Зима сезону 2024-25 років вчергове виявилася європейською. Тобто, практично без снігу та морозів. Адже й на лютий метеорологи прогнозують теплу погоду. А це означає, що роботи в саду можна проводити вже давно. І ледве не щодня.
Взагалі, прийнято вважати, що обрізку плодових дерев та кущів потрібно проводити наприкінці лютого або на початку березня.
Протягом десятиліть садівники-аматори цього графіку й дотримувалися. Але потрібно враховувати, що за останні роки кліматичні умови в Україні суттєво змінилися в бік потепління.
І якщо в 60-ті, 70-ті, а то й 80-ті роки минулого століття важко було уявити, що протягом всієї зими не буде снігу, а температура повітря навіть вночі не опускатиметься нижче 10 градусів по Цельсію, то зараз це є звичайним явищем. Навпаки, десятиградусний мороз видається аномалією.
Зрозуміло, що коли в грудні, січні та протягом майже всього лютого земля вкрита шаром снігу, а температура повітря є стабільно мінусовою, проводити роботи по обрізці дерев та кущів недоцільно. Адже некомфортно буде ні рослинам, ні людям, які біля них працюють.
У останні ж 5-6 років дійсно некомфортні для роботи в саду погодні умови тривають взимку не більше двох тижнів. А зараз, тобто в сезоні 2024-25 років, метеорологічна зима, по великому рахунку, так і не настала. Недаремно ж на багатьох фруктових деревах і кущах уже почали набряками бруньки.
Тому можна, незважаючи на числа в календарі, сміливо починати (а декому, як автору цих рядків, уже й закінчувати) обрізку плодових дерев.
Звичайно ж, починати краще з кісточкових, тобто обрізати яблуні та груші, а після цього можна провести обрізку слив, вишень, черешень. Із персиком, напевне, таки буде краще почекати хоча б до кінця лютого.
Якщо говорити про ягідні кущі, то можна сміливо проводити обрізку вже звичної для українців лохини. До речі, в Інтернеті деякі «знавці», а надто, недобросовісні продавці саджанців, стверджують, що цей ягідний кущ потрібно починати обрізати з четвертого року його життя. Насправді це абсолютно не відповідає дійсності. Обрізку кущів лохини необхідно проводити щороку, незалежно від віку рослини.
Необхідно поспішити із обрізкою смородини. На ній бруньки вже максимально набухли. І якщо в кінці лютого теж буде тепло, то вони, швидше за все, розпустяться. І тоді проводити обрізку буде пізно.
Зважаючи на погоду, не менш сміливо можна починати очищення полуниці від старого листя. Ніякої загрози рослині ця процедура не становить. Навпаки, ви завчасно звільните рослину від баласту у вигляді старого і засохлого листя. І тоді молоденькі листочки швидше побачать сонечко і почнуть активний ріст. Полуниця взагалі є досить морозостійкою рослиною і ніяке вимерзання їй не загрожує.
Якщо хочете отримати максимально ранній урожай, то одразу після обрізки накрийте полуничні кущі агроволокном.
Автор: Ігор Філоненко
Додати коментар