Які гормони і як впливають на вагу тіла

Разом з експертами індустрії здоров’я та фітнесу ми продовжуємо розповідати про фізіологію людского тіла та особливості його функціонування, щоб краще розібратися, як працювати з власним тілом без шкоди здоров’ю. Сьогодні разом з лікарем-ендокринологом фітнес-клініки Aurum Сергієм Семенюком WTFIT.me розповідає, які гормони і як саме впливають на вагу.

Вага тіла людини складається з 4 основних компонентів. Це:

 1. Маса води.
 2. Маса кісток.
 3. Маса скелетних м’язів.
 4. Маса жирової клітковини.

Кожен з компонентів контролюється певними гормонами та гормоноподібними речовинами. Деякі гормони можуть впливати на декілька компонентів, або в різних кількостях (співвідношеннях) можуть чинити протилежний вплив.

Вагу тіла може збільшувати затримка води в організмі. Це супроводжується набряками, часто із підвищенням артеріального тиску.

“На загальну кількість рідини в організмі впливає гормон кіркової речовини наднирників — альдостерон. Він затримує воду разом із іонами натрію і навпаки — виводить із організму іони калію. Аналогічну дію виконує інший гормон наднирників — кортизол. Передсердний натрійуретичний гормон чинить прямо протилежну дію: виводить з організму рідину та іони натрію. Вазопресин теж затримує рідину в організмі, не впливає на електролітний обмін”, — говорить лікар-ендокринолог Сергій Семенюк.

На кісткову масу дорослих людей (після завершення статевого дозрівання до початку менопаузи у жінок і андрогенного дефіциту у чоловіків), впливають статеві гормони — естрадіол у жінок, тестостерон у чоловіків. Зниження їх концентрацій призводить до зменшення кісткової маси та остеопорозу. Проте це не єдиний гормональний фактор остеопорозу. Він також може бути спричинений збільшенням концентрації кортизолу та гормону паращитоподібної залози — паратгормону.

Скелетні м’язи також сильно залежать від статевих гормонів, але є суттєва відмінність: їх розвиток і маса залежать від чоловічих статевих гормонів – андрогенів (тестостерон є один із представників). Тому скелетні м’язи апріорі краще розвинені у чоловіків. Соматотропний  гормон теж підтримує нормальний розвиток м’язової системи. Кортизол, навпаки, зменшує масу м’язів. Підвищена концентрація пролактину пригнічує виробку статевих гормонів.

лікар-ендокринолог Сергій Семенюк.

Жирова тканина найбільше впливає на вагу тіла. Коли людина бажає знизити вагу, необхідно зменшувати кількості жирової тканини, яка при цьому виконує важливу функцію — підтримує енергетичний гомеостаз. Саме тому, як каже лікар, на неї впливають багато різних гормонів, а саме:

 • Інсулін. Призводить до збільшення жирової клітковини (запасає енергію).
 • Кортизол. Також призводить до збільшення жирової тканини (часто за рахунок розпаду білків м’язів), особливо верхньої частини тулуба та обличчя.
 • Адреналін. Стимулює розпад жирів та їх утилізацію як джерело енергії.
 • Тестостерон/естрадіол. Призводить до зменшення мобілізації жирів із жирової клітковини, також призводять до накопиченню жирів у м’язах.
 • Тироксин. Різко сповільнює основний обмін, тобто “спалювання” жирів.
 • Лептин. Стимулює споживання енергетичних ресурсів у більшому обсязі, ніж потрібно людині. Їх надлишок перетворюється в жир.
 • Грелін. Викликає почуття голоду та стимулює харчову поведінку.
 • Ліпотропін. Викликає мобілізацію жирів із депо.

Також під час боротьби з ожирінням варто контролювати концентрацію гормону щитоподібної залози тироксину та активної форми вітаміну D3 — кальцітріолу.

У будь-якому випадку, людям із зайвою вагою варто звернутися до лікаря, щоб не нашкодити собі і почати ефективне лікування. Раніше ми вже писали, якими можуть бути причини ожиріння та як його варто лікувати.

Залишайтесь активними і здоровими!

Поділитися:
16 вересня | Категорія: Ваше здоров'я

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.