До укриття рослин на зиму – готуйсь

Зараз на місцевих продовольчих ринках саджанці дерев є ледве не основним крамом. Люди завзято саджають усе, що може вдома рости — від троянд і яблунь, до рододендронів і зізіфусів. Між тим, уже скоро настане час, коли дерева й кущі доводиться накривати на зиму. І про це варто подумати завчасно. А ще — не поспішити, щоб замість користі не наробити шкоди.

Отже, для чого рослинам необхідне зимове укриття:

  1. від вимерзання кореневої системи і пагонів;
  2. від пошкодження стовбурів рослин;
  3. від сонячних опіків з другої половини зими;
  4. для захисту від гризунів.

Коренева система може промерзнути при заморозках від мінус 10 градусів, що тривають більше 5 днів при відсутності снігового покриву. У першу чергу, це стосується тих багаторічників, яким необхідно обов’язкове укриття. Плодові саджанці і хвойні деревця, посаджені в поточному році, також можуть загинути з цієї ж причини.

При зимових відлигах і надалі сильному морозі на стовбурах дерев можуть утворюватися морозобійні тріщини. З метою запобігання цього неприємного явища стовбури покривають садовою побілкою або вкривають ялиновим гіллям.

Хвойні дерева, туя, ялівець, ялина, продовжують випаровувати вологу навіть у зимовий час. Але коренева система взимку не здатна забезпечити рослину водою. Крім того, сонячна активність помітно зростає з лютого, тим самим сприяючи виникненню опіків. Дорослі рослини адаптуються до таких впливів, а молоді дерева віком до 5 років потребують у цей час укриття від сонця.

Гризунам взимку залишається мало їжі, тому вони можуть обгризати кору плодових дерев.

 

Коли вкривати рослини

Безпосередньо укриттям рослин займаються з другої половини листопада або коли температура повітря не піднімається вище мінус 5 градусів протягом декількох днів. Мінус 5 — прийнятна температура для рослин, особливо, якщо їх коріння укрите. Більш того, витримка рослин протягом декількох днів без укриття при такій температурі сприяє їх загартуванню. Тобто, якщо вночі «мінус» п’ять, а вдень така ж температура із плюсом, не поспішайте захищати  свої рослини.  Нехай трішки померзнуть, це їх тільки загартує. От якщо вночі стабільний мінус, а вдень нуль градусів, і так триває п’ять-сім днів, то тоді починайте укривати.
Хвойні закривають від сонця в другій половині зими, коли сонце починає припікати.

Приблизно з другої половини березня, коли відбувається танення снігу та температура повітря стійко перевалює за нуль, укриття необхідно поступово прибирати. Якщо вчасно не прибрати укриття, то рослина почне пріти.

Зі стовбурів хвойних дерев прибирають укриття від сонячних опіків після того, як розтанув сніг. Сніг, відбиваючи ультрафіолетові промені, посилює їх вплив на дерева.

 

Підготовка рослин до зими

Крім укриття рослин, бажано виконати комплексну підготовку їх до зимового періоду. Для цього в першу чергу припиняють підживлення рослин з другої половини серпня добривами, що містять азот. Азот сприяє бурхливому росту пагонів, а це до зими рослинам ні до чого. Навпаки, молоді пагони повинні встигнути покритися корою. У цей час рослини підгодовують добривами, що містять калій і фосфор — ці елементи сприяють успішній зимівлі. Можна робити як кореневе, так і позакореневе підживлення. Перед настанням стійких заморозків хвойні рослини потрібно добре полити.

Гарною підмогою до зимівлі плодових дерев і чагарників буде їх підгортання (мульчування) сухим торфом або перегноєм. Взимку це буде сприяти кращому захисту кореневої системи, а навесні буде менший застій талої води, яка стікатиме з такої гірки. До того ж, навесні рослини отримають додаткове добриво.

