Роботи з ліквідації кобеляцького звалища припинили
На початку березня на території колишнього звалища в Кобеляках розпочалися роботи з його впорядкування. Але через кілька тижнів виконавець забрав техніку і заявив про те, що припиняє співпрацю з міською владою та комунальним підприємством.
3 березня на колишньому кобеляцькому сміттєзвалищі, що розташоване на околиці міста, почала працювати потужна техніка. Микола Галас, який працював на екскаваторі Вольво, розповів, що згідно з договором, заключеним із комунальним підприємством «Водоканал Плюс», він має провести впорядкування території екс-звалища. Загальна сума договору — 200 тисяч гривень. На ці кошти Галас своїм екскаватором має перемістити, а потім розпланувати кілька тисяч кубометрів відходів, які накопичувалися на Покровській протягом кількох десятиліть.
Ще тоді, коли процес тільки-но розпочався, Галас зауважував:
— Безумовно, двохсот тисяч для того, щоб навести порядок на звалищі, не вистачить. Але якби міська влада знайшла в бюджеті мільйон, то за ці гроші можна було б повністю закрити відходи глиною. А потім ще шар чорнозему — і можна садити дерева. На мій погляд, це цілком реальне завдання. Я міському голові Копельцеві і проектантам рекомендував спеціаліста, який би виготовив потрібні документи.
Та минуло кілька тижнів. За цей час на звалищі Галас своїм екскаватором викопав два величезних котловани прямо в смітті, сформував два бруствери із відходів і…. І 18 березня завантажив екскаватор на трал та поїхав з Кобеляк. При цьому Микола Галас не приховував, що роботу, яку він мав виконати згідно з договором, не завершив.
Причину свого демаршу підприємець пояснив наступним чином. Він сказав:
— Я із самого початку пропонував, щоб замовник, а це керівництво комунального підприємства, під контролем міської влади вело облік виконаних робіт. І ми щоденно підписували проміжні акти про це, щоб потім оформити остаточний акт виконаних робіт і підписати його. А потім комунальники мені доплатили. Адже авансовий платіж у сумі 59 тисяч гривень наше підприємство отримало. Але ніяких проміжних актів ми не оформляли. Для мене взагалі стало неприємним сюрпризом те, як у Кобеляках ведуть облік виконаних робіт, а потім за це платять бюджетні гроші. Обліку немає взагалі. І в цьому випадку його й не може бути, адже немає проекту. Так, можна легко вирахувати об’єм котлованів, які я викопав, отже — і потенційний об’єм переміщеного сміття. Але ж ніхто не фіксував ситуацію, яка була до початку робіт. А що тепер? А може то не я котловани копав? А може після мене їх хтось засипав? Питань у прокуратури та фінансової інспекції може виникнути безліч. От для цього і потрібен проект та акти, проміжні акти, виконаних робіт. Усього цього протягом тих кількох днів, що я працював на звалищі, не було. Єдине, що було, так це я буквально «на коліні» малював примітивні схеми для директора комунгоспу Юрка. Адже він, чоловік, нічого в цьому не розуміє. А потім, подивившись на весь цей бардак, поспілкувавшись із підприємцями, із якими міська влада роками не розраховується, я вирішив припинити роботи. Краще я зараз трішки втрачу, ніж потім матиму великі проблеми.
За словами Галаса, за час роботи він перемістив 2,5 тисячі кубометрів відходів. Згідно з договором, «Водоканал Плюс» мав платити 35 гривень за один кубометр. Прості підрахунки засвідчують, що, якщо повністю довіряти словам підприємця, він виконав робіт на 87500 гривень. Заплатили йому 60 тисяч. У такому разі комунальники, а з цим і міський бюджет, залишилися винні Галасу більше, ніж 27 тисяч гривень. З цього приводу підприємець уточнив:
— Тут же ще один нюанс. За «солярку» мені поки що не повернули ні копійки. Так що я «подарував» Кобелякам більше. Але судитися наміру не маю. Хоча так, як у Кобеляках, воно не робиться. А Копелець взагалі трубку не бере. Якісь комісії присилає. А ті щось рахують, рахують і порахувати не можуть.
Тут потрібно зауважити, що перша комісія прибула на звалище за день до демаршу Галаса. Тоді купи сміття переміряли працівники міськради. Про результати обмірів вони нікого не повідомляли. Наступного дня кількість «сміттємірів» ще зросла. Що наміряли вони, наразі теж невідомо.
18 березня на звалищі побувала й ціла делегація із числа кобелячан, котрі поряд з ним живуть. Її очолював депутат міськради Роман Матюхов. Роман Володимирович різко розкритикував систему прийняття рішень нинішньою кобеляцькою владою. Він відзначив, що навіть під час засідань депутатських комісій його колеги-депутати не намагаються їх аналізувати, а «з голосу» приймають усе, що їм запропонує міський голова Олександр Копелець. З приводу ситуації з ліквідацією звалища на Покровській, Матюхов анонсував своє звернення до суду, який має зобов’язати місцеву прокуратуру нарешті почати діяти, а не обмежуватися відписками. А саме — відкрити чергове кримінальне провадження за фактом невиконання рішення суду посадовцями кобеляцької міськради.
Нагадаємо, що кілька років тому суд зобов’язав міську раду не просто припинити вивозити відходи на Покровську, а вивезти звідти все сміття.
А попереду ще ж суд і зобов’язання ліквідувати незаконне звалище в лісі. А найцікавіше в усьому цьому те, що заплатять за всі роботи жителі Кобеляк.