Як кобеляцькі депутати ділили шкуру невбитого ведмедя
3 липня депутати Кобеляцької міської ради зібралися на позачергову сесію. На неї виносилося одне єдине питання: «Про надання згоди на прийняття майна із спільної власності територіальних громад Кобеляцького району в комунальну власність територіальної громади міста Кобеляки».
Перед сесією відбулося спільне засідання комісій, на якому головував Андрій Заїка. Він повідомив присутнім, що планується створення громади із центром у місті Кобеляки. І міські депутати звертаються до колег із райради, аби всі приміщення, що знаходяться зараз у розпорядженні районної ради, перейшли в Кобеляцьку громаду.
Його доповнив міський голова Олександр Копелець. Він заявив, що Верховна Рада має прийняти зміни в законодавстві, згідно яких «усі приміщення шкіл, лікарень, клубів, ФАПів, усе повинно передатися одним районом у один великий район, тобто, у Полтавський, куди відноситиметься і Кобеляцький. А потім Полтава вирішуватиме, що продати, кому продати, а що оставити».
— Щоб цього не сталося, щоб не получилося в нас, як із землею, депутати міської ради, виконком, і, будемо говорити, просто жителі міста Кобеляки, написали звернення до депутатів Кобеляцької районної ради з метою, щоб на сьогоднішній день усе це майно перейшло у власність Кобеляцької ОТГ, яка вже створена, змін ніяких не буде, і до прийняття рішення залишається лише кілька днів. Тому в нас виникла нагальна потреба зібратися сьогодні і обговорити це питання. Районна рада про це знає. Зараз вони працюють над тим, аби зібралися депутати і проголосували.
Стосовно подальшого утримання приміщень, Копелець заявив, що вони лише перейдуть на баланс міської ради, а платитиме до 1 січня наступного року за все райрада, доки ОТГ офіційно не почне діяти. І навів приклад із міськими дитсадками, які є власністю міста, а знаходяться в оперативному користуванні відділу освіти.
Таміла Шевченко попрохала надати офіційні документи, що підтверджують необхідність прийняття рішення. А Роман Матюхов припустив, що Кобеляцьку ОТГ узагалі можуть не створити, а міська рада біжить «попереду паровоза». Тому треба керуватися фактами і законом.
Вибори за партійними списками. Кобеляцький район поділять між Полтавським і Кременчуцьким
Роз’яснення щодо необхідності прийняття відповідного звернення надав працівник райради та за сумісництвом депутат міської Анатолій Кучеренко.
— Учора о пів одинадцятої вечора був останній дзвінок із засідання комітету Верховної Ради. Я спілкуюся з Ігорем Абрам’юком, головою Всеукраїнської асоціації громад, який був присутнім на засіданні. Із 14 членів комітету, які обговорювали питання утворення районів, змін до виборчого кодексу й інші питання, пов’язані з виборами і новим районуванням, 13‑ть підтримали їх.
Повна партизація. Там, де більше 10 000 виборців, незалежно, чи це місто, район, ОТГ сільська чи міська, вибори відбуватимуться за партійними списками. Це раз.
Щодо нового районування, то 1 липня Кабінет Міністрів затвердив нове районування і передав його на затвердження Верховної Ради. Постанову розглянуть на наступному тижні. Зараз проходить засідання фракції «Слуга народу», які збирають більшість за цю постанову. Та однозначна відповідь, що вона буде прийнята будь-яким способом і проголосована. Тобто, у Полтавській області буде чотири райони.
Я йому пишу (Ігорю Абрам’юку — ред.), а хто ж входитиме в райони? Він мені дає посилання на проект постанови. І так, Полтавський район: Білицька селищна рада, ніяка не об’єднана, і Кобеляцька міська рада. Кременчуцький район: Горішньоплавнівська міська рада, куди входить і Григоро-Бригадирівська сільрада, та Пришибська сільрада із Комендантівською. Розмови, куди, де що, закінчилися. В’ячеслав Негода (заступник Міністра розвитку громад та територій України — ред.) сьогодні дав роз’яснення, що поїзд пішов.
Отож, Кобеляцький район поділять між двома. У нас вибори будуть проходити до Білицької селищної, Кобеляцької міської, Полтавської районної і обласної рад, а також обиратимемо голів ОТГ.
Усе майно райради успадкує обласна рада
Далі Анатолій Кучеренко перейшов до законодавчих підстав щодо майна спільної власності:
— Тут цікавий момент. Спільна власність району із проведенням виборів перейде в Полтавський район. А Полтавський район, як власник, буде розподіляти на власний розсуд. Тут є ось такий нюанс.
За що «житиме» Полтавський район? Зміни до Бюджетного кодексу дуже серйозні. 60 % ПДФО йтимуть на громаду. А основним показником наповнення районного бюджету буде оренда майна.