Рослини з довгими гнучкими стеблами, плетисті троянди, виноград, клематиси, пригинають до землі і закріплюють дротовими шпильками. Зверху насипають сухий ґрунт.

Звичайні троянди обрізають, залишаючи до 6 бруньок, листя видаляють і обробляють торфом або сухою землею.

 

Види укривного матеріалу

  • гілки хвойних дерев;
  • листя;
  • тирса;
  • штучні матеріали: агроволокно, агротекс, лутрасил, джутовий матеріал, мішковина та інші.

Хтось використовує для укриття рослин на зиму солому. Але солому часто облюбовують миші, тому краще від неї відмовитися.

Використання хвойних гілок. Хвойне дерево добре затримує сніг, тим самим зберігаючи тепло. Крім того, миші намагаються його обходити стороною. Якщо снігу мало, то хвойні гілки будуть поганим захистом від холоду. У цьому випадку треба обов’язково підкидати снігу на таке укриття.

Ще одна важлива деталь у використанні ялинових та соснових гілок — їх треба вибирати із зовні здорових дерев, щоб уникнути заносу на свою ділянку хвороб і шкідників. Ще треба зауважити, що в лісі гілки можна збирати (щодо лісового законодавства) лише зі спиляних дерев. Тому, якщо у вас на ділянці ростуть хвойні дерева, то краще набрати з них.

Опале листя. Опале листя є найбільш доступним покривним матеріалом. Ним можна засипати пристовбурові круги саджанців і кущів. Мінуси використання листя плодових дерев у тому, що воно швидко розкладається, тому його може не вистачити на всю зиму. Більш того, під час відлиг, така прокладка з листя погано пропускає повітря, що сприяє випріванню рослин. Якщо використовується в якості укриття такий матеріал, то краще всього брати листя дуба або берези — воно протримається всю зиму.

Листя обов’язково повинне бути сухим. Тому заготовляють його в сонячний день і зберігають у сухому місці.

Щоб листя залишалося тривалий час сухим, зверху його покривають дихаючим матеріалом, наприклад, агроволокном, надітим на готовий каркас або зроблений самостійно.

Навесні буде простіше прибрати залишки від такого укриття, якщо укласти листя в сітчасті мішки, у яких зазвичай продаються овочі.

Укриття тирсою. Тирсу в основному використовують для мульчування рослин.

Для укриття самих рослин необхідно використовувати суху тирсу, яку неможливо зберегти в такій якості всю зиму. Щоб тирса не намокла, її ізолюють за допомогою поліетилену. Але при такому способі виникає ризик випрівання.

Штучні матеріали. Штучні матеріали поділяються на неткані матеріали, спеціально вироблені для агротехнічних робіт: агроволокно, агротекс, лутрасил і т. д. й різні підручні матеріали, такі як мішковина. Основна властивість нетканих матеріалів — вони випускають назовні вологу, не дозволяючи їй проникати зовні. Ще один плюс таких матеріалів — вони пропускають ультрафіолетові промені всередину. Така властивість сприяє тому, що повністю укриті рослини, такі як троянди, не відвикають зовсім від сонця і, відповідно, навесні після зняття укриття в них менше шансів отримати сонячні опіки.

Але з тієї ж самої причини такі матеріали не можна використовувати для захисту хвойних рослин від опіків.
Для захисту хвойних дерев від сонця, приблизно з лютого краще використовувати мішковину, джутовий матеріал або іншу щільну світлу тканину, яка затримує ультрафіолет. Тут важливо, щоб рослина під таким матеріалом дихала.

Ідеальний варіант захисту хвойних від сонця — це використання спеціальних загороджень (екранів), якими затінюють рослини тільки під час найбільш активного сонця протягом дня.

Джутовий матеріал добре підходить для захисту кореневої системи від холоду і стовбурів дерев від гризунів. Він продається вже практично готовим до використання.


Автор: За матеріалами інтернет-ЗМІ
Поділитися:
16 листопада | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.