Як купити машину за 500 євро та дрова за півціни
Нижче ми дамо вам корисні поради. Але не про те, як купити машину чи дрова для опалення за половину, а то й чверть від реальної ціни, а про те, як не стати жертвою шахраїв, які запропонують подібну «вигідну» оборудку.
Із проханням написати черговий матеріал про те, як шахраї обдурюють довірливих і трішки жадібних громадян, до редакції звернулися кобеляцькі правоохоронці. Адже вони констатують тенденцію до різкого зростання кількості злочинів, у яких є ознака шахрайських дій.
Почнемо із головного. А головне — це жадібність. І самовпевненість. Саме цими рисами людського характеру, які в тій чи іншій мірі є у кожного з нас, і користуються шахраї протягом ось уже тисячоліть існування людської цивілізації.
Пояснимо доступніше. Якщо вам раптом запропонували той чи інший товар ще не відомі вам продавці за ціною, значно нижчою за ринкову, можете не сумніватися ні на хвилину — це шахраї. Якщо вам пропонують якомога швидше купити за тисячу євро машину, яка на ринку коштує дві-п’ять тисяч — це шахраї. Якщо вам пропонують купити «газон» дубових дров по ціні 500–800 гривень за куб, у той час, коли більшість продавців цей же товар продають по 1100 — це шахраї.
Якщо ви думаєте, що ви розумніші за інших людей і ніколи не станете жертвою шахрайських дій — ви помиляєтесь. Кожен із нас рано чи пізно потрапляє в ситуацію, коли йому ну дуже дешево пропонують товар, який саме зараз потрібен. І тоді розум вимикається. І навіть люди, які все знають про ці шахрайські прийоми, починають думати, що їм просто пощастило. Адже можна обдурити бабусю-пенсіонерку, жадібного сусіда-п’яницю, а мене розумного, тверезого і поміркованого — ніколи не обдуриш. Отака думка — це ви вже на гачку в шахрая.
Навіть правоохоронці можуть розказати не одну і не дві історії про те, як шахраї обдурювали їх колег.
Нижче — про найбільш «модні» види шахрайства.
«Гріють» на дровах
Юрій Стеценко, виконуючий обов’язки начальника відділення поліції № 2, повідомив, що зараз найбільш актуальним стає «розвод» на придбанні дров. Кобелячани, біличани та жителі інших населених пунктів обох наших громад активно запасаються твердим паливом, аби бути максимально незалежними від споживання газу чи електроенергії. Дров’яне опалення — така собі енергонезалежність. Тому дрова купляють дуже активно.
Безумовно, шахраї швидко дізналися про появу нового суперактуального товару. І почали його пропонувати довірливим покупцям за цінами, нижчими, аніж у справжніх продавців. А далі — все за класикою жанру. Людина перераховує гроші і залишається і без дров, і без своїх заощаджень.
Юрій Стеценко попрохав земляків:
— Будь-ласка, будьте обачними. Зараз шахраї часто представляються працівниками якогось «іванівського лісгоспу». Немає в нас такого підприємства. Є Полтавський і Кременчуцький лісгоспи. Але не це головне. Шахраї можуть представитися і співробітниками іншого підприємства. Головне — не платіть гроші «наперед», тобто до отримання товару. Привезли вам гроші у двір — тоді й розраховуйтеся. Це — єдиний спосіб не стати жертвою шахрая.
Через «ОЛХ» гроші крадуть і у продавців
Також правоохоронці відзначають, що шахраї дуже активно користуються популярною серед українців інтернет-платформою «ОЛХ». На ній можна купити і продати все. Це швидко збагнули і злочинці. Хоча, для прикладу, іншою популярною платформою «пром.Юа», вони користуються рідко.
Як правило, через «ОЛХ» обдурюють покупців. Пропонують товар, отримують гроші і щезають. Але, як не дивно, жертвами стають і продавці. Шахраї дзвонять і кажуть, що хочуть купити ваш товар. А самі тим часом створюють фальшиву сторінку «ОЛХ». І через неї пропонують вказати усі дані вашої банківської картки. Дізнавшись їх, крадуть гроші. Як уберегтися? По-перше, «прив’яжіть» номер вашого мобільного телефону до паспортних даних. Адже для крадіжки грошей із картки шахраям буде потрібен і номер «мобільника». По-друге, ні в якому разі не вказуйте усіх даних вашої картки. Адже шахраям, окрім власне її номеру, будуть потрібні й інші дані. Тільки-но ці дані почнуть просити, зрозумійте, що маєте справу із шахраями.
Не «переганяйте» гроші без перевірки
Існує ще один популярний спосіб викрадення грошей. Шахраї «зламують» вашу чи ваших друзів сторінку в Інстаграм чи Фейсбук. І пишуть від імені людини, яку ви добре знаєте, що їй терміново потрібні гроші.
Дуже часто люди беруть і висилають тисячі гривень по «проханню» друга чи родича. Насправді ж грошей «просять» шахраї. Тому не полінуйтеся, нікуди не поспішайте, передзвоніть людині, яка попросила про допомогу, чи зв’яжіться з нею іншим способом.
Працівники банку ніколи не будуть просити дані вашої картки
Нікуди не поділася і «вічна» шахрайська схема. Злочинці дзвонять і представляються співробітниками банку. І починають розказувати, що із вашого рахунку намагалися вкрасти гроші. Або придумують іншу байку. І під цим приводом випитують дані вашої картки. А потім спокійнісінько викрадають із неї гроші.
Пам’ятайте, що жоден справжній співробітник справжнього банку не буде цікавитися даними вашої картки.
Уже згаданий виконуючий обов’язки начальника відділення поліції № 2 Юрій Стеценко розповів, що протягом останнього півріччя поліцейські відкрили більше двадцяти проваджень за фактами шахрайства.
Особливо активізувалися шахраї в серпні-вересні. Бували дні, коли правоохоронці фіксували по два-три звернення громадян, яких обдурили шахраї.
Не дайте себе обдурити, будьте обачними, не платіть гроші наперед і спіть спокійно.
Додати коментар