Хто, що і в кого міг украсти в Аграрному ліцеї
Днями в соцмережах було поширене відео, авторка якого фактично звертається до керівництва правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину на території Кобеляцької громади. Редакція спробувала розібратися в ситуації.
Взагалі, проводити будь-яке ґрунтовне розслідування по заявах новоявлених блогерів є справою досить марудною і невдячною. Надто легковажно люди ставляться до процесу поширення інформації.
Як відомо, зараз для того, щоб поширювати інформацію, достатньо мати смартфон і доступ до Інтернету. Ну, і ще вміти зв’язувати до купки два-три речення.
У зв’язку із цим, інтернет-простір буквально заполонили люди, які називають себе блогерами і викладають у соцмережі будь-яку інформацію. При цьому вона далеко не завжди є достовірною. Оскільки в українському законодавстві відсутня кримінальна відповідальність за наклеп, а в судовому засіданні блогеру чи блогерці-брехусі буде достатньо заявити, що воно нікого не обвинувачувало і нічого не стверджувало, а робило оціночні судження, то, користуючись цим, автори сотень відео говорять, що завгодно. Вони прекрасно знають, що ніякого покарання за відверту брехню не понесуть. З приводу такої категорії блогерів навіть з’явилося цікаве визначення – «розмовляюче обличчя».
У принципі, щось схоже зараз відбувається і в Кобеляках.
Дівчинка взяла і записала відео, в якому сказала, що директор Аграрного ліцею Таміла Шевченко незаконно виплачувала кільком своїм підлеглим зарплату, а потім ті люди віддавали їй незаконно отримані гроші.
Ніби й свідки цього порушення є. Звичайно ж, свідки, якщо вони є, поки що мовчать. А як єдиний доказ нібито порушення публіці продемонстрували аркуш паперу із прізвищами людей, назвавши цей, з дозволу сказати, «документ», «карткою порушень».
І можна було б і не звертати уваги на згадане відео, адже достовірність викладеної в ньому інформації одразу викликає сумніви.
Ну от давайте подумаємо разом. Якщо вірити сказаному у відео, то директор бюджетного закладу проводить одразу дві злочинні оборудки. Спочатку – незаконно нараховує надбавки до зарплати підлеглих, цим самим завдаючи збитків державному бюджету. А потім ще й змушує своїх заступників забирати ці незаконно виплачені кошти і передавати їй. Тобто – це вже другий злочин. Причому, скоєний групою посадових осіб.
Чи може таке бути в принципі? Звичайно може. Є керівник,є гроші, є підлеглі, отже, теоретично, можуть бути й порушення, і злочини. Але описана нібито «злочинна» схема виглядає надто примітивно. Це виходить, що Таміла Шевченко спочатку обдурює всіх керівників і бухгалтерію Департаменту освіти, усвідомлюючи, що перша ж перевірка виявить порушення, а потім ще й забирає гроші у п’ятнадцяти своїх підлеглих, кожен з яких запросто може звернутися в поліцію, прокуратуру чи ДБР. Ну, це якби кишеньковий злодій, залазячи у натовпі в чужу кишеню, голосно оголошує: «Закрийте очі і не заважайте мені красти!».
Неможливо вкрасти гроші, яких немає
Та все ж. Відео, викладене в мережу «розмовляючим обличчям», викликало певний резонанс у громаді. Та такий, що авторці навіть довелося коментарі під ним закрити й видалити.
Але ж продовження історії не було. Тому редакція спробувала отримати інформацію більш детальну, аніж заява дівчинки та клаптик паперу в її ручках.
На щастя, в пошуках інформації допоміг інший блогер Артур Ковач, який уже звернувся із запитом про надання публічної інформації в Полтавську обласну військову адміністрацію. А потім виставив текст отриманої відповіді в мережі.
Те, що продемонстрував Артур Йосипович, уже можна називати офіційним документом, а не клаптиком паперу.
У відповіді, під якою стоїть підпис керівника Департаменту освіти Кончаковського, сказано, що Аграрний ліцей перевіряли, порушення виявили і... протягом місяця вони були усунуті.
А як це? А що, так можна? Вкрасти гроші, потім їх повернути, і тобі за це нічого не буде?
