Найчастіше слина грає роль вологоміра в організмі. Коли не вистачає вологи, слинні залози виділяють мінімум секрету зі специфічним присмаком. У результаті цього пересихають губи, їх хочеться постійно облизувати, а перед очима «маячить» пустеля. Стан, що супроводжується зниженням слиновиділення і не пов’язаний з кліматом або запиленістю, називають ксеростомією.
Слина людині потрібна не тільки для того, щоб плювати повз урни. Вона має потужні бактерицидні властивості, першою стикається з їжею і бере участь у її засвоєнні. Їй доводиться слідкувати за слизовою оболонкою порожнини рота, підтримуючи в ній певну вологість. Для цього «джерело» слини, слинні залози, мають працювати лише в межах своїх можливостей. І їх вистачить, щоб не відчувати посухи в роті.
Якщо слини не вистачає, це привід проаналізувати стан організму. Причин, що викликають дефіцит слини, дуже багато. У здорової людини пересихає в роті, коли вона давно пила рідину, довго стоїть поруч з кондиціонером застарілої конструкції. До зниження слиновиділення призводить також зневоднення організму, спровоковане різними недугами. Постійний прийом лікарських препаратів, у тому числі антидепресантів, нейролептиків, сечогінних засобів, негативно позначається на функціонуванні привушних та підщелепних слинних залоз. Опромінення голови і шиї, цукровий діабет, синдром Шегрена, амілоїдоз, ВІЛ-інфекція теж сприяють виникненню ксеростомії. А іноді вона розвивається на тлі депресивних станів, страхів...
З ксеростомією людина не може довго розмовляти. Після 3-5-хвилинного монологу їй потрібно відпочити і випити склянки води. При зниженні слиновиділення важко ковтати суху їжу, втрачається її смак, у роті постійно палить. Сухість у роті не дозволяє розслабитися і повноцінно спати.
Крім зовнішніх проявів ксеростомії, є і так звані «внутрішні». Цей стан призводить до грибкового ураження порожнини рота і проблем з користуванням зубними протезами. Прогресуючи, ксеростомія призводить до атрофії слинних залоз і заміщення їх жировою тканиною. Тобто, спочатку різні процеси змушують залозу сидіти, склавши руки, а потім на місці «безробітної» залози виникає жировик.
Щоб попередити незворотні явища, необхідно ретельно доглядати за порожниною рота. Полоскання і чищення зубів фторованою зубною пастою у хворих ксеростомією повинні увійти у звичку, м’ятні цукерки зобов’язані замінити шоколадні, а жуйки — сигарети. Крім цього, медики радять використовувати замінники слинної рідини та регулярно відвідувати стоматолога. Карієс та кандидоз вимагають якнайшвидшого лікування, як, втім, і основне захворювання, яке призвело до дефіциту слини. Тільки його лікувати складніше, потрібна комплексна терапія, розрахована на кілька курсів.
Додати коментар