Городники «налягають» на картоплю, моркву та ранню капусту

Городники «налягають» на картоплю, моркву та ранню капусту
Майже всі продавці на кобеляцькому ринку стверджують, що після Великодніх свят їх торгівля «впала». Єдине виключення — це підприємці, котрі продають насіння овочів та посадкову картоплю. В їх магазинах — аншлаг.
Більшість опитаних підприємців, які продають насіння овочевих культур, підтверджують, що у них торгівля іде досить жваво. І не лише після Великодніх свят. Активно купляти насіння кобелячани почали ще на початку березня, коли земля була вкрита кригою та снігом.
Особливою популярністю у покупців користується посадкова картопля. Як виявилося, цей товар є дефіцитним. Так, приміром, вельми популярний сорт «Белароза» придбати на кобеляцькому ринку практично неможливо. І це, не дивлячись на те, що ціни на нього «кусаються». За кілограм посадкової картоплі популярних сортів продавці «правлять» від 7,5 до 9 гривень. І її купляють. Та зрештою, в цьому нічого дивного немає, адже звичайна «їстівна» картопля коштує не набагато дешевше.
Дефіцит «другого хліба», шалені ціни на нього відзначаються по всій Україні. Справа дійшла до того, що картоплю до нас почали завозити із Єгипту і Саудівської Аравії. Ольга Рубан, менеджер із закупівлі групи компаній Аркадія (Одеса) стверджує, що зараз поставки імпортних овочів зросли на 40 відсотків. На її думку, теоретично Україні повинно «з головою» вистачати картоплі власного виробництва. Але через ураженість різними хворобами ¾ врожаю «не доживає» до весни.
Схожа ситуація і в Кобеляках. Якщо восени картоплю для харчових потреб можна було придбати по 2 гривні за кілограм, то вже взимку ціна на неї зросла у 2–2,5 рази. Бульба для посадки коштує ще дорожче.
Підприємець Павло Гунжель ще місяць тому завіз у свій магазин посадковий матеріал. Їздив за ним аж у Чернігів, на спеціальну дослідну станцію. Міг привезти картоплю ще раніше, але заважали досить міцні нічні морози. Овочі через низьку температуру повітря могли зіпсуватися під час транспортування. Завізши майже п’ять тонн досить дорогого краму, бізнесмен, за його словами, і сам здивувався попитом на нього. Йому навіть довелося «довозити» картоплю. «Найкраще беруть «Фантазію», «Кобзу», «Косень» і «Невську», — розповідає Павло Гунжель. — За нею довелось їздити вдруге». Крім цих сортів, він продає ще й «Розару», «Чернігівську ранню» та «Сіверянку». Всю картоплю пофасовано у сітки по 18–20 кілограмів. Кілограм посадкової бульби коштує 8,5–9,5 гривень. Таку високу ціну Павло Гунжель пояснює високою репродуктивністю картоплі, яку продає. «Це ж «еліта», — говорить підприємець. — Придбавши той чи інший сорт, людина 5–6 років матиме гарантований врожай. Всі відповідні документи на картоплю в мене є».
За словами Павла Гунжеля, крім картоплі, городники досить активно купляють насіння ранніх моркви та капусти. «Взагалі, насіння овочів беруть непогано, — стверджує бізнесмен. — Думаю, що криза та ціни на базарі змусили людей згадати про городи, від яких багато хто вже думав відмовлятись».
Гунжель продає як відносно дешеве українське насіння, так і дороге імпортне, від всесвітньовідомих виробників: «Бейо заден», «Рійк Цваан», «Семініс», «Клозе», «Тезьє», «Кітано». Щоправда, сам продавець говорить, що, так зване, українське насіння — вироблене в Польщі або Чехії. В Україні ж його лише розфасували. Адже за останні 10–15 років вітчизняне насіннєводство практично загинуло. Українське насіння в основному беруть городники-аматори. Ті, хто збираються свою продукцію продавати, купляють імпортне, здебільшого, голландське. «Мені «Атрію, будь-ласка, — говорить чоловік середнього віку. — Диво, а не капуста. Без поливу, у засуху виростає до восьми кілограмів. Наша й рядом не лежала». «А я не згоден, — починає сперечатись інший покупець. — Колись купив голландську капусту. Вона виросла, але вся на корню згнила». «Мені нашу давай, бажано «Колобок», — говорить молодик продавцеві». «Значить, тобі не голландську продали, а поддєлку», — не заспокоюється любитель імпортної капусти. Дискусія між чоловіками продовжується вже за межами магазину.
Крім Гунжеля, імпортним насінням овочів на кобеляцькому ринку торгує Ірина Коляндра. Якихось особливих змін у своєму бізнесі, у порівнянні з минулими роками, жінка ще не помітила. «Про якісь тенденції можна говорити по закінченні сезону, місяців через два, — пояснює Ірина. — Тоді й прибуток свій порахую». Хоча вже зараз вона говорить про те, що більшість покупців шукають дешеве насіння, по 1–1,5 гривні за пакетик. В основному, людей не цікавлять нові сорти чи дорогі імпортні гібриди, вони хочуть дешевшого. І на цьому програють», — підсумовує продавець. За її словами, вона й сама разом із батьками має теплицю в Шенгурах, в якій вирощує огірки і помідори. Сіє голландські гібриди «Амур» та «Джина».
Насінням на ринку торгують ще з два десятки продавців. Під час розмов із ними виявилося, що більшість із підприємців навіть приблизної уяви на мають про якісь там репродукції, селекції чи сертифікати на свій крам. Вони просто його продають. І теж підтверджують, що покупці шукають більш дешеву продукцію.
Крім картоплі та насіння овочів, жвавим попитом у ці дні користується цибуля-тиканка. Її продають по 9–10 гривень за літрову банку. Продавці розповідають покупцям, що торгують сортами «Халцедон» та «Штутгартен Різен». А не «для преси» зізнаються, що й самі не знають, яким насінням торгують.
Деякі кобеляцькі городники прогнозують у 2010 році різке падіння цін на овочі. «Насіють і насадять всього і по багато, особливо картоплі і капусти», — говорять доморощені аналітики. За їх словами, такі спади-підйоми цін на овочі відбуваються ледве не щороку. Якщо у минулому році овочі коштували дуже дорого, то в цьому — різко подешевшають. Єдиний чинник, який зможе утримати ціну на овочі — несприятливі погодні умови, скажімо, літня посуха.

Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО з регіону»
16 квітня 2010, 11:44 | Кобеляки | Суспільство

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.