Чергова битва за землю: цього разу — Сухинівська
Земля сільськогосподарського призначення, як відомо, є в Україні ледве не основним засобом виробництва. Адже аграрний бізнес являється високорентабельним. А із недавніх пір, після відміни Верховною Радою мораторію на продаж, земля стає ще й досить ліквідним товаром. Тому немає нічого дивного у тому, що навколо земельних питань постійно виникають різні конфлікти.
Черговий факт «битви за землю» мав місце 19 травня поряд із селом Сухинівка. Щоправда, на щастя, до фізичного протистояння справа не дійшла.
Сторонами конфлікту були кілька місцевих жителів та представники фірми «Форас-ленд». На місці події також перебували голова Сухинівської сільради Ігор Рябека, землевпорядник Василь Мирошнеченко та співробітники поліції.
Мав конфлікт і свою передісторію. Кілька днів тому на колишні луки колишнього місцевого колгоспу, якого давно не існує, заїхала потужна техніка. І сотні гектарів колишніх пасовищ, на яких селяни десятиліттями пасли корів та косили сіно, були передисковані. Працювала техніка, що належить підприємству «Придніпровська долина» із міста Кропивницького.
Цей факт викликав обурення серед кількох місцевих жителів. Зокрема, Станіслав Катричок викликав на місце події поліцію.
Станіслав пояснив:
— У них немає жодного документа, що дозволяє обробляти землю. Так, вони, тобто «Форас-ленд», виготовили проекти та інші документи. Але ж ще навіть не було сесії, на якій би депутати цю землю розподілили між місцевими жителями. А вони вже техніку загнали. Я обов’язково витребую в сільраді, які у них є договори із цим «форасом». А зараз нехай поліція установлює факт можливого самозахоплення комунальної землі.
Ігор Рябека, сільський голова, підтвердив, що сільська рада заключала договір із підприємством «Форас-ленд». Та наголосив:
— Так, вони дуже оперативно провели інвентаризацію земель колишнього колгоспу, виготовили проекти землеустрою, змінили категорії використання земель. Так, проходили зустрічі з місцевими жителями. Ми плануємо роздати по два гектари під особисте селянське господарство нашим односельцям. Але поки що земля комунальна, у неї немає приватних власників. Тож, чому її почали обробляти, я не розумію. Тут уже нехай поліція розбирається.
Поліцейські, які прибули у Сухинівку, від коментарів утрималися. Вони почали перевірку.
А ось представники «Форас-ленд» надіслали до редакції свій офіційний коментар:
«На початку грудня 2019 року до нашої організації звернувся голова Сухинівської сільської ради з клопотанням щодо розробки документації по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення бувшого колективного сільськогосподарського підприємства. Нас даний проект зацікавив. В процесі розмови з головою, який повідомив, що він хоче винести на сесію клопотання жителів Сухинівської сільської ради про наділ їм землі по 2,00 га для ведення особистого селянського господарства (ОСГ), ми запропонували, що можемо розробити проект землеустрою щодо зміни цільового призначення, змінивши із земель запасу на землі ОСГ. Після чого розробити еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, змінивши категорію угідь із сіножатей, пасовищ на ріллю. В подальшому зробити поділ земельних ділянок по 2,00 га. Таким чином житель (Сухинівської СР) за рішенням сесії сільської ради отримає безоплатно у власність земельну ділянку 2,00 га для ведення ОСГ, не розробляючи будь-яких документацій із землеустрою, а лише звернувшись до Державного реєстру речового права та реєструючи за собою право власності на цю земельну ділянку.
Розорювання масивів відбувається згідно розробленого та затвердженого проекту землеустрою щодо еколого-економічного обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, яким передбачена технологія обробки ґрунту та сівозміни для поліпшення угідь.
Катричок Станіслав Миколайович звернувся до поліції тому, що він обурений, оскільки нещодавно написав коментар до відео, на який ми (організація) відреагували позовом до суду «Про посягання на честь, гідність й ділову репутацію», задля виключення всіх підозр щодо неправомірності дій підприємства. Вважаємо за потрібне передати цю справу на розгляд суду, а винний нехай буде покараний».
На місці події ніхто зі сторін конфлікту ніяких документів, що підтверджували б їх правоту, не демонстрував. Тому зараз важко робити однозначні висновки. Спробуємо отримати якісь документи. Тоді ситуація проясниться.