Для того, щоб розібратися в ситуації далі, автор цих рядків спочатку зустрівся із працівниками Аграрного ліцею. Не з усіма, звичайно, а лише з людьми, які нібито незаконно отримували виплати з бюджету і чиї прізвища були зазначені на клаптику паперу.
Ну, скажу відверто, ніяких ілюзій з приводу результату розмови із цими людьми не було. Надто наївно сподіватися, що нібито фактичні співучасники нібито злочину будуть все визнавати і в чомусь каятися. Тим більше, що директор закладу про цю зустріч знала, хоча й не була на ній присутня.
Звичайно ж, викладачі ліцею лише висловили обурення поширенням недостовірної інформації.
Заступник директора Леся Риндя зазначила:
– Скажу відверто, мені не надто хотілося із вами зустрічатися і говорити на цю тему. Поясню, чому. Це – нібито ми в чомусь виправдовуємося. А виправдовуватися немає в чому, адже ніхто ні в кого ніяких грошей не крав і нікому не передавав.
Інший заступник Яніна Монастиренко додала:
– Взагалі, говорити про те, що в Аграрному ліцеї можлива ситуація, коли керівник займається поборами із підлеглих, може виключно людина, яка взагалі нічого не знає про наш заклад. У нас не ті люди, які, опустивши голови, будуть покірно сприяти злочину. Ми б такого директора за день би із закладу «винесли».
Присутні одностайно висловили думку, що мова йде про банальний наклеп.
Один із викладачів зазначив:
– Ми вважаємо це банальними політичними іграми, коли люди, які втратили владу, знову хочуть повернутися. І не гребують нічим, у тому числі і наклепами на Тамілу Шевченко, а по нас цей наклеп просто зрикошетив.
Потім відбулася розмова вже з людиною, яка безпосередньо реагувала на результати аудиторської перевірки.
Бухгалтер Аграрного ліцею Оксана Онищенко підтвердила факт перевірки. Посадовець розповіла, вона була планово проведена ще рік тому. Перевірку проводили аудитори Департаменту освіти. Вони дійсно виявили низку порушень. І вказали на них. У основному мова йшла виключно про порушення в сфері документообігу. Детальніше із тим, що розповідала бухгалтер Аграрного ліцею, можна ознайомитися у відео, розміщеному на редакційному сайті.
Якщо говорити простими словами, то бухгалтер пояснила, що неможливо вкрасти гроші, яких ніхто не отримував. Як це?
Не було деяких наказів, інші документи потрібно було поновити. Тобто із віртуального мільйона, котрий ліцей просив на зарплату, вимогам законодавства відповідали лише півмільйона. Саме на це і вказали аудитори. Після перевірки бухгалтери та адміністрація видали нові накази, підписали нові документи і цим самим усунули порушення. У кількох випадках співробітники ліцею дійсно отримали надбавки, які не відповідали їх кваліфікації. За словами Оксани Онищенко, особа, винна в цьому прорахунку, отримала стягнення. І все.
Оксана Онищенко пояснила:
– Тобто, у більшості випадків гроші, вказані суми були виключно віртуальними, запланованими на рік. Їх навіть із рахунку на рахунок ніхто не пересилав, не кажучи вже про передачу якихось сум із руки в руки. Ми відреагували, привели документи в порядок згідно поставленої вимоги – і на цьому все закінчилося.
Аж ось через рік про цю банальну перевірку знову згадали.
Давайте спробуємо аналізувати далі. А що, коли правду говорить новоявлена блогерка, а не бухгалтер ліцею? Тоді, по логіці і законодавству, злочин скоїла не лише керівник ліцею, а й директор Департаменту освіти Євген Кончаковський. Адже він знав про результат перевірки, знав про виявлені порушення. І, якщо вони є злочином, мав би передати матеріали в поліцію для відкриття кримінального провадження. Але замість цього Кончаковський продовжив контракт із Тамілою Шевченко.
Ну, це якщо сприймати за істину слова «розмовляючого обличчя» з Інтернету.
Сама ж Таміла Шевченко з приводу ситуації говорить:
– Я вже звикла до подібних нападок. Що ж, нападають, значить помічають. Нічого, комусь язиком плескати, а нам працювати і робити заклад найкращим в області. А життя, воно швидко всіх розставить по своїх місцях.
Отака історія. Цікаво, коли новоявлена «викривачка» покаже світові свідків, а не просто клаптик паперу.
Додати коментар