Міндобрива залишаться на тракторній бригаді
На думку заступника гендиректора агрофірми «Добробут» Анатолія Таранушича, для цього підприємство має всі необхідні дозволи.
У статті «У Шапки звозять сотні тонн добрива», надрукованій у №35 від 29.08.2019 року, розповідалось, що поряд із населеним пунктом, на території колишньої тракторної бригади, почали завозити рідке мінеральне добриво «карбамідно-аміачна суміш».
Місцевий депутат Павло Гунжель викликав поліцейських, аби зафіксувати факт самозахоплення території. Він наголосив, що агрофірма «Добробут», не маючи навіть договору оренди землі, починає розміщувати тисячі тонн добрив. Якихось опублікованих заяв про наміри, громадських слухань не було.
У свою чергу, сільський голова Микола Скрильник сказав, що на черговій сесії буде розглянуте питання про виділення земельної ділянки приватній особі під особисте селянське господарство. Та особа працює в «Добробуті». Керівництво агрофірми хоче розмістити склади для добрив. Вони беруть на себе охорону тракторної бригади і платять за електроенергію. А в наступному році сільська рада розмістить поряд сортувальну станцію.
Сердюк замість Таранушича
11 вересня відбулась сесія. Серед земельних питань депутатам зачитали заяву Анатолія Таранушича, який прохав надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1 гектар для ведення ОСГ на території громади.
Павло Гунжель заявив, що колишній керівник райдержадміністрації хоче поставити склад ядохімікатів. Його попередньо прогнали з Красного і Василівки.
— Це він захопив, получається, земельну ділянку. Він нас знищує, — резюмував Гунжель.
Далі присутні переглянули відеосюжет, знятий усе тим же Павлом Гунжелем.
Оскільки заявника на сесії не було, пояснення надав працівник «Добробуту» Микола Сердюк.
Він пояснив, що відповідає лише за організацію робіт на тракторній бригаді, дозволів не брав:
— Там зберігається комплексне добриво КАС. Речовина має третій клас небезпеки. Зараз там зберігається більше 500 тонн. За нормами — 1300 метрів від населеного пункту. Речовина зберігається в резервуарах, а ті — у басейні з водонепроникної плівки. Це тимчасовий склад. Із понеділка КАС вноситимуть із розрахунку 500 кілограмів на гектар. Цим добривом користуються всі фермери. КАС безпечний, це не гербіцид.
Депутат Сергій Іванов запитав Сердюка, яке право мали працівники «Добробуту» завозити КАС на територію тракторної бригади, коли на це не було законних підстав?
— Ми позавчора комісійно виїжджали на бригаду, перевіряли наслідки вашої діяльності. А наступного дня ви знову везете міндобрива. Виходить, що з депутатами ніхто не рахується?
Тільки надасться дозвіл, туди завозитимуть, що хочеш.
— У «Добробуті» сертифікований склад гербіцидів і пестицидів знаходиться у Василівці. Тут буде тільки КАС. І лише для кобеляцької території.
Також депутати припустили, що невідомі особи можуть порізати резервуари і КАС витече на землю й потрапить у ґрунт.
Очільник громади Микола Скрильник повідомив, що територію охороняють три сторожі, які отримують зарплату з місцевого бюджету. «Добробут» пропонує взяти їх утримання на себе. Також за освітлення території розраховується агрофірма. У наступному році поряд у складах буде запущена сортувальна лінія. Віддаленість від населеного пункту не забороняє створити майданчик для зберігання міндобрив. Таранушич, який звернувся із заявою, може орендувати землю за законом.
Кілька депутатів виступили із пропозицією заборонити тримати на території бригади мінеральні добрива.
За результатами голосування, депутати відмовили Анатолію Таранушичу в оренді землі.
Павло Гунжель звернувся до Сердюка:
— Коли ви заберете хімсклад? Чи привезти хлопців, які принудітєльно заставлять вас із Таранушичем це зробити?!
«Добробут» є правонаступником СТОВ «Здобуток»
Анатолій Таранушич дав коментар кореспондентам «ЕХО».
Він сказав:
— Із приводу землі під особисте селянське господарство. Я хотів скористатися своїм законним правом на оренду земельної ділянки. Що ж до землі, на якій розміщений КАС. Вона належить агрофірмі «Добробут». Там у нас 2 гектари, на яких знаходиться тракторна бригада. Є відповідний договір із Бутенківською сільською радою. За цю землю агрофірма сплачує кошти. Крім того, є державний акт на право колективної власності, куди входить уся земля, що на сьогодні обробляє «Добробут», оскільки ми являємось правонаступниками СТОВ «Здобуток». Відповідні зміни вносились у 2017 році. А згідно змін, що діють в законодавстві з липня 2018-го, агрофірма повинна до 2025 року оформити колективну землю в сільській раді. До цього ми маємо право на користування.
P. S. У середу, 18 вересня, сільський голова Микола Скрильник повідомив редакцію, що представники агрофірми надали документи про право на користування землею. Їх редакція оприлюднить у наступному номері.