Що зробити, аби яблука не обсипались

Недозрілі плоди яблуні обсипаються в багатьох садах. Це трапляється при ураженні шкідниками, відсутності належного догляду і через фізіологію дерева. Іноді урожай втрачається повністю.

Шкідники та їх знищення

Масово опадають недозрілі фрукти при ураженні яблуневою плодожеркою. Гусениця метелика виїдає насіннєві камери. Такі плоди не розвиваються, і дерево їх відторгає. Небезпечні личинки ще й тим, що вони сприяють зараженню дерева грибковими захворюваннями.

Розквіт метелика яблуневої плодожерки починається з початку цвітіння яблуні і триває 1.5-2 місяці.

Щоб знищити шкідника, дерева обприскують хімічними препаратами:

  • актара;
  • конфідор;
  • децис;
  • фуфанон;
  • іскра-м;
  • карбофос.

Роблять це через 14 днів після закінчення цвітіння яблунь. У цей час з відкладених метеликами яєць народжуються гусениці.

Гусениця яблуневої плодожерки харчується не тільки яблуками, а й грушами, абрикосами, персиками, айвою і сливою.

Противники хімії знижують популяцію шкідників за допомогою пасток — ємностей із загравшим яблучним соком, підвішених у гілках дерев.

У пастці можна використовувати і цукровий сироп, якщо додати в нього дріжджі.

У фермерських господарствах використовують спеціальні феромонні пастки. Вони дорогі, але ефективні.

Феромонні пастки залучають самців метелика яблуневої плодожерки.

Метелик яблуневої плодожерки відкладає до 150 яєць. Зіпсувавши одне яблуко, гусениці проникають у інше. Один шкідник «надкушує» від 1 до 3 плодів.
Коли червиве яблуко впаде на землю, гусениця вибирається з нього і знову повзе на дерево. Щоб перешкодити цьому, з газет виготовляють ловчі пояси і прикріплюють до стовбура. Папір змочують інсектицидом контактної дії. Гусениця заповзає в пастку і отруюється. Пояси оновлюють раз у 7 днів, заново просочуючи отрутою. У ідеалі, потрібно регулярно прибирати падалку з-під дерева, тоді пастки не знадобляться.

Ловчий пояс не дозволить гусеницям продовжувати «бенкет» на яблуні.

Коли наближається дозрівання яблук, дерева обробляються біопрепаратами:

  1. фітовермом;
  2. лепідоцидом;
  3. бітоксібацилліном.

Лепідоцид знищує личинок, але безпечний для людини.

До зими деякі гусениці ховаються під відшарованою корою, огортаючи себе шовковим коконом. Стару кору восени необхідно чистити скребком і винищувати шкідників. Інші екземпляри зимують у ґрунті під яблунею на глибині до 3 сантиметрів, їх знищують за допомогою перекопування з оборотом пласта. З настанням морозів личинки загинуть.

При перекопуванні пристовбурного кола дерев гинуть зимуючі шкідники і поліпшується доступ повітря до коренів.

Порушення агротехніки

На легких ґрунтах яблука часто обсипаються при нестачі вологи. Чи потрібен полив, перевірити легко: копнути ґрунт, взяти з глибини грудку землі і стиснути його. Якщо він розсипається, необхідний полив. Однак перезволоження теж небезпечно, тому варто дотримуватися норм поливу: на дорослі яблуні витрачають 10 відер, на молоді — 5 відер води.

Легкий ґрунт, наприклад, супісок, містить багато піску і тому швидко просихає.

Помилки при внесенні добрив мають наслідки. Надлишок азоту призводить до раннього опадання зав’язей. При виявленні перекосу в мінеральному харчуванні яблуню підгодовують калійно-фосфорними добривами, але не в сухому вигляді. Якщо є подвійний суперфосфат, то в 10 л води розчиняють сірникову коробку добрива і поливають дерево. Як калійну підгодівлю використовують розчин сульфату калію, калімагнезії. Перераховані добрива можна замінити настоєм золи: літрову банку золи залити відром гарячої води і настояти добу.

Зола містить калій, фосфор і багато корисних мікроелементів.

Іноді зелені плоди опадають через саморегуляцію яблуні. Дерево завжди цвіте рясно, але воно не в змозі «прогодувати» всі утворені зав’язі і скидає зайві. Це природний процес, і тут нічого не поробиш. Самоочищення дерева може статися і при занадто великому врожаї. Щоб зберегти гілки від надлому, дерево відторгає частину недозрілих плодів.

Що робити з опалими плодами

Зелені яблука найчастіше кладуть в компостну купу, але перед цим їх розрізають і знищують гусениць. Перешаровують яблучні шари сухими рослинними залишками, папером, землею. Опалі плоди підійдуть для приготування теплих грядок під огірки. Заражені хворобами яблука краще закопати подалі від яблунь і якомога глибше.

Компостна купа не повинна бути вищою 1 метра, для правильного розкладання інгредієнтів необхідний доступ повітря.

Поділитися:
6 серпня | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.