Кобеляцький бандурист, яким захоплювались в Америці
17 січня виповнилося 115 років із дня народження композитора, бандуриста і диригента Григорія Трохимовича Китастого.
Минулої п’ятниці в Кобеляцькому музеї літератури та мистецтва відбувся захід «Маестро бандури». Працівники установи приурочили його ювілейній річниці з дня народження нашого земляка.
Учасники заходу взяли участь у екскурсії-лекції. Вони ознайомилися з експозиціями та виставками, що розповідають про життя і творчість Григорія Китастого, та послухали записи пісень у його виконанні.
Біографічна довідка
Григорій Китастий народився в 1907 році в сім’ї, яка вела свій родовід з «козацького стану». Китасті виховували чотирьох синів і доньку. Григорій був найменшеньким у сім’ї.
З 1927 року Григорій Трохимович навчався в Полтавському музичному технікумі на вокально-хоровому відділі. А в 1930-му вступив до Київського музично-драматичного інституту, на диригентсько-капельмейстерський факультет. За час навчання оволодів технікою гри на скрипці, корнеті та на бандурі. У 1933-му перейшов на композиторський факультет. За два роки спершу став дійсним членом Київської капели бандуристів, а потім — Державної зразкової капели бандуристів України. Працював концертмейстером, далі — заступником мистецького керівника.
Складними були воєнні роки. У 1942 році наш земляк потрапив у німецький полон, звідки йому вдалося втекти. Повернувшись у Київ, Китастому разом із однодумцями вдалося відродити капелу. У 1943 році бандуристів у статусі остарбайтерів відправили в Німеччину. Виступали також перед вояками Української повстанської армії в Західній Україні.
У 1949 році Григорій Трохимович разом з капелою переїздить на постійне місце проживання до США, у Детройт. Протягом свого життя Григорій Трохимович не розлучався з капелою і досяг великого успіху у виконавській майстерності. Капела з тріумфом виступала в найбільших країнах світу.
1984-го наш земляк несподівано захворів і 6 квітня помер від раку на 77 році життя. Похований Григорій Китастий на українському православному цвинтарі біля церкви в Баунд-Бруці, штат Нью-Джерсі (США).
У 2008 році Указом Президента України Віктора Ющенка бандуристу присвоєно звання Герой України.
У 1990 році в Кобеляках побувала дружина покійного бандуриста Галина Дмитрівна Китаста. Вона відвідала музей і передала матеріали про творчість чоловіка.
Працівники музею запрошують усіх бажаючих відвідати установу і дізнатись більше про талановитого земляка.
Додати коментар