймали. Тобто, по великому рахунку, покричали і розійшлися.
Додати коментар