А можна трішки тихіше?
Уже не один, не два і не три читачі «ЕХО» звернулися до редакції із проханням висвітлити тему, пов’язану із масовими гулянками, які активізувалися в нашому містечку. Люди запитують і вимагають одночасно:
— А це законно, що у нас дискотеки працюють? Можливо, на час війни потрібно таки припинити масові зібрання людей.
— А що, так можна? Одні гинуть на війні, інші до півночі танцюють та людям спати заважають? І взагалі, нібито мирні зібрання, а дискотека — це є зібранням, у нас заборонені.
Отакі запитання задають люди. І вимагають відповідей.
З приводу законності проведення дискотек та інших масових розважальних заходів, то, як завжди в Україні, законодавці дали можливість порушувати закон.
На просторах Інтернету вдалося знайти роз’яснення експертів Центру громадянських свобод. Нижче цитуємо:
«...Згідно з частиною другою Статті 39 КУ: «Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку — з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей».
Тобто, відповідно до Основного Закону, мирні зібрання можуть бути заборонені тільки судом, а тому не є повністю забороненими під час воєнного стану....
Водночас потрібно зазначити, що тема масових гучних гулянок у Кобеляках вийшла в публічний простір. Свою позицію з цього приводу висловила Альона Шуліка, жителька Кобеляк, пов’язана із волонтерською діяльністю. З її дозволу передруковуємо емоційний пост у соцмережі:
«Наголошую! Ще раз!
Я не проти дискотек, кафе, чи як ви там будете це називати! Я особисто знайома з власниками обох кобеляцьких танцполів, нічого погано про них сказати не хочу! Як мінімум, їх можна зрозуміти як бізнесменів, але ж… Який зараз час…
Я хочу, щоб всі мали повагу до військових!!! Не просто поважали на словах, а цінили і були вдячними за те, що вони для нас роблять!
На мою думку, спочатку, потрібно налагодити та врегулювати сам процес цих веселощів! Як мінімум, встановити відеофіксацію на вході, щоб у разі чого можна було переглянути камери! До того ж, тоді будуть відсутні всі питання по темі «о котрій закрилась дискотека та звідки так гучно лунає музика». Бо відвідувачі говорять одне, близькі знайомі власників інше, а на останньому інтерв’ю взагалі 3 варіант.
Далі… З приводу дитячих виступів, звітних концертів, які проводяться на території дискотек, я хочу сказати, точніше запитати:
— Де ви чули або читали, що я проти таких заходів? Шановні, не перебільшуйте та не придумуйте свого. Про це взагалі ніхто не згадував! І не маніпулюйте дітьми!
Насправді, організатори організаторами, поліція поліцією, але в кожного має бути совість. Якщо її нема, то тут не допоможе ніхто! Хочу ще раз звернутись до всіх, хто відвідує такі заклади, у тому числі до батьків неповнолітніх, тому що вони несуть за них відповідальність:
— Будь-ласка, поважайте військових! Всіх тих людей, які рятують нам життя. Дякуйте їм, за те, що ми можемо спокійно спати та займатися своїми звичними справами! Віднесіться до них з повагою та прислухайтеся до їхньої думки! Навчайте дітей поважати тих, хто виборює для них майбутнє!
І не використовуйте це як рекламу!
Всім дякую! Аргументів ще багато, але я думаю, цього достатньо!»
Якщо закінчувати статтю не лише закликами до совісті та громадянської свідомості, то хотілося б нагадати людям, які люблять погуляти гучно і довго, про ще кілька нюансів українського законодавства. Дані взяті із сайту вже названого Центру громадянських свобод.
«...Окрім того, стаття 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» дозволяє військовим адміністраціям та військовому командуванню встановлювати додаткові обмеження. Це в більшості випадків може стосуватися місця або часу проведення мирних зборів.
У статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» йдеться:
«В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану:..
…8) забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;».
Отже, Полтавська ОВА таки може припинити діяльність кобеляцьких дискотек та проведення концертів.
Але може давайте просто тихіше?