От і зрівняйте. Державна орендна плата органам місцевого самоврядування — мінімальна. Значить, що буде? Будуть здавати в оренду тим, хто матиме можливість платити її за тими формулами, що вже є. Полтавський район буде зацікавлений у тому, аби здати побільше майна в оренду недержавним структурам.
Тому законодавчі підстави, що ми робимо сьогодні. Передача може тривати кілька місяців, навіть до виборів. Спершу ми звертаємося в райраду, далі районні депутати приймають рішення, потім ми голосуємо за прийом майна. Зараз ми тільки даємо згоду, щоб узяти його.
Тепер законодавча сторона. Частина 2 пункту 10 Прикінцевих положень Закону про місцеве самоврядування:
Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Відчуження майна для міської ради буде здійснюватися райрадою, так як вона представляє інтереси всіх громад.
А в частині 3 говориться:
За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Таке ми робимо? Ми говоримо про майно, яке знаходиться в місті.
Ще одне. Пройшли вибори, депутати райради втратили повноваження. І ліквідаційну комісію створюватиме вже Полтавська районна рада і диктуватиме те, що захоче.
Вислухавши Кучеренка, Заїка виніс питання на сесію. Більшість присутніх його підтримала і розпочалось саме сесійне зібрання.
Невідомі «положили глаз на районну і Світлогірську лікарні»
Копелець знову заявив:
— Сама-сама велика мета наших зборів — це зберегти майно нашого району. Я на перед бачу, що будуть різні погляди і в районній раді. Ці питання погоджувалися з керівництвом районної ради, юридичним відділом.
Таміла Шевченко зауважила, що ні один депутат ні в чому не розібрався:
— Мені соромно, що у зверненні ми пишемо не правильно назви приміщень, які хочемо забрати. Перш ніж іти на сесію чи комісію, давайте приймати правильне рішення. У міськраді є виконавчий апарат, який отримує дуже гарну зарплату і готує ці звернення. Це питання дуже суттєве, а на сесії немає представників райдержадміністрації. Чому немає другої сторони, із якою ми маємо працювати в цьому напрямку.
Її підтримав Роман Матюхов.
Копелець сказав:
— Якщо ми прововтузимся, то залишимося без майна. Уже глаз положили на Кобеляцьку районну і Світлогірську лікарні. А в Григоро-Бригадирівці комісія працювала з Горішніх Плавнів, приїхали у школу і кажуть: «О, так ми тут поставимо два цехи». От саме тому, щоб цього не сталося з містом, ми й приймаємо рішення.
А Кучеренко додав, що на сесії райради будуть і сільські голови, і представники РДА. Згадав він і про відсутність паспортів на приміщення й наголосив, що Полтавська райрада може зобов’язати їх виготовити.
У результаті питання винесли на голосування. І його підтримали 17 із 20 присутніх депутатів.
Замість епілогу
А тепер — по суті.
Перше. Анатолій Кучеренко згадав про якусь міфічну формулу, за якою Полтавська райрада нараховуватиме орендну плату. Але чомусь не озвучив її на прикладі, у грошовому еквіваленті. Адже ніхто не знає, чи вигідніше забрати собі на баланс старе приміщення Будинку культури, де випадають вікна, тече стеля і так далі, чи орендувати окремі кімнати для працівників установи, а зал — для концертів. А від балансоутримувача (читай — Полтавської райради) вимагати, щоб той відремонтував будівлю і створив належні умови для роботи. А враховуючи, що більшість будівель у місті перебувають у плачевному стані, потребують термінових ремонтів і так далі, не факт, що місто і бюджет виграє від рішення депутатів.
Друге. Той же Кучеренко говорив про майно, що знаходиться в місті. А у зверненні вказаний регіонально-ландшафтний парк «Нижньоворсклянський», що розташований неподалік Лучок.
Третє. А що поганого в рішенні Горішньоплавнівської комісії відкрити в школі два цехи. У Кобеляцькому районі наповнюваність більшості шкіл по 50 дітей, а витрачають на такі навчальні заклади по кілька мільйонів у рік. При цьому, в той же цех працевлаштуються кілька десятків місцевих жителів. А податок із доходу фізосіб нараховуватиметься у місцевий бюджет.
Четверте. Припустимо, міська рада отримала всі 23 будівлі. Що з ними робити? Де знайти інвесторів, які готові будуть їх зайняти і працювати в новій громаді?! Адже кількість населення в громаді зменшиться, як і кількість спеціалістів, які надають їм послуги. І в будь-якому разі частина приміщень вивільниться. А кожна така будівля, якщо її не опалювати, з часом починає руйнуватися.
П’яте. Ще не завершилися законодавчі процеси, а кобеляцькі депутати вже ділять шкуру невбитого ведмедя.
Тому питань без відповіді залишається багато. Слідкуватимемо за змінами в законодавстві. А також відстежимо, чи підрахують працівники міськради реальну суму витрат на вказані приміщення? Це дууууже важливо.