Секрети догляду за кімнатними рослинами

Секретом успіху в догляді за кімнатними рослинами є створення ідеальних умов середовища, подібних до їхнього природного. До кожної рослини потрібен індивідуальний підхід: земля, вода, світло, вологість повітря, поживні речовини.

Світло для кімнатних рослин. Що таке сонячне місце — це місце, де сонце світить протягом кількох годин, Південна або Південно-Західна сторона будинку. Часткове затінення — місце, де ранкове або вечірнє сонце світить у кімнату декілька годин. Затінене — приблизно два метри від сонячної сторони, куди зовсім не попадають сонячні промені.

Ознаки недостатнього сонячного світла:

 • видовження пагонів у бік світла (тонкі і довгі),
 • нові листочки виростають меншими, ніж попередні,
 • нижнє листя жовтіє і опадає,
 • рослина не росте, або призупинився ріст,
 • квітучі не цвітуть, або цвітуть погано
 • зникають кольори на листках.

Ознаки надлишку сонячного світла:

 • випалені плями на листі,
 • листя виглядає блякло,
 • листя стає сухим і опадає,
 • швидко пересихає земля.

Коли недостатньо сонячного світла, його можна замінити штучним. Таке світло може доповнювати природне денне або навіть замінити його протягом довгих зимових похмурих місяців. Наприклад, білий колір несе в собі всі кольори веселки.

Рослини потребують прохолодного світла, сині і фіолетові відтінки спектру — для листя, теплий червоний і помаранчевий — для цвіту. А от зелене і жовте світло рослині не потрібне.

Люмінесцентні лампи є ефективними, оскільки вони забезпечують тип освітлення (сині та червоні частини спектра), що потрібні рослині для фотосинтезу.

Час штучного освітлення залежить від виду рослини. Листям рослин необхідно близько 14-16 годин світла в день. Квітучі рослини потребують 12-16 годин. Темнота також важлива для росту рослин — 8 годин у повній темряві. Слідкуйте, аби світло було в той же самий час кожного дня.

Ґрунт для кімнатних рослин. Зараз це не являється великою проблемою, адже можна купити в садових центрах, квіткових магазинах різні упаковки сумішей для кімнатних рослин. Вибирати ґрунт потрібно по типу рослини.

Вони всі відрізняються за структурою, кислотністю, поживністю. Звичайно, можна використовувати і землю з городу, але її необхідно простерилізувати (у гарячій духовці протягом 40 хвилин або заморозити на 10 годин) і додати у пропорціях: на 2 літра землі + 2/3 склянки вермикуліту + 1 склянку перліту + 1склянку сфагнуму + 0,5 склянки подрібненого вугілля.

Вермикуліт — збільшує кислотність ґрунту, забезпечує повітрообмін і проникнення кисню до коренів.

Перліт — практично нейтральний матеріал. Гірська порода вулканічного походження. Додається в ґрунт до 30 відсотків, роблячи суміш більш легкою, повітропроникною, пухкою, що запобігає ущільненню. Завдяки цим властивостям, у рослини добре розвиваються коренева система і не порушується повітрообмін.

У спільному застосуванні вермикуліту і перліту компенсують недоліки один одного. Перед застосуванням обов’язково промити гарячою водою.

Сфагнум (сушений мох) — має антибактеріальні і дезінфікуючі та протигрибкові властивості, завдяки протигнильній речовині робить ґрунт легшим і повітропроникним.

Подрібнене вугілля — хороший антисептик, він запобігає гниттю і закисанню ґрунту, а також абсорбує солі і покращує структуру ґрунту.

Як підливати рослини. Полив кімнатної рослини залежить від виду та її рідного середовища, від ґрунту, температури, періоду росту чи спокою, світла і вологості в будинку, від величини і кількості листя, розміру горщика.

Як дізнатися, коли рослина потребує поливу? Є декілька перевірених способів: якщо поверхня землі у вазоні нагадує пил, колір землі сіруватий, вага вазона значно легша — треба полити. Краще використовувати відстояну або прокип’ячену чи профільтровану воду (м’яку). При підливанні переконайтесь, що рослина ретельно полита і з дренажного отвору витекла зайва вода (при надмірно мокрому ґрунті до коріння не потрапляє кисень, це душить коріння, що призводить до гниття). Якщо вода витекла дуже швидко, залиште її у тарілочці на 30 хвилин і вилийте залишок. Дайте декілька днів підсохнути і знову полийте.

Вологість повітря при догляді за кімнатними рослинами. Багато кімнатних рослин віддають перевагу більш високій вологості, ніж тій, що є в будинку, особливо у зимовий період. Тропічні рослини найкраще почуваються при відносній вологості приблизно 50-60% — набагато вище, ніж у багатьох будинках.

Способи підвищення вологості:

 1. Зволожувач повітря. Добре підійде для зволоження однієї кімнати. Помістіть зволожувач досить близько до ваших рослин.
 2. Обприскування добре працює тільки тоді, коли обприскуєте вазон кілька разів на день, тому що волога швидко випаровується.
 3. Встановіть контейнер на підносі, заповнений галькою. Контейнер повинен бути заповнений достатньою кількістю води так, щоб верхня половина гальки і сам горщик залишаються сухими. Вода буде випаровуватися, збільшуючи вологість у повітрі навколо листя рослини.
 4. Групування рослин.

Ось деякі ознаки надмірної вологості: рослина в’яне, краї листя стають сухими, квіткові бруньки розвиваються слабо або в’януть одразу після цвітіння.
Добрива для кімнатних рослин. Як правило, добрива складають основні поживні речовини: азот, фосфор і калій.

Вплив поживних речовин на рослину:

 • Азот — листя у рослини стає пишним і зеленим, сприяє росту,
 • Фосфор — коріння стає сильним і здоровим, стимулює цвітіння,
 • Калій — робить стебла сильним і допомагає боротися з хворобами.

Добрива спеціально розроблені для квітучих рослин містять менше азоту і більше фосфору й калію. На додаток до азоту, фосфору і калію, рослини потребують у невеликих кількостях інших поживних речовин або мікроелементів, так звані мікронутрієнти. Кімнатним рослинам, які давно не пересаджували, потрібне добриво для поповне ння запасу поживних мікроелементів.

Розрізняють декілька видів добрив:

 • Водорозчинні добрива — найбільш поширені і прості у використанні.
 • Гранули пролонгованої дії — достатньо просто посипати їх зверху на ґрунт, і вони будуть розчинятися під час поливу.
 • Добриво паличками — працює так само, як гранули, але вставлені в ґрунт. Запихати потрібно досить глибоко в ґрунт поблизу краю горщика, щоб не пошкодити коріння рослин.

Коли потрібно підживляти. Ось деякі підказки: слабкий ріст нових листків, бліде листя, опало листя, слабкі стебла, маленькі квіти.

Поділитися:
18 травня | